Prezident Shavkat Mirziyoyev sogʻliqni saqlash tizimini yanada rivojlantirish, tibbiy xizmatlar sifatini oshirish va xususiy sektor ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Mamlakatimizda aholiga malakali va zamonaviy tibbiy xizmat koʻrsatish, sohada boshqaruv samaradorligini oshirish, xususiy sektor imkoniyatlaridan kengroq foydalanish hamda hududlarda tibbiyot infratuzilmasini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Taqdimotda, avvalo, xususiy sektorning soha rivojidagi oʻrni va bu boradagi mavjud imkoniyatlari koʻrib chiqildi.
Qayd etilganidek, 2016-yilda yurtimizda 3,2 mingta xususiy klinika faoliyat yuritgan boʻlsa, 2026-yilda ularning soni 8,7 mingtaga yetishi kutilmoqda. Xususiy tibbiyot yoʻnalishlari 39 tadan 116 taga, ushbu sektordagi koyka oʻrinlari esa 16 mingdan 57 mingtagacha koʻpaydi. Xususiy sektorning umumiy koyka fondidagi ulushi 12 foizdan 31 foizgacha oshishi prognoz qilinmoqda.
Shu bilan birga, tizimdagi ayrim muammolar ham koʻrsatib oʻtildi. Jumladan, tibbiy xizmatlar sifati ustidan amaldagi nazorat mexanizmlari yetarli darajada samara bermayotgani, litsenziyalash talablari zamon talablariga toʻliq javob bermasligi, xususiy klinikalar faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlarning yagona elektron tizimda shakllanmagani, shuningdek, investitsiya loyihalari bilan manzilli ishlash tizimi yetarli emasligi qayd etildi.
Shu bois, xususiy sektor ishtirokini kengaytirish va uning masʼuliyatini oshirishga qaratilgan yangi yondashuvlar taqdim qilindi.
Xususan, tibbiy faoliyatni litsenziyalash bilan bogʻliq barcha vazifalar Tibbiyot tashkilotlarini litsenziyalash va akkreditatsiyalash markaziga oʻtkazilib, 2026-yil 1-iyuldan litsenziyalash tartiblarini kuchaytirish, bemor xavfsizligi va tibbiy yordam sifatini taʼminlashga doir 48 turdagi litsenziya talablarining 14 tasini qayta koʻrib chiqish taklif qilindi. Mazkur jarayonda koʻp tarmoqli klinikalar faoliyatini toʻliq toʻxtatish amaliyotidan voz kechib, faqat aniq qoidabuzarlik aniqlangan yoʻnalish boʻyicha cheklov qoʻllash tartibi nazarda tutilmoqda.
Shu bilan birga, tibbiyot tashkilotlarining litsenziya talab va shartlariga rioya qilinishi boʻyicha sifat nazorati kuchaytirilib, elektron axborot tizimida masofaviy baholab borish orqali nazorat qilish yoʻlga qoʻyiladi.
Qolaversa, nodavlat tibbiyot tashkilotlariga litsenziya doirasidagi barcha yoʻnalishlarda budjet mablagʻlari hisobidan tibbiy xizmat koʻrsatishga ruxsat berish, akkreditatsiyadan oʻtgan xususiy muassasalarga transplantatsiya faoliyati bilan shugʻullanish imkonini taqdim etish, 2028-yildan boshlab akkreditatsiyadan oʻtmagan nodavlat va respublika darajasidagi davlat tibbiyot muassasalari bilan Sugʻurta jamgʻarmasi tomonidan tibbiy xizmatlarning xaridini amalga oshirmaslik taklif etildi.
2030-yil yakuniga qadar barcha davlat tibbiyot muassasalari bosqichma-bosqich, xususan, 2027-yil 1-aprelgacha 55 ta respublika, 2028-yil yakuniga qadar 413 ta hududiy hamda 2030-yil yakunigacha 3 mingdan ortiq tuman (shahar) davlat tibbiyot tashkilotlari faoliyati majburiy litsenziyalanadi.
Xususiy tibbiyotni ragʻbatlantirish uchun iqtisodiy qoʻllab-quvvatlash choralari ham muhokama qilindi.
Jumladan, olis hududlarda yangi klinikalar ochish uchun 200 million AQSh dollarlik imtiyozli kredit resursi ajratilishi, har bir loyiha uchun 10 yilgacha muddatga 10 million AQSh dollardan kredit berish, asosiy stavkaning 50 foiz qismi uchun kompensatsiya mexanizmini qoʻllash nazarda tutilmoqda. Shu bilan birga, xorijiy mutaxassislarga ijtimoiy soliqni 1 foiz etib belgilash, tibbiy uskuna va butlovchi qismlar boʻyicha bojxona imtiyozlari berish kabi yengilliklar taklif etildi.
Taqdimotda sohaga investitsiyalarni jalb qilishning yangi tizimi ham koʻrib chiqildi.
