Jahon banki bilan hamkorlikda tadbirkorlikni rivojlantirish va ish oʻrinlarini yaratish masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 1-iyun kuni Jahon bankining Moliya, raqobatbardoshlik va innovatsiyalar boʻyicha amaliyot menejeri Sesil Tioro Niang hamda Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi oʻrinbosari Ilhom Norqulov oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi, deb xabar bermoqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi Axborot xizmati va kommunikatsiyalar boshqarmasi.
Uchrashuvda Jahon bankining Oʻzbekistondagi loyihalari rahbarlari, Iqtisodiyot va moliya vazirligi masʼul xodimlari, “Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi” AJ vakillari hamda boshqa mutasaddilar ishtirok etdi.
Muloqot davomida xususiy sektorni rivojlantirish, kichik va oʻrta biznesni qoʻllab-quvvatlash, eksport salohiyatini oshirish, investitsiyalarni jalb qilish hamda aholi, ayniqsa, yoshlar uchun yangi va sifatli ish oʻrinlarini yaratish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar kichik va oʻrta biznes iqtisodiy oʻsishning muhim drayveri ekanini qayd etib, eksportga yoʻnaltirilgan korxonalarni qoʻllab-quvvatlash, ularning raqobatbardoshligini oshirish va tashqi bozorlarga chiqish imkoniyatlarini kengaytirish muhimligini taʼkidladi.
Uchrashuvda xalqaro moliya institutlari, davlat organlari va xususiy sektor ishtirokida shakllantirilayotgan “Kichik biznes va ish oʻrinlari koalitsiyasi” tashabbusining keyingi bosqichlari ham koʻrib chiqildi. Mazkur platforma tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash sohasidagi dasturlar va resurslarni muvofiqlashtirish, tashabbuslar takrorlanishining oldini olish hamda kichik va oʻrta biznesni rivojlantirishga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Koalitsiya doirasida biznes muhitini yaxshilash, moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirish, grant mablagʻlari va texnik koʻmak dasturlaridan samarali foydalanish, xususiy investitsiyalarni jalb qilish hamda zarur infratuzilmani rivojlantirish boʻyicha hamkorlikni kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Jahon banki bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “Ish oʻrinlari va iqtisodiy oʻsish uchun moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirish” (FINGROW) loyihasining joriy holati va istiqboldagi rejalari muhokama qilindi. Loyiha doirasida tadbirkorlik subyektlarining moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirish, kafillik mexanizmlari va “fondlar fondi” orqali innovatsion, energiya samarador va istiqbolli biznes tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash nazarda tutilgan.
Muzokaralar davomida “Sifatli ish oʻrinlari, investitsiyalar va inklyuziv transformatsiyani jadallashtirish” (SaBIIT) loyihasining konseptual yoʻnalishlari ham koʻrib chiqildi. Ushbu tashabbus yuqori oʻsish salohiyatiga ega startaplar, yangi eksportyorlar va modernizatsiyaga tayyor korxonalarni qoʻllab-quvvatlash, ularning mahsuldorligini oshirish hamda global qiymat zanjirlariga integratsiyalashuvini ragʻbatlantirishga qaratilgan.
Tomonlar Jahon bankining B-READY submilliy tadqiqoti doirasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ham fikr almashdilar. Mazkur tadqiqot hududlarda biznes yuritish amaliyotini tahlil qilish, qurilishga ruxsat berish, xalqaro savdo va mulk huquqini roʻyxatdan oʻtkazish kabi yoʻnalishlarda mavjud tartib-taomillarni baholash hamda biznes muhitini yaxshilash boʻyicha amaliy takliflar ishlab chiqishga qaratilgan.
Shu bilan birga, raqamli texnologiyalar, sunʼiy intellekt, innovatsiyalar va yuqori qoʻshilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirish orqali milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish masalalari boʻyicha ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar barqaror iqtisodiy rivojlanishni qoʻllab-quvvatlash, xususiy sektor va kichik biznes salohiyatini yanada oshirish hamda sifatli ish oʻrinlarini yaratishga qaratilgan hamkorlikni izchil davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.

Обсуждены вопросы развития предпринимательства и создания рабочих мест в сотрудничестве со Всемирным банком
1 июня текущего года состоялась встреча между менеджером практики Всемирного банка по финансам, конкурентоспособности и инновациям Сесиль Тиоро Нианг и первым заместителем министра экономики и финансов Республики Узбекистан Илхомом Норкуловым, сообщает Управление информационной службы и коммуникаций Министерства экономики и финансов.
Во встрече приняли участие руководители проектов Всемирного банка в Узбекистане, ответственные сотрудники Министерства экономики и финансов, представители АО «Компания по развитию предпринимательства» и другие официальные лица.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы развития частного сектора, поддержки малого и среднего бизнеса, повышения экспортного потенциала, привлечения инвестиций, а также создания новых качественных рабочих мест для населения, особенно для молодежи.
Стороны отметили, что малый и средний бизнес является одним из ключевых драйверов экономического роста, и подчеркнули важность поддержки экспортно-ориентированных предприятий, повышения их конкурентоспособности и расширения возможностей выхода на внешние рынки.
Также были рассмотрены дальнейшие этапы реализации инициативы «Коалиция малого бизнеса и рабочих мест», формируемой при участии международных финансовых институтов, государственных органов и частного сектора. Данная платформа направлена на координацию программ и ресурсов в сфере поддержки предпринимательства, предотвращение дублирования инициатив и повышение эффективности реформ, ориентированных на развитие малого и среднего бизнеса.
В рамках коалиции обсуждались вопросы укрепления сотрудничества по улучшению деловой среды, расширению доступа к финансированию, эффективному использованию грантовых средств и программ технической помощи, привлечению частных инвестиций, а также развитию необходимой инфраструктуры.
Кроме того, стороны обсудили текущее состояние и перспективные планы по проекту Всемирного банка FINGROW («Расширение возможностей финансирования для создания рабочих мест и экономического роста»). Проект предусматривает расширение доступа предпринимателей к финансовым ресурсам, поддержку инновационных, энергоэффективных и перспективных бизнес-инициатив посредством механизмов гарантий и инструмента «фонд фондов».
В ходе переговоров были также рассмотрены концептуальные направления проекта SaBIIT («Ускорение создания качественных рабочих мест, инвестиций и инклюзивной трансформации»). Данная инициатива направлена на поддержку стартапов с высоким потенциалом роста, новых экспортёров и предприятий, готовых к модернизации, повышение их производительности и стимулирование интеграции в глобальные цепочки создания стоимости.
Стороны обменялись мнениями и по вопросам реализации субнационального исследования Всемирного банка B-READY. Исследование направлено на анализ практики ведения бизнеса в регионах, оценку существующих процедур в таких сферах, как получение разрешений на строительство, международная торговля и регистрация прав собственности, а также на выработку практических рекомендаций по улучшению делового климата.
Отдельное внимание было уделено вопросам повышения конкурентоспособности национальной экономики за счёт развития цифровых технологий, искусственного интеллекта, инноваций и производства продукции с высокой добавленной стоимостью.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему последовательному развитию сотрудничества, направленного на поддержку устойчивого экономического роста, укрепление потенциала частного сектора и малого бизнеса, а также создание качественных рабочих мест.