26-mart kuni Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon tor doirada muzokara va Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishini oʻtkazdilar, deb xabar qilmoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentining ushbu davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega boʻlib, ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va oʻzaro hurmat rishtalarini mustahkamlashda yana bir muhim qadam ekanini alohida taʼkidladi.
– Bugun biz Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishini boshlab bermoqdamiz. Ushbu format, shubhasiz, ikki tomonlama hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtaradi, Oʻzbekiston – Tojikiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini amaliy mazmun va ilgʻor tashabbuslar bilan boyitishga xizmat qiladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Hukumatlar, parlamentlar va idoralar darajasidagi faol va yaqin aloqalar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya yigʻilishi, sanoat koʻrgazmasi va hududlar, rektorlar, olimlar, yoshlar va tahlil markazlarining forumlari muvaffaqiyatli tashkil qilindi. Ayni paytda mamlakatimizda Tojikiston madaniyati va kinosi kunlari oʻtkazilmoqda.
Yigʻilishda tomonlar hamkorlikning yangi yoʻnalishlarini batafsil muhokama qilib, ishga solinmagan imkoniyatlardan foydalanish yoʻllarini tahlil qildilar hamda oʻzaro manfaatli Oʻzbekiston – Tojikiston hamkorligini mustahkamlashga katta surʼat bagʻishlaydigan bir qator muhim qarorlarni qabul qildilar.
Oʻzaro savdo hajmini oshirish, sanoat kooperatsiyasini ragʻbatlantirish, transport sohasida oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash, suv va energetika xavfsizligini kuchaytirish choralariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻtgan yili tovar ayirboshlash hajmi, eng avvalo, tayyor mahsulotlarni oʻzaro yetkazib berish hisobiga qariyb 1 milliard dollarga yetdi.
Sanoat, qurilish, qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik, elektrotexnika, farmatsevtika va boshqa koʻplab sohalarda qator kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda ikki mamlakat poytaxtlari oʻrtasida aviareyslar, avtobus va poyezd qatnovlari yoʻlga qoʻyilgan. Yuk tashish hajmi jadal oʻsib bormoqda.
2028-yilga kelib, oʻzaro savdoni 2 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari koʻrib chiqildi.
“Oybek – Fotihobod” chegaraoldi savdo markazini barpo etishni tezlashtirish, mahsulotlarni sertifikatlash va “E-Permit” ruxsatnomalarni almashish raqamli tizimlarini yoʻlga qoʻyish, chegara nazorat punktlarini modernizatsiya qilish boʻyicha erishilgan kelishuvlar bu marraga yetishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, togʻ-kon, energetika, qishloq xoʻjaligi, elektrotexnika, yengil sanoat, qurilish va boshqa sohalardagi loyihalarni oʻz ichiga olgan alohida Sanoat kooperatsiyasi dasturi qabul qilinmoqda.
Istiqbolli loyihalarni qoʻllab-quvvatlash uchun qoʻshma Investitsiya kompaniyasining kapitalini kengaytirish muhimligi taʼkidlandi. Shuningdek, bugun ikki mamlakat hududida yangi qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga start beriladi.
Energetika, suv resurslarini boshqarish, transport va boshqa koʻplab sohalardagi sheriklik atroflicha koʻrib chiqilib, hamkorlik istiqbollari belgilab olindi.
Yetakchilar hududlararo aloqalarni yanada rivojlantirish, gumanitar, taʼlim va ilmiy almashinuvlarni ragʻbatlantirishga kelishib oldilar.
Yirik diasporalar mavjudligini hisobga olib, madaniy va gumanitar aloqalarni mustahkamlash boʻyicha besh yillik chora-tadbirlar rejasini qabul qilish taklif qilindi.
Davlat rahbarlari mintaqaviy kun tartibi va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Markaziy Osiyoda koʻp tomonlama tuzilmalar va mintaqaviy formatlar doirasida yaqin muloqot va oʻzaro qoʻllab-quvvatlashni davom ettirish muhimligi taʼkidlandi. Xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni faollashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Yigʻilishda Hukumatlararo komissiya hamraislari – ikki mamlakat Bosh vazirlarining hamkorlikning asosiy yoʻnalishlari yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yakunda erishilgan kelishuvlarning toʻliq amalga oshirilishini taʼminlash uchun keng qamrovli “yoʻl xaritasi” qabul qilinishi belgilandi.

On March 26, at the Kuksaroy residence, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon held private talks and the first meeting of the Supreme Interstate Council, the press service of the head of our state reports.
The head of our state emphasized that the current state visit of the President of Tajikistan is a landmark event and another important step in strengthening the centuries-old ties of friendship, good-neighborliness, and mutual respect between the two countries.
“Today we are opening the first meeting of the Supreme Interstate Council. This format will undoubtedly take bilateral cooperation to a qualitatively new level and will serve to infuse Uzbek-Tajik relations of strategic partnership and alliance with practical content and breakthrough initiatives,” said Shavkat Mirziyoyev.
The active and close contacts at the government, parliamentary, and agency levels were noted with satisfaction.
In preparation for the visit, a meeting of the Intergovernmental Commission, an industrial exhibition, and forums of regions, rectors, scientists, youth, and think tanks were successfully held. Days of Tajik Culture and Cinema are currently taking place in our country.
During the meeting, the parties discussed in detail new areas of cooperation, analyzed the exploitation of potential opportunities, and adopted a number of important decisions aimed at significantly strengthening mutually beneficial Uzbek-Tajik cooperation.
Particular attention was paid to measures to increase mutual trade, stimulate industrial cooperation, strengthen transport connectivity, and enhance water and energy security.
Last year, trade turnover reached almost $1 billion, primarily due to mutual supplies of finished goods.
Numerous cooperation projects are being successfully implemented in industry, construction, agriculture, textiles, electrical engineering, pharmaceuticals, and many other sectors.
Today, the capitals of the two countries are connected by air, bus, and rail services. Freight traffic volumes are growing dynamically.
Potential for increasing mutual trade to $2 billion by 2028 was discussed.
This will be facilitated by agreements to expedite the creation of the Oybek-Fotekhobod border trade center, implement digital product certification and E-Permit permit exchange systems, and modernize border checkpoints.
Furthermore, a separate Industrial Cooperation program is being adopted, including projects in mining, energy, agriculture, electrical engineering, light industry, construction, and other sectors.
The importance of expanding the capital base of the joint Investment Company to support promising projects was noted. New joint projects in the two countries will also be launched today.
Prospects for cooperation in energy, water management, transport, and many other areas were thoroughly discussed and outlined.
The leaders agreed to give further impetus to interregional ties and encourage humanitarian, educational, and scientific exchanges.
Given the presence of large diasporas, it was proposed to adopt a five-year action plan to strengthen cultural and humanitarian ties.
The heads of state exchanged views on pressing regional and international policy issues.
The importance of continuing close dialogue and mutual support within multilateral structures and regional formats in Central Asia was noted. An agreement was reached to intensify cooperation in the security sphere.
The meeting heard reports from the co-chairs of the Intergovernmental Commission – the prime ministers of the two countries – on key areas of cooperation.
Following the meeting, it was decided to adopt a comprehensive roadmap to ensure the full implementation of the agreements reached.