Boku shahrida boʻlib oʻtayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumining 13-sessiyasi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Koʻp qirrali Oʻzbekiston – Serbiya munosabatlarini oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirishning dolzarb jihatlari muhokama qilindi.
Asosiy eʼtibor tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mashinasozlik, qayta ishlash, kimyo va elektrotexnika sanoati, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi hamda turizm kabi sohalarda kooperatsiya dasturini ishlab chiqish masalalariga qaratildi.
Gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish, xususan, rektorlarning birinchi forumi hamda Kino va madaniyat kunlarini oʻzaro oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
Yetakchilar xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashib, boʻlajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini muhokama qildilar.

The President of Uzbekistan held a meeting with the President of Serbia
On the sidelines of the 13th session of the World Urbanization Forum in Baku, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić, the press service of the head of our state reports.
Current aspects of the further development of Uzbek-Serbian multifaceted relations were discussed in the context of implementing the agreements reached at the highest level.
Priority was given to increasing trade turnover and developing a cooperation program in such sectors as mechanical engineering, manufacturing, chemical and electrical industries, pharmaceuticals, agriculture, tourism, and others.
The importance of further developing humanitarian cooperation was noted, in particular the holding of the first Rectors’ Forum and mutual Cinema and Culture Days.
The leaders also exchanged views on international issues and discussed the schedule of upcoming high-level events.