Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Filippin Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv o‘tkazdi
14-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Ilzat Kasimov Filippin Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Roberto Gutierrez Manalo bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar. 2026-yilning birinchi yarmida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 3,3 mln AQSh dollariga yetib, 135,6 foizga oshdi.
Qishloq xo‘jaligi, mineral o‘g‘itlar yetkazib berish, AKT, elektrotexnika, transport, geologiya va to‘qimachilik sanoati hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Shuningdek, Qo‘shma iqtisodiy komissiyani tashkil etish, Manila shahrida biznes-forum o‘tkazish, aviaqatnovlarni rivojlantirish, kadrlar tayyorlash va mehnat migratsiyasi sohalaridagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro savdoni kengaytirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

On 14 August, Deputy Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Ilzat Kasimov held a meeting with Roberto Gutierrez Manalo, Ambassador of the Republic of the Philippines to Uzbekistan, the press service of the MIIT reports.
The parties discussed prospects for expanding bilateral trade and economic cooperation. In the first half of 2026, bilateral trade reached USD 3.3 million, increasing by 135.6%.
Agriculture, mineral fertilizer supplies, ICT, electrical engineering, transport, geology and textiles were identified as priority areas for cooperation.
The parties also discussed establishing a Joint Economic Commission and holding a business forum in Manila, as well as developing air connectivity, professional training and cooperation in labor migration.
Following the meeting, the parties agreed to continue practical efforts to expand bilateral trade and advance joint projects.