Xitoy investorlari O‘zbekistonda qurilish va to‘qimachilik loyihalarini amalga oshirmoqchi
O‘zbekistonning Shanxaydagi Bosh konsulxonasi diplomatlari Xitoyning Szyasin shahrida (Chjeszyan provinsiyasi) “Zicheng United Construction Group Co., Ltd.” va “Jiaxing Houbang Import and Export Co., Ltd.” kompaniyalari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazdilar, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvlar chog‘ida xitoylik sheriklarga mamlakatimizda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan qulay investitsiya muhiti, keng qamrovli imtiyozlar paketi hamda infratuzilmaviy afzalliklar taqdimot qilindi.
Muzokaralar yakunida, O‘zbekistondagi jadal urbanizatsiya jarayonlarini inobatga olib, Xitoyning yirik muhandislik-qurilish guruhi (“Zicheng United”) rahbari Jiang Guoxua yurtimizda o‘z filialini ochishga qiziqish bildirdi va joriy yilning iyun-iyul oylarida O‘zbekistonga tashrif buyurishga kelishildi.
O‘z navbatida, xalqaro to‘qimachilik va tayyor tikuvchilik savdosiga ixtisoslashgan “Jiaxing Houbang” kompaniyasi rahbari Syuy Vey ham yurtimizda yengil sanoat sohasidagi islohotlarni yuqori baholab, O‘zbekistonda yirik to‘qimachilik korxonasini qurish masalasini ko‘rib chiqishga tayyorligini maʼlum qildi. Uning ham joriy yil davomida mamlakatimizga amaliy tashrifini tashkil etishga kelishib olindi.

Chinese investors intend to implement projects in Uzbekistan in the construction and textile industries
Diplomats from the Consulate General of Uzbekistan in Shanghai held talks in Jiaxing, Zhejiang Province, with the leadership of the Chinese companies Zicheng United Construction Group Co., Ltd. and Jiaxing Houbang Import and Export Co., Ltd., the correspondent of “Dunyo” News Agency reports.
During the meetings, the Chinese partners were presented with the favorable investment environment created in Uzbekistan for foreign investors, a wide range of incentives, and the country’s infrastructure advantages.
Following the talks, and given the rapid urbanization process in Uzbekistan, Jiang Guohua, head of Zicheng United, a major Chinese engineering and construction group, expressed interest in opening a branch in the country and agreed to visit Uzbekistan in June-July of this year.
Xu Wei, CEO of Jiaxing Houbang, a company specializing in international textile and garment trade, also noted reforms in Uzbekistan’s light industry and expressed willingness to consider the possibility of building a large textile plant in the country. An agreement was also reached to organize his practical visit to Uzbekistan later this year.