Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Koreya Eksport-import banki (KEXIM) o‘rtasida strategik hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi
Samarqandda bo‘lib o‘tgan OTB Yillik yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Koreya Eksport-import banki (KEXIM) o‘rtasida strategik hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev va investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Shoxrux Gulamov, Koreya tomonidan esa KEXIM raisi va bosh ijrochi direktori Xvan Ki Yon ishtirok etdi.
Mazkur hujjat energetika, raqamlashtirish, sun’iy intellekt va «yashil» infratuzilma sohalarida loyihalarni moliyalashtirish mexanizmlarini joriy etishni ko‘zda tutadi.
Kelisuvni hayotga tatbiq etish maqsadida tomonlar qo‘shma ishchi guruhini tuzadilar. Xvan Ki Yon bank O‘zbekiston bozorida faoliyat yuritayotgan Koreya kompaniyalarini moliyaviy jihatdan faol qo‘llab-quvvatlashini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Koreya hamkorligidagi muhim voqealarga ham to‘xtalib o‘tildi. Xususan, EDCF jamg‘armasi ko‘magida Koreya texnologiyalari asosida yaratilgan yuqori tezlikda harakatlanuvchi poyezdlarning ishga tushirilishi hamda «K-Finance» strategiyasi doirasida KEXIM va KOTRA idoralarining birlashtirilishi qayd etildi. Bu esa koreyalik tadbirkorlar uchun «yagona darcha» tamoyili asosida moliyaviy va marketing yordamini olish imkonini beradi.

Министерство инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Экспортно-импортный банк Кореи (KEXIM) подписали Меморандум о стратегическом сотрудничестве
В рамках Ежегодного заседания АБР в Самарканде .Министерство инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Экспортно-импортный банк Кореи (KEXIM) подписали Меморандум о стратегическом сотрудничестве, сообщает пресс-служба министерства.
От узбекской стороны в церемонии приняли участие заместитель Премьер-министра Жамшид Ходжаев и заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Шохрух Гуламов. Корейскую сторону представил председатель и главный исполнительный директор KEXIM Хван Ки Ён.
Документ внедряет механизмы проектного финансирования в сферах энергетики, цифровизации, ИИ и «зеленой» инфраструктуры.
Для реализации соглашения стороны создадут совместную рабочую группу. Хван Ки Ён отметил, что банк окажет активную финансовую поддержку корейским компаниям для работы на узбекском рынке.
Отмечены важные события узбекско-корейской повестки: запуск на днях высокоскоростных поездов, созданных на базе корейских технологий при финансовой поддержке фонда EDCF и интеграция офисов KEXIM и KOTRA в Узбекистане в рамках стратегии «K-Finance», что позволит корейскому бизнесу получать финансовую и маркетинговую поддержку в режиме «единого окна».