Oʻzbekiston Prezidenti AQShning “Air Products” kompaniyasi rahbarini qabul qildi
Mamlakatimizda yuqori texnologiyali sanoat korxonalarini barpo etishga faol investitsiya kiritayotgan AQShning mazkur kompaniyasi bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
“Air Products” sanoat gazlarini ishlab chiqarish va yetkazib berish boʻyicha jahonning yetakchi kompaniyalaridan biri boʻlib, uning bozor kapitallashuvi 60 milliard dollardan oshgan. Kompaniya har yili 50 dan ortiq mamlakatda 200 million tonna sanoat gazlarini ishlab chiqarib, 750 ga yaqin ishlab chiqarish obyektlarini oʻz ichiga olgan tarmoqni boshqaradi.
Ayni paytda kompaniyaning yurtimizga yoʻnaltirgan investitsiyalarining umumiy hajmi 1 milliard dollardan oshgan. “GTL Uzbekistan” zavodida sanoat gazlarini qayta ishlash, Fargʻona neftni qayta ishlash zavodida vodorod ishlab chiqarish hamda “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida suyuq uglerod dioksidi ishlab chiqarish boʻyicha loyihalar hamda Toshkent va Qarshi shaharlarida taʼlim dasturlari amalga oshirilgan.

В рамках программы Ташкентского международного инвестиционного форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял главного исполнительного директора компании Air Products Эдуардо Менезеса, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества с данной американской компанией, активно инвестирующей в создание высокотехнологичных промышленных предприятий в нашей стране.
Air Products – один из ведущих производителей и поставщиков промышленных газов в мире с рыночной капитализацией, превышающей 60 миллиардов долларов. Компания ежегодно производит 200 миллионов тонн промышленных газов в более чем 50 странах мира и управляет сетью, включающей около 750 производственных объектов.
В настоящее время общий объем инвестиций компании в нашу страну превысил 1 миллиард долларов США. Завершены проекты по переработке промышленных газов на заводе «GTL Uzbekistan», производству водорода на Ферганском нефтеперерабатывающем заводе и жидкого углекислого газа на «Навоиазот», а также образовательные программы в Ташкенте и Карши.
По итогам встречи достигнута договоренность об ускорении реализации новых проектов с участием компании на основе «дорожной карты».