Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Germaniyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi bilan uchrashdi
26-may kuni O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Germaniyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Manfred Huterer bilan uchrashib, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Germaniya respublikamizning Yevropadagi eng muhim va ishonchli hamkorlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 13,2 foizga o‘sib, 1,4 milliard dollarga yetdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda nemis kapitali ishtirokida tuzilgan 233 ta korxona muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatmoqda.
Muloqot chog‘ida shu yilning 18-may kuni bo‘lib o‘tgan Germaniya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi hamda “O‘zbekistonda Germaniya iqtisodiyoti kuni” forumining yakunlari sarhisob qilindi. Ushbu nufuzli tadbirlar ikki mamlakat biznes doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yangi bosqichga olib chiqqani hamda istiqbolli kelishuvlarga zamin yaratgani alohida ta’kidlandi.
Tomonlar, shuningdek, Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan yuqori darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlarning ahamiyatiga to‘xtalib o‘tdilar. Ushbu tadbirlar davlatlararo munosabatlarga o‘zgacha sur’at bag‘ishlashi shubhasizdir.

26 мая Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов обсудил с послом Германии в Узбекистане Манфредом Хутерером развитие торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества, сообщает пресс-служба МИПТ. Германия остается ключевым европейским партнером республики.
По итогам 2025 года товарооборот между странами вырос на 13,2%, достигнув 1,4 миллиарда долларов. На сегодняшний день в Узбекистане уже работают 233 предприятия с участием немецкого капитала.
На встрече были подведены итоги состоявшихся 18 мая Германо-Узбекского делового совета и форума «День немецкой экономики в Узбекистане». Отмечено, что эти мероприятия укрепили связи бизнес-сообществ и способствовали достижению новых договоренностей.
Стороны также подчеркнули значимость предстоящих двусторонних встреч высокого уровня в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума, которые придадут дополнительный импульс отношениям.
В завершение встречи была подтверждена готовность совместно реализовывать соглашения, продвигать новые инвестиционные инициативы и развивать долгосрочное партнерство.