Joriy yilning 12-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Ilzat Kasimov Xitoyning yirik kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
Delegatsiya tarkibidan Sichuan Hebang Investment Group, China Feihe Limited, YEMA Group, Zhejiang ZHINK Group hamda Beijing Century Beking Furniture kompaniyalari vakillari o‘rin oldi. Mazkur kompaniyalar tog‘-kon va kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi va chorvachilik, sut va oziq-ovqat mahsulotlari, PET-materiallar, to‘qimachilik hamda mebel sanoati yo‘nalishlarida faoliyat yuritadi.
Xitoy tomoniga O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati taqdim etildi. Tomonlar foydali qazilmalarni o‘zlashtirish, mineral xomashyoni chuqur qayta ishlash, kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, quruq sut va boshqa sut mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qo‘shma loyihalar istiqbollarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida istiqbolli loyihalarni tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda batafsil ishlab chiqish hamda ularni amaliy bosqichga o‘tkazish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi.

12 августа текущего года заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Илзат Касимов провёл встречу с руководителями крупных китайских компаний, сообщает пресс-служба министерства.
В состав делегации вошли представители компаний Sichuan Hebang Investment Group, China Feihe Limited, YEMA Group, Zhejiang ZHINK Group и Beijing Century Beking Furniture, осуществляющих деятельность в сферах горнодобывающей и химической промышленности, сельского хозяйства, животноводства, производства молочной и пищевой продукции, PET-материалов, текстиля и мебельной промышленности.
Китайской стороне была представлена информация об инвестиционном потенциале Узбекистана. Стороны обсудили перспективы реализации совместных проектов в области освоения месторождений, глубокой переработки минерального сырья, производства химической продукции, а также организации выпуска сухого молока и другой молочной продукции.
По итогам встречи достигнута договорённость о продолжении совместной работы по детальной проработке перспективных проектов с профильными министерствами и ведомствами для их последующей практической реализации.