Samarqand viloyati tumanlarini ixtisoslashuv asosida rivojlantirish choralari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni Samarqand viloyati hududlarini kompleks rivojlantirish, olis va chekka tumanlarda aholi turmush darajasini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Davlatimiz rahbarining oʻtgan yil dekabr oyidagi Samarqand viloyatiga tashrifidan soʻng hududni 2026-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha zarur chora-tadbirlar belgilanib, bunga qoʻshimcha 100 million dollar mablagʻ ajratilgan edi. Shu yil mart oyida Narpay tumaniga tashrif davomida esa viloyatning olis va chekka hududlarini alohida yondashuv asosida rivojlantirish boʻyicha topshiriq berilgandi.
Yigʻilishda ushbu topshiriqlar ijrosi Bulungʻur, Narpay, Oqdaryo, Paxtachi, Qoʻshrabot, Kattaqoʻrgʻon tumanlari va Kattaqoʻrgʻon shahri misolida koʻrib chiqildi.
Qayd etilganidek, chekka hududlarda aholi koʻp boʻlsa-da, yuqori daromadli ish oʻrinlari yetarli emas. Narpay, Qoʻshrabot, Paxtachi, Kattaqoʻrgʻon tumanlari va Kattaqoʻrgʻon shahrining viloyat sanoatidagi umumiy ulushi atigi 10 foizni tashkil qiladi. Narpay, Paxtachi, Pastdargʻom tumanlari hamda Kattaqoʻrgʻon shahrida ishsizlik va kambagʻallik darajasi boshqa hududlarga nisbatan yuqori.
Shu bois, mazkur hududlarning salohiyatidan kelib chiqib, ularni aniq ixtisoslashuv asosida rivojlantirish taklif etildi. Xususan, Bulungʻur, Qoʻshrabot, Paxtachi va Kattaqoʻrgʻon tumanlari qishloq xoʻjaligi, chorvachilik va bogʻdorchilik markazi sifatida rivojlantiriladi. Bulungʻurda yillik quvvati 100 ming bosh boʻlgan 50 million dollarlik naslchilik korxonasi, Qoʻshrabot va Oqdaryoda yillik quvvati 800 ming dona boʻlgan 20 million dollarlik naslli joʻja korxonalarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Narpay tumani va Kattaqoʻrgʻon shahri sanoat va xizmat koʻrsatish sohalarining oʻsish nuqtasiga aylantiriladi. Jumladan, Narpayda 100 gektar maydonda sanoat zonasi tashkil etilib, yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha 500 million dollarlik loyihalar joylashtiriladi. Bu jarayonga Yaponiyaning 10 ta yirik kompaniyasini jalb etish koʻzda tutilgan.
Oqdaryo tumani parrandachilik, toʻqimachilik va qayta ishlash sanoatiga ixtisoslashgan hudud sifatida rivojlantiriladi.
Yigʻilishda Narpay, Paxtachi, Pastdargʻom tumanlari va Kattaqoʻrgʻon shahrida ishsizlik darajasini 3 foizgacha, kambagʻallikni 2 foizgacha tushirish, Ishtixon, Narpay, Nurobod, Paxtachi, Qoʻshrabot va Kattaqoʻrgʻon tumanlarida eksportni 20 foizga oshirish, shuningdek, Bulungʻur, Narpay, Nurobod, Payariq, Paxtachi, Qoʻshrabot, Kattaqoʻrgʻon tumanlari va Kattaqoʻrgʻon shahrida xizmatlar hamda sanoat hajmini 2 karra koʻpaytirish boʻyicha loyihalar taqdimot qilindi.
Samarqand viloyatining turizm salohiyatini yanada kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Joriy yil boshidan mamlakatimizga kelgan xorijiy turistlar soni 27,3 foizga oshib, 5,4 million nafarga yetdi. Oʻzbekiston xorijiy turistlar sonini 20 million nafarga, turizm eksportini 10 milliard dollarga yetkazish boʻyicha katta marra olgan. Buning uchun hududlarda turistlarni uzoqroq ushlab qoladigan yangi yoʻnalishlar va servis obyektlarini koʻpaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Shu maqsadda Samarqandning tarixiy markazidagi 13 ta koʻchani piyodalar hududiga aylantirish, yangi turizm va servis obyektlarini barpo etish tashabbusi qoʻllab-quvvatlandi.
Shuningdek, “Ohalik – Oqboʻyro – Mironqul” turistik-rekreatsion zonasi hududini kengaytirish taklif qilindi. Imom Moturidiy yodgorlik majmuasi qarshisidan oqib oʻtuvchi “Shaar” kollektori atrofini obodonlashtirish masalasi ham koʻrib chiqildi.
Mazkur choralar natijasida Samarqand shahri, Nurobod va Samarqand tumanlarida mehmonxonalar sonini 850 taga, nomer fondini 20 ming oʻringa, turizm xizmatlari hajmini 750 million dollarga yetkazish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda aholi yashashi uchun qulay infratuzilma yaratish eng asosiy vazifa ekani taʼkidlandi. Buning uchun ijtimoiy obyektlar qurish, yoʻl, ichimlik suvi va kanalizatsiya tarmoqlari, elektr taʼminotini yaxshilash, servis va renovatsiya loyihalarini amalga oshirish, sanoat loyihalarini infratuzilma bilan taʼminlash maqsadida 1,2 trillion soʻm ajratish taklifi bildirildi.
Samarqand shahrida renovatsiya dasturi asosida “Kimyogarlar” qoʻrgʻonini aholi uchun qulay qiyofaga keltirish boʻyicha master-rejani bir oy muddatda tasdiqlash, Bulungʻur tumanida qurilayotgan “Yangi Oʻzbekiston” massivi hududini kengaytirish, yil yakuniga qadar Samarqand shahrining “Temiryoʻl orti” hududidagi boʻsh turgan yer va binolar oʻrnida sport, madaniyat, musiqa va sanʼat maskanlarini tashkil etish vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, viloyat hokimligi huzurida ijtimoiy soha obyektlarini qurish va taʼmirlash jamgʻarmasini tashkil etish maʼqullandi. Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan loyihalar boʻyicha iqtisod qilingan mablagʻlar ushbu jamgʻarmaga yoʻnaltirilishi belgilandi.
Yigʻilishda mutasaddilarning axboroti tinglandi. Davlatimiz rahbari Samarqand viloyatining har bir tumanida mavjud imkoniyatlarni toʻliq ishga solish, yangi ish oʻrinlari yaratish, aholi daromadini oshirish va hududlar oʻrtasidagi iqtisodiy tafovutni qisqartirish boʻyicha aniq topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 июня провел совещание по мерам комплексного развития районов Самаркандской области и повышению уровня жизни населения в отдаленных и труднодоступных районах, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
По итогам поездки главы нашего государства в Самаркандскую область в декабре прошлого года были определены важные меры по социально-экономическому развитию региона в 2026 году, на это выделено дополнительно 100 миллионов долларов. А в ходе посещения Нарпайского района в марте этого года Президент поставил задачу развивать отдаленные и труднодоступные территории области на основе отдельных подходов.
На совещании на примере Булунгурского, Нарпайского, Акдарьинского, Пахтачинского, Кошрабадского и Каттакурганского районов, а также города Каттакургана рассмотрен ход исполнения этих поручений.
Хотя плотность населения в отдаленных территориях высокая, там недостаточно высокодоходных рабочих мест. На долю Нарпайского, Кошрабадского, Пахтачинского, Каттакурганского районов и города Каттакургана приходится всего 10 процентов промышленного производства области. При этом уровень безработицы и бедности в Нарпайском, Пахтачинском, Пастдаргомском районах и городе Каттакургане остается выше, чем в других районах области.
В связи с этим, учитывая потенциал каждого района, предложено развивать эти территории на основе специализации в конкретной сфере. В частности, Булунгурский, Кошрабадский, Пахтачинский и Каттакурганский районы будут развиваться как центры сельского хозяйства, животноводства и садоводства. В Булунгуре на средства в размере 50 миллионов долларов планируется наладить деятельность племенного хозяйства с годовой мощностью 100 тысяч голов. В Кошрабадском и Акдарьинском районах за счет 20 миллионов долларов намечено ввести в строй предприятия по выращиванию племенных цыплят с производственной мощностью 800 тысяч голов в год.
Нарпайский район и город Каттакурган станут точками роста промышленности и сферы услуг. В частности, в Нарпайском районе на площади 100 гектаров будет создана промышленная зона, где развернутся проекты по производству продукции с высокой добавленной стоимостью. Совокупный объем вложений составит 500 миллионов долларов. Планируется привлечь в этот процесс 10 крупных компаний из Японии.
Акдарьинский район будет развиваться как территория, специализирующаяся на птицеводстве, текстильной промышленности и переработке сельскохозяйственной продукции.
На совещании были представлены проекты по снижению уровня безработицы и бедности до 3 и 2 процентов соответственно в Нарпайском, Пахтачинском, Пастдаргомском районах и городе Каттакургане, увеличению экспорта на 20 процентов в Иштыханском, Нарпайском, Нурабадском, Пахