Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Yaponiya yoshlar palatasi (JCI) Iizuka shahri bo‘yicha maslahatchisi va «Aso Shoji» kompaniyasi prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazdi
25-aprel kuni O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Yaponiya yoshlar palatasi (JCI) Iizuka shahri bo‘yicha maslahatchisi va «Aso Shoji» kompaniyasi prezidenti Masaxiro Aso bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamda investitsiyaviy hamkorlik barqaror sur’atlar bilan rivojlanib borayotganini alohida e’tirof etdilar.
Yaponiya O‘zbekistonning muhim va ishonchli hamkorlaridan biri ekanligi, Yaponiya ishbilarmon doiralari hamda mintaqaviy tashkilotlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotning faollashishi qo‘shma loyihalarni ilgari surish, xususan, yoshlar o‘rtasida tadbirkorlikni rivojlantirishda yangi ufqlar ochishi ta’kidlandi.
Shuningdek, «Aso Shoji» kompaniyasi bilan yangi investitsiyaviy tashabbuslarni hayotga tatbiq etish, O‘zbekiston korxonalari bilan biznes aloqalarini yo‘lga qo‘yish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, texnologiyalar transferi hamda yuqori qo‘shilgan qiymatga ega loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi.

Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана провёл встречу с Советником Японской палаты молодёжи (JCI) г. Иизука и президентом компании Aso Shoji
25 апреля Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов провёл встречу с Советником Японской палаты молодёжи (JCI) г. Иизука и президентом компании Aso Shoji Масахиро Асо, сообщает пресс-служба МИПТ.
В ходе переговоров стороны подчеркнули устойчивое развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Японией.
Отмечено, что Япония является одним из важных и надёжных партнёров Узбекистана, а активизация прямого диалога с деловыми кругами и региональными организациями Японии открывает новые возможности для продвижения совместных проектов, в частности развития предпринимательства среди молодежи.
Обсуждены перспективы реализации новых инвестиционных инициатив с компанией Aso Shoji, налаживания деловых контактов с узбекскими предприятиями, изучения возможностей локализации производства, трансфера технологий и реализации проектов с высокой добавленной стоимостью.