Xitoy investorlari O‘zbekistonda qurilish va to‘qimachilik loyihalarini amalga oshirmoqchi
O‘zbekistonning Shanxaydagi Bosh konsulxonasi diplomatlari Xitoyning Szyasin shahrida (Chjeszyan provinsiyasi) “Zicheng United Construction Group Co., Ltd.” va “Jiaxing Houbang Import and Export Co., Ltd.” kompaniyalari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazdilar, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvlar chog‘ida xitoylik sheriklarga mamlakatimizda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan qulay investitsiya muhiti, keng qamrovli imtiyozlar paketi hamda infratuzilmaviy afzalliklar taqdimot qilindi.
Muzokaralar yakunida, O‘zbekistondagi jadal urbanizatsiya jarayonlarini inobatga olib, Xitoyning yirik muhandislik-qurilish guruhi (“Zicheng United”) rahbari Jiang Guoxua yurtimizda o‘z filialini ochishga qiziqish bildirdi va joriy yilning iyun-iyul oylarida O‘zbekistonga tashrif buyurishga kelishildi.
O‘z navbatida, xalqaro to‘qimachilik va tayyor tikuvchilik savdosiga ixtisoslashgan “Jiaxing Houbang” kompaniyasi rahbari Syuy Vey ham yurtimizda yengil sanoat sohasidagi islohotlarni yuqori baholab, O‘zbekistonda yirik to‘qimachilik korxonasini qurish masalasini ko‘rib chiqishga tayyorligini maʼlum qildi. Uning ham joriy yil davomida mamlakatimizga amaliy tashrifini tashkil etishga kelishib olindi.

Китайские инвесторы намерены реализовать в Узбекистане проекты в сфере строительства и текстильной промышленности
Дипломаты Генерального консульства Узбекистана в Шанхае провели переговоры в городе Цзясин провинции Чжэцзян с руководством китайских компаний «Zicheng United Construction Group Co., Ltd.» и «Jiaxing Houbang Import and Export Co., Ltd.», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встреч китайским партнёрам была представлена благоприятная инвестиционная среда, созданная в Узбекистане для иностранных инвесторов, широкий пакет льгот, а также инфраструктурные преимущества страны.
По итогам переговоров, с учётом стремительных процессов урбанизации в Узбекистане, руководитель крупной китайской инженерно-строительной группы «Zicheng United» Цзян Гохуа выразил заинтересованность в открытии филиала в республике и договорился о визите в Узбекистан в июне–июле текущего года.
В свою очередь, руководитель компании «Jiaxing Houbang», специализирующейся на международной торговле текстилем и готовой одеждой, Сюй Вэй также отметил реформы в лёгкой промышленности Узбекистана и заявил о готовности рассмотреть возможность строительства крупного текстильного предприятия в стране. Также достигнута договорённость об организации его практического визита в Узбекистан в течение текущего года.