Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-iyun kuni Amerika Qoʻshma Shtatlarining Savdo vakili Jeymison Grirni qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuv avvalida vakil mamlakatimiz yetakchisiga AQSh Prezidenti Donald Trampning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston – AQSh strategik sheriklik munosabatlarini, avvalo, savdo-iqtisodiy sohada yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Ishbilarmonlik aloqalari faollashgani, oʻzaro tovar ayirboshlash va investitsiya koʻrsatkichlari barqaror oʻsib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yaqinda boʻlib oʻtgan Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Amerika biznesi vakillari bilan oʻtkazilgan davra suhbatining amaliy natijalari muhokama qilindi.
Mamlakatimizning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishi doirasida hamkorlik qilish va ushbu jarayonlar kelgusida ham AQSh tomonidan qoʻllab-quvvatlanishiga alohida eʼtibor qaratildi.
Yangi loyihaviy tashabbuslarni aniqlash va ilgari surish uchun Amerika-Oʻzbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashi mexanizmidan samarali foydalanish muhimligi qayd etildi.

Президент Узбекистана принял делегацию США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 июня принял Торгового представителя Соединенных Штатов Америки Джеймисона Грира, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В начале встречи руководитель американского ведомства передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания Президента США Дональда Трампа.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства, прежде всего в торгово-экономической сфере.
С удовлетворением отмечена активизация деловых контактов, устойчивый рост показателей взаимного товарооборота и инвестиций.
Обсуждены практические итоги круглого стола с американским бизнесом в рамках состоявшегося недавно Ташкентского международного инвестиционного форума.
Отдельное внимание уделено взаимодействию в рамках вступления нашей страны в ВТО и дальнейшей поддержке американской стороной этих процессов.
Отмечена важность эффективного использования механизма Американо — Узбекского делового и инвестиционного совета для определения и продвижения новых проектных инициатив.