Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni Xalqaro valyuta jamgʻarmasi “Shveysariya guruhi”ning navbatdagi yigʻilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan jamgʻarma boshqaruvchi direktorining oʻrinbosari Bo Lini qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuv avvalida Bo Li davlatimiz rahbariga Xalqaro valyuta jamgʻarmasi boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyevaning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Global moliya bozorlarining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Ushbu nufuzli xalqaro institut bilan amaliy hamkorlikni, eng avvalo, oʻtgan yil sentabr oyida Nyu-York shahrida Xalqaro valyuta jamgʻarmasi rahbari bilan oʻtkazilgan uchrashuvda erishilgan kelishuvlar doirasida yanada mustahkamlashning asosiy jihatlari koʻrib chiqildi.
Yurtimizda pul-kredit, valyuta va fiskal siyosatni takomillashtirish kabi yoʻnalishlarda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarda jamgʻarma muhim oʻrin tutishi qayd etildi.
Makroiqtisodiy siyosat strategiyasi va raqamli toʻlovlar tizimini rivojlantirish, kapital harakatini liberallashtirish, milliy statistika metodologiyasi va davlat daromadlarini boshqarishni takomillashtirish hamda erkin valyuta ayirboshlash kursini qoʻllab-quvvatlash masalalarida ekspertlik va texnik koʻmakni yanada kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 июня принял заместителя директора-распорядителя Международного валютного фонда Бо Ли, прибывшего в нашу страну для участия в очередном заседании «Швейцарской группы» Фонда, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В начале встречи Бо Ли передал лидеру нашей страны теплые слова приветствия и наилучшие пожелания директора-распорядителя МВФ Кристалины Георгиевой.
Обсуждены текущая ситуация и перспективы развития глобальных финансовых рынков.
Были рассмотрены ключевые аспекты дальнейшего укрепления практического сотрудничества с этим авторитетным международным институтом, в первую очередь в рамках договоренностей, достигнутых в ходе встречи с главой МВФ в городе Нью-Йорке в сентябре прошлого года.
Отмечена важная роль Фонда в реализации масштабных преобразований в нашей стране по таким направлениям, как совершенствование денежно-кредитной, валютной и фискальной политики.
Подчеркнута необходимость наращивания экспертно-технического содействия по развитию стратегии макроэкономической политики и цифровых платежей, либерализации движения капитала, улучшению методологии национальной статистики и управления государственными доходами, поддержанию свободного обменного курса.