Samarqand shahrida Osiyo taraqqiyot bankining 59-Yillik yig’ilishi doirasida Markaziy Osiyoga to’g’ridan-to’g’ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni rag’batlantirishga bag’ishlangan seminar bo’lib o’tdi
Samarqand shahrida Osiyo taraqqiyot bankining 59-Yillik yig’ilishi doirasida Markaziy Osiyoga to’g’ridan-to’g’ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni rag’batlantirishga bag’ishlangan seminar bo’lib o’tdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Mazkur tadbirni OTB prezidenti Masato Kanda hamda O’zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o’rinbosari Jamshid Xodjayev ochib berdilar.
Ta’kidlanganidek, 2027-yilning boshiga qadar Toshkent xalqaro moliyaviy markazi (TIFC) ishga tushiriladi. U investorlar uchun ingliz umumiy huquqiga asoslangan yurisdiksiya, mustaqil sud va soliq imtiyozlarini taqdim etadi. Shuningdek, tizimli islohotlar, jumladan, opsion va eskrou-hisobvaraqlarining legallashtirilishi, muqobil investitsiya fondlari to’g’risidagi qonun hamda 2025-yil yakuniga ko’ra O’zbekiston yalpi ichki mahsulotining 147 milliard dollarga yetganiga alohida e’tibor qaratildi.
Panel munozaralarida ISSV vaziri o’rinbosari Shoxrux Gulamov, OTB bosh yuridik maslahatchisi Tomas Klark hamda Bankning O’zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Kanokpan Lao-Araya ishtirok etishdi. Ekspertlar transchegaraviy loyihalarni hayotga tatbiq qilish maqsadida Investitsiya kengashlarining mintaqaviy alyansini (RAIC-CAC) tashkil etish istiqbollarini muhokama qildilar.
Tadbir yakunida Jamshid Xodjayev barcha ishtirokchilarni 2026-yilning 16–18-iyun kunlari bo’lib o’tadigan 5-Toshkent xalqaro investitsiya forumiga taklif etdi. Forumda RAIC-CACni tashkil etish bo’yicha memorandum imzolanishi kutilmoqda.

На полях 59-го Ежегодного заседания АБР в Самарканде состоялся семинар по стимулированию прямых иностранных инвестиций в Центральной Азии, сообщает пресс-служба МИПТ. Мероприятие открыли Президент АБР Масато Канда и Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев.
В центре внимания — запуск Ташкентского международного финансового центра (TIFC) к началу 2027 года. Проект предложит инвесторам юрисдикцию на базе английского общего права, независимый суд и налоговые льготы. Жамшид Ходжаев также отметил системные реформы: легализацию опционов и эскроу-счетов, закон об альтернативных инвестиционных фондах и рост ВВП Узбекистана до 147 миллиардов долларов по итогам 2025 года.
В панельных дискуссиях участвовали заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Шохрух Гуламов, главный юрисконсульт АБР Томас Кларк и директор представительства Банка в Узбекистане Канокпан Лао-Арая. Эксперты обсудили создание Регионального альянса инвестиционных советов (RAIC-CAC) как платформы для трансграничных проектов.
В завершение Жамшид Ходжаев пригласил участников на 5-й Ташкентский международный инвестиционный форум, который пройдет 16–18 июня 2026 года. Форум станет ключевой площадкой для подписания меморандума о создании RAIC-CAC и укрепления новых партнерств.