Sergeli tumanida raqamlashtirish boʻyicha ishlar haqida maʼlumot berildi
Davlatimiz rahbariga dastlab hokimlik binosida tuman idoralarining “yagona darcha” tamoyili asosida tashkil etilgan faoliyati haqida maʼlumot berildi. Tuman hokimligi binosida hokimlikdan tashqari yana 5 ta tashkilot faoliyat yuritib, ular tomonidan aholi va tadbirkorlarga 30 dan ortiq turdagi davlat xizmatlari koʻrsatib kelinmoqda.
Xususan, Ichki ishlar vazirligiga onlayn murojaat qilish qurilmasi aholi uchun ancha yengilliklar yaratadi. Ushbu tizimdan murojaat yoʻllanganda navbatchi inspektor videoaloqa orqali murojaat qiluvchi bilan bog‘lanadi. Murojaat avtomatik roʻyxatga olinadi. Murojaatchi ish natijasi, inspektor muomalasi, harakati haqida oʻzining bahosini qoʻyadi.
Davlatimiz rahbari bunday “aqlli” qurilmalarni aholi gavjum joylar, bozor va boshqa obyektlarga koʻproq oʻrnatish boʻyicha topshiriq berdi.
Hokimlikda vaziyatlar markazi tashkil etilgan. Sunʼiy intellekt asosida tahlil qilish, muammolarni tezkor aniqlash va hal etish boʻyicha “Aqlli tuman” platformasi ishga tushirilgan. Vaziyatlar markazida 17 ta axborot tizimi oʻzaro bogʻlangani aholi bilan ishlashni yangi bosqichga olib chiqadi.
Bu yerda ijtimoiy va kommunal muammolar monitoring qilinadi, aholi murojaatlarining ijrosi nazoratga olinadi, favqulodda holatlarda tegishli xizmatlar faoliyati tezkor boshqariladi va muvofiqlashtiriladi.
Vaziyatlar markazini ishga tushirish doirasida tumanning 46 mahallasi bilan videokonferensaloqa yoʻlga qoʻyilgan va markaz bilan integratsiya qilingan. Shuningdek, tumandagi 25 maktab vaziyatlar markaziga integratsiya qilinmoqda.
Platforma tarkibidagi “Xavfsiz tuman” tizimi huquqbuzarliklarni monitoring qilish va jamoat xavfsizligini taʼminlashga xizmat qiladi.
Tadbirkorlik subyektlarining raqamli xaritasi sunʼiy intellekt tahlili asosida soliq tushumlarini prognoz qilish va ularning yigʻiluvchanligini taʼminlashga qaratilgan. “AI Davomat” tizimi esa maktablarda sababsiz dars qoldirish holatlarini bartaraf etish, voyaga yetmaganlar oʻrtasida nazoratsizlikning oldini olishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Prezidentimiz vaziyatlar markazi faoliyati bilan tanishib, ushbu yangi tizimni poytaxtning qolgan tumanlarida ham joriy etishga topshiriq berdi. Shu yerning o‘zida Toshkent shahrida ta’lim tizimi, qurilish sohasini raqamlashtirish, yashirin iqtisodiyotni qisqartirish va soliqlarning yig‘iluvchanligini oshirish, jamoat xavfsizligi ta’minlash bo‘yicha mutasaddilarning hisobotlari eshitildi.

President Shavkat Mirziyoyev visited the Sergeli District Khokimiyat, the press service of the head of our state reports.
First, the head of state was briefed on the activities of district departments, organized in the Khokimiyat building using the “single-window” principle. In addition to the Khokimiyat, this building houses five other organizations providing over 30 types of government services to the public and businesses.
In particular, the online application system for the Ministry of Internal Affairs offers significant convenience for citizens. When submitting an application through the system, the duty inspector contacts the applicant via video link. The application is automatically registered, and following its review, the applicant can evaluate the inspector’s performance, actions, and communication skills.
The head of state instructed that the practice of installing such smart devices be expanded in crowded areas, markets, and other locations.
A situation center has been established in the Khokimiyat. The “Smart District” platform has been launched, allowing for data analysis, prompt identification, and problem-solving using artificial intelligence. The integration of 17 information systems in the situation center takes public relations to a whole new level.
It monitors social and municipal issues, oversees the fulfillment of citizen requests, and ensures operational management and coordination of the relevant services in emergency situations.
As part of the launch of the situation center, a videoconferencing system was established with 46 mahallas in the district and integrated with the center. Twenty-five schools in the district are also gradually being connected to the system.
The “Safe District” system, part of the platform, is designed to monitor offenses and ensure public safety.
A digital map of business entities is used to forecast tax revenues and improve collection efficiency based on AI-powered analytics. The “AI Davomat” system plays a key role in identifying unexcused absences from school and preventing child neglect.
The President of our country inspected the work of the situation center and ordered the implementation of this new system in all other districts of the capital. The meeting also heard reports from officials on issues related to the digitalization of the education system, construction, reducing the shadow economy and increasing tax collection, and ensuring public safety in Tashkent.