Buning uchun Tibbiyot va farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligini tashkil etish, investorlarga konsalting va amaliy xizmatlarni “yagona darcha” tamoyili asosida koʻrsatish, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini professional asosda shakllantirish va ilgari surish mexanizmini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Xususan, agentlikka sohaga toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb etish, investitsiya va davlat-xususiy sheriklik loyihalariga koʻmaklashish, davlat tibbiyot tashkilotlarini boshqaruvga berish vakolati beriladi hamda agentlik taʼsischiligida investitsiya loyihalarini shakllantirish, kelishish va amalga oshirishda koʻmaklashuvchi aksiyadorlik jamiyati shaklidagi “Health Invest” kompaniyasi tashkil etiladi.
Xorijiy ekspertlar bilan birgalikda davlat tibbiyot muassasalarini korporativ boshqaruv tamoyillari asosida transformatsiya qilish strategiyasini ishlab chiqish taklif etildi. Shuningdek, xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda tibbiyot tashkilotlarini loyihalashtirish, qurish va ishga tushirishga oid shaharsozlik hamda sanitariya qoida va meʼyorlari qayta koʻrib chiqilib, xalqaro talablarga moslashtirilishi belgilandi.

Обсуждены вопросы дальнейшего развития системы здравоохранения
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам дальнейшего развития системы здравоохранения, повышения качества медицинских услуг и расширения участия частного сектора, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В нашей стране проводится последовательная работа по обеспечению населения квалифицированной и современной медицинской помощью, повышению эффективности управления в отрасли, более широкому использованию возможностей частного сектора, а также выводу медицинской инфраструктуры в регионах на новый уровень.
На презентации рассмотрены роль частного сектора в развитии отрасли и имеющиеся возможности в этом направлении.
Как отмечалось, если в 2016 году в нашей стране действовало 3,2 тысячи частных клиник, то по итогам 2026 года ожидается, что их число достигнет 8,7 тысячи. Количество направлений частной медицины увеличилось с 39 до 116, а число коек – с 16 тысяч до 57 тысяч. Прогнозируется увеличение доли частного сектора в общем коечном фонде с 12 до 31 процента.
Вместе с тем указаны и отдельные проблемы в сфере. Отмечено, что действующие механизмы контроля качества медицинских услуг недостаточно эффективны, лицензионные требования не в полной мере соответствуют современным условиям, информация о деятельности частных клиник не формируется в единой электронной системе, а также не в полной мере налажена адресная работа с инвестиционными проектами.
В этой связи представлены новые подходы, направленные на расширение участия частного сектора и повышение его ответственности.
В частности, предложено все функции, связанные с лицензированием медицинской деятельности, передать «Центру лицензирования и аккредитации медицинских организаций», и с 1 июля 2026 года ужесточить лицензионные процедуры, пересмотрев 14 из 48 лицензионных требований, направленных на обеспечение безопасности пациентов и качества медицинской помощи. При этом предусматривается упразднение практики полного прекращения деятельности многопрофильных клиник и переход к применению ограничительных мер только в отношении конкретных направлений, в которых выявлены нарушения.
Вместе с тем будет усилен контроль качества за соблюдением медицинскими организациями требований и условий лицензии, будет налажен дистанционный контроль через электронную информационную систему.
Также предложено разрешить негосударственным медицинским организациям оказывать медицинские услуги за счёт бюджетных средств по всем направлениям в рамках имеющейся лицензии, предоставить аккредитованным частным учреждениям возможность заниматься трансплантационной деятельностью, а также с 2028 года не осуществлять со стороны Фонда страхования закуп медицинских услуг у негосударственных и республиканских государственных медицинских учреждений, не прошедших аккредитацию.
Определено, что до конца 2030 года деятельность всех государственных медицинских учреждений, в том числе до 1 апреля 2027 года – 55 республиканских, до конца 2028 года – 413 региональных, до конца 2030 года – более 3 тысяч районных (городских) государственных медицинских организаций будет в обязательном порядке лицензирована.
Обсуждены меры экономической поддержки для стимулирования частной медицины.
В частности, планируется выделить 200 миллионов долларов льготных кредитных ресурсов для открытия новых клиник в отдаленных регионах, предоставить по 10 миллионов долларов сроком до 10 лет на каждый проект, а также применять компенсационный механизм к 50 процентам базовой ставки. Наряду с этим, предложено установить социальный налог в размере 1 процента для иностранных специалистов, а также предоставить таможенные льготы на медицинское оборудование и комплектующие.
В ходе презентации также рассмотрена новая система привлечения инвестиций в сферу.
Для этого предусмотрено создание Агентства по развитию медицинской и фармацевтической отрасли, оказание инвесторам консультационных и практических услуг по принципу «единого окна», а также внедрение механизма профессионального формирования и продвижения проектов государственно-частного партнерства.
Так, агентству будут предоставлены полномочия по привлечению прямых инвестиций в сферу, содействию реализации инвестиционных проектов и проектов государственно-частного партнерства, а также передаче государственных медицинских организаций в управление. Кроме того, при агентстве будет создана компания «Health Invest» в форме акционерного общества, которая будет оказывать содействие в формировании, согласовании и реализации инвестиционных проектов.
Предложено совместно с зарубежными экспертами разработать стратегию трансформации государственных медицинских учреждений на основе принципов корпоративного управления. Также предусмотрен пересмотр градостроительных и санитарных норм и правил, касающихся проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию медицинских организаций, с привлечением иностранных консультантов и их приведение в соответствие с международными требованиями.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения.