Adliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan Yangi tahrirdagi “Mas’uliyati cheklangan jamiyatlar to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ–1137-son, 21.04.2026 yil) Davlat rahbari tomonidan imzolandi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Qayd etish kerakki, ushbu Qonun bilan mas’uliyati cheklangan jamiyatlar faoliyatiga zamonaviy korporativ boshqaruv tizimi joriy etilmoqda, sohadagi huquqiy bo‘shliqlar bartaraf etilmoqda hamda jamiyat ishtirokchilarining huquqiy kafolatlari yanada kuchaytirilmoqda.
Ushbu Qonun jami 71 ta moddadan iborat bo‘lib, rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran 3 oy o‘tgach kuchga kirishi belgilanmoqda.
Qonun loyihasini ishlab chiqishda, xorijiy va mahalliy darajadagi ekspertlarning fikrlari hamda jamoatchilikning takliflari, shuningdek, ilg‘or xorijiy davlatlar tajribasi inobatga olingan.
Qonunda bir qator yangiliklar nazarda tutilgan. Jumladan:
1) Jamiyat kuzatuv kengashining vakolatlari hamda kengashi a’zolarini saylash tartibi belgilanmoqda. Bu orqali, kelgusida kelib chiqishi mumkin bo‘lgan nizoli holatlarni oldini olish ko‘zlangan.
2) Jamiyat kuzatuv kengashining qarorlari sirtdan ovoz berish yo‘li bilan (so‘rov yo‘li bilan) qabul qilish tartibi aniq belgilanmoqda.
3) Qonunning yana bir muhim yangiliklardan biri, bu xalqaro korporativ boshqaruv amaliyotida mavjud bo‘lgan jamiyatning kuzatuv kengashi a’zolarining, yakkaboshchilik asosidagi ijro etuvchi va kollegial ijro etuvchi organlarining fidutsiar majburiyatlari belgilanganligi hisoblanadi.
4) Qonun bilan jamiyat nafaqat litsenziya, balki boshqa ruxsat etuvchi hujjatlar va xabardor qilish tartibida faoliyat turlari bilan shug‘ullanishi mumkinligi belgilanmoqda. Bu esa, ular tomonidan amalga oshiriladigan faoliyat turlari sonini oshiradi.
5) Amaldagi qonunchilikda mavjud bo‘lmagan jamiyatlarning filiali va vakolatxonalarini, sho‘ba va qaram xo‘jaliklarini ochish tartiblari alohida modda sifatida belgilanmoqda.

Принят Закон «Об обществах с ограниченной ответственностью» в новой редакции
Главой государства подписан разработанный Министерством юстиции Закон «Об обществах с ограниченной ответственностью» в новой редакции (№ПЗ–1137 от 21.04.2026 г.), сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Следует отметить, что данным Законом в деятельность обществ с ограниченной ответственностью внедряется современная система корпоративного управления, устраняются правовые пробелы в сфере и еще более усиливаются правовые гарантии участников общества.
Данный Закон состоит из 71 статьи и вступает в силу по истечении 3 месяцев со дня его официального опубликования.
При разработке проекта Закона учитывались мнения отечественных и зарубежных экспертов, предложения общественности, а также опыт передовых зарубежных стран.
Законом предусмотрен ряд новшеств. В частности:
1) Определяются полномочия наблюдательного совета общества и порядок избрания его членов. Это направлено на предупреждение возможных спорных ситуаций в будущем.
2) Четко устанавливается порядок принятия решений наблюдательным советом общества путем заочного голосования (путем опроса).
3) Одним из важных новшеств Закона является установление фидуциарных обязательств членов наблюдательного совета, единоличного и коллегиального исполнительных органов общества, существующих в международной практике корпоративного управления.
4) Законом устанавливается, что общество может заниматься видами деятельности не только на основании лицензии, но и на основании иных разрешительных документов и в порядке уведомления. Это увеличит количество видов осуществляемой ими деятельности.
5) В качестве отдельных статей определяются порядки открытия филиалов и представительств, дочерних и зависимых хозяйственных обществ, которые отсутствовали в действующем законодательстве.