Adliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan Yangi tahrirdagi “Mas’uliyati cheklangan jamiyatlar to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ–1137-son, 21.04.2026 yil) Davlat rahbari tomonidan imzolandi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Qayd etish kerakki, ushbu Qonun bilan mas’uliyati cheklangan jamiyatlar faoliyatiga zamonaviy korporativ boshqaruv tizimi joriy etilmoqda, sohadagi huquqiy bo‘shliqlar bartaraf etilmoqda hamda jamiyat ishtirokchilarining huquqiy kafolatlari yanada kuchaytirilmoqda.
Ushbu Qonun jami 71 ta moddadan iborat bo‘lib, rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran 3 oy o‘tgach kuchga kirishi belgilanmoqda.
Qonun loyihasini ishlab chiqishda, xorijiy va mahalliy darajadagi ekspertlarning fikrlari hamda jamoatchilikning takliflari, shuningdek, ilg‘or xorijiy davlatlar tajribasi inobatga olingan.
Qonunda bir qator yangiliklar nazarda tutilgan. Jumladan:
1) Jamiyat kuzatuv kengashining vakolatlari hamda kengashi a’zolarini saylash tartibi belgilanmoqda. Bu orqali, kelgusida kelib chiqishi mumkin bo‘lgan nizoli holatlarni oldini olish ko‘zlangan.
2) Jamiyat kuzatuv kengashining qarorlari sirtdan ovoz berish yo‘li bilan (so‘rov yo‘li bilan) qabul qilish tartibi aniq belgilanmoqda.
3) Qonunning yana bir muhim yangiliklardan biri, bu xalqaro korporativ boshqaruv amaliyotida mavjud bo‘lgan jamiyatning kuzatuv kengashi a’zolarining, yakkaboshchilik asosidagi ijro etuvchi va kollegial ijro etuvchi organlarining fidutsiar majburiyatlari belgilanganligi hisoblanadi.
4) Qonun bilan jamiyat nafaqat litsenziya, balki boshqa ruxsat etuvchi hujjatlar va xabardor qilish tartibida faoliyat turlari bilan shug‘ullanishi mumkinligi belgilanmoqda. Bu esa, ular tomonidan amalga oshiriladigan faoliyat turlari sonini oshiradi.
5) Amaldagi qonunchilikda mavjud bo‘lmagan jamiyatlarning filiali va vakolatxonalarini, sho‘ba va qaram xo‘jaliklarini ochish tartiblari alohida modda sifatida belgilanmoqda.

A new edition of the Law “On Limited Liability Companies” has been adopted
According to the report of the press service of the Ministry of Justice, the Law “On Limited Liability Companies” in a new edition (No. PZ–1137 dated April 21, 2026) has been adopted.
The Law introduces a modern corporate governance system into the activities of limited liability companies, eliminates existing legal gaps in the sector, and further strengthens the legal guarantees for company participants.
The Law consists of 71 articles and will enter into force three months after its official publication.
During the drafting process, opinions of domestic and international experts, public proposals, and best foreign practices were taken into account.
The Law provides for several key innovations:
1) The powers of the supervisory board and the procedure for electing its members are defined, which is aimed at preventing potential disputes in the future.
2) A clear procedure is established for decision-making by the supervisory board through absentee voting (polling).
3) One of the important innovations is the introduction of fiduciary duties for members of the supervisory board, as well as for sole and collegial executive bodies, in line with international corporate governance practices.
4) The Law stipulates that companies may engage in activities not only based on licenses but also on other permitting documents or through a notification procedure, thereby expanding the range of permissible activities.
5) Separate provisions regulate the procedures for establishing branches and representative offices, as well as subsidiary and affiliated business entities, which were not previously covered in the existing legislation.