O‘zbekistonning Novosibirskdagi bosh konsuli Aslam Akbarov va Irkutsk viloyati gubernatori Igor Kobzev o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tomonlar savdo-iqtisodiy, madaniy va gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, 2026-yil aprel oyida Priangarye delegatsiyasining Toshkentda bo’lib o’tgan «INNOPROM. Markaziy Osiyo» ko’rgazmasida ishtiroki natijasida imzolangan 2026-2028 yillarga mo’ljallangan Harakatlar rejasini amalga oshirish bo’yicha amaliy qadamlarni muhokama qilishdi.
Igor Kobzevning so‘zlariga ko‘ra, Irkutsk viloyatining O‘zbekiston bilan munosabatlari tizimli sheriklik darajasiga ko‘tarilgan. Buni tovar ayirboshlash hajmining o‘sishi va qo‘shma investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi bilan ham ko‘rish mumkin.
Muzokaralar chog‘ida Irkutskda Andijon viloyati meva-sabzavot va to‘qimachilik mahsulotlari uchun ulgurji-chakana baza tashkil etish bo‘yicha tegishli taklif va tashabbuslar bildirildi. O‘zbekistonga qoramol yetkazib berish orqali chorvachilikni rivojlantirish loyihasini amalga oshirish hamda Irkutsk viloyatidan yog‘och-taxta materiallarini to‘g‘ridan to‘g‘ri yetkazib berish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, Irkutsk viloyati va O‘zbekiston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 44 foizga oshib, 180 million dollarga yetdi. O‘zbekiston mintaqadagi eksport yo‘nalishlari orasida to‘rtinchi o‘rinni egallaydi. Yetkazib berishning asosini yog‘och materiallari, sellyuloza, alyuminiy, dori-darmonlar va mashinasozlik mahsulotlari tashkil etadi.
Ayni paytda O‘zbekiston ishtirokida gidravlik uskunalar, ulgurji savdo va sellyuloza-karton ishlab chiqarish sohalarida umumiy qiymati 12 million dollarlik uchta investitsiya bitimi amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, Irkutsk kompaniyalari umumiy qiymati 112 million dollarlik 11 ta yangi loyihani ishlab chiqmoqda.
Rossiya tomoni o‘zbekistonlik fermerlar tomonidan Irkutsk viloyati hududida issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildi. Shu bilan birga, mintaqadagi oltin qazib olish korxonalarida ishlash uchun o‘zbekistonlik mutaxassislarni jalb qilishga qiziqish bildirdi.

В Иркутске состоялась встреча генерального консула Узбекистана в Новосибирске Аслама Акбарова с губернатором Иркутской области Игорем Кобзевым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Стороны обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, а также практические шаги по реализации Плана мероприятий на 2026–2028 годы, подписанного в апреле 2026 года по итогам участия делегации Приангарья в выставке «ИННОПРОМ. Центральная Азия» в Ташкенте.
По словам губернатора, отношения Иркутской области с регионами Узбекистана вышли на уровень системного партнерства, что подтверждается ростом товарооборота и реализацией совместных инвестиционных проектов.
В ходе переговоров также были рассмотрены вопросы создания в Иркутске оптово-розничной базы для плодоовощной и текстильной продукции из Андижанской области, реализации проекта по развитию животноводства с поставками крупного рогатого скота в Узбекистан и организации прямых поставок лесоматериалов из Иркутской области.
Российская сторона поддержала предложение об открытии на территории СЭЗ «Айритом» в Термезе выставочного зала товаров производителей Иркутской области. Губернатор региона также выразил заинтересованность в поставках в Афганистан продукции из дикоросов, сельского хозяйства и топливных пеллет.
По итогам 2025 года товарооборот между Иркутской областью и регионами Узбекистана вырос на 44% и достиг 180 миллионов долларов США. Узбекистан занимает четвертое место среди направлений экспорта региона. Основу поставок составляют лесоматериалы, целлюлоза, алюминий, лекарственные препараты и машиностроительная продукция.
Министр экономического развития и промышленности Иркутской области Виктор Цишковский отметил перспективность развития промышленной кооперации, создания совместных технологических цепочек и реализации проектов с высокой добавленной стоимостью.
Российская сторона также предложила рассмотреть возможность создания узбекскими аграриями тепличных хозяйств на территории Иркутской области и выразила заинтересованность в привлечении специалистов из Узбекистана для работы на золотодобывающих предприятиях региона.
Стороны отметили поступательное развитие сотрудничества в сфере туризма. В сентябре 2025 года на Международной выставке-форуме «ИНТУРМАРКЕТ-БАЙКАЛ» в Иркутске туристический потенциал Узбекистана был впервые представлен широкой аудитории.
По итогам встречи губернатор поручил Министерству экономического развития и промышленности Иркутской области в месячный срок проработать озвученные предложения и организовать предметные онлайн-переговоры с узбекскими коллегами.