Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-iyun kuni Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi yigʻilishi doirasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan Yangi Oʻzbekistonda islohotlar dasturini amalga oshirish doirasida amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish va keng koʻlamli sheriklikni mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
Ushbu yetakchi koʻp tomonlama moliyaviy institut bilan strategik sheriklik bugungi kunda har qachongidan ham yuqori darajada ekani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugun Oʻzbekiston YTTBning mintaqadagi eng yirik hamkori hisoblanadi. Ustuvor yoʻnalishlardagi loyihalarning umumiy portfeli 7 milliard dollardan oshdi. Investitsiyalarning katta qismi xususiy sektorni qoʻllab-quvvatlashga yoʻnaltirilgan.
Ekologik transportni rivojlantirish, temir yoʻl infratuzilmasini raqamlashtirish, tadbirkorlik, ipoteka bozori va mamlakat startaplar ekotizimini qoʻllab-quvvatlash sohalarida yangi kelishuvlar imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yilda kichik va oʻrta biznesni kreditlash koʻlamini kengaytirish, jumladan, eksportni moliyalashtirish, ayollar va yoshlarni biznes yuritishga oʻqitish dasturlarini amalga oshirish, qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish hamda bank-moliya sektorini transformatsiya qilish jarayonlarida ishtirok etish va boshqa yoʻnalishlar ustuvor etib belgilandi.
Taʼlim, sogʻliqni saqlash va transport infratuzilmasi sohalarida davlat-xususiy sheriklik loyihalarini ilgari surish boʻyicha rejalar qoʻllab-quvvatlandi.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты полномасштабного партнерства с ЕБРР
18 июня в рамках очередного заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с его президентом Одиль Рено-Бассо, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Были рассмотрены текущее состояние и планы по дальнейшему расширению практического взаимодействия и укреплению полномасштабного партнёрства с ЕБРР, в первую очередь в контексте реализации программы реформ в Новом Узбекистане.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний беспрецедентно высокий уровень стратегического партнерства с этим ведущим многосторонним финансовым институтом.
Сегодня Узбекистан является крупнейшим партнером ЕБРР в регионе. Суммарный портфель проектов в приоритетных направлениях превысил 7 миллиардов долларов. Большая часть инвестиций направлена на поддержку частного сектора.
С удовлетворением отмечено подписание новых соглашений в сфере развития экологического транспорта, цифровизации железнодорожной инфраструктуры, поддержки предпринимательства, рынка ипотеки и стартап-экосистемы страны.
В числе ключевых приоритетов на текущий год обозначены масштабирование кредитования малого и среднего бизнеса, включая экспортное финансирование, реализация программ по обучению женщин и молодежи ведению бизнеса, участие в развитии агропродовольственного и трансформации банковско-финансового секторов, а также другие направления.
Поддержаны планы по продвижению проектов государственно-частного партнёрства в области образования, здравоохранения и транспортной инфраструктуры.
Выражена заинтересованность в привлечении экспертов ЕБРР для совершенствования механизмов подготовки проектов и повышения эффективности их реализации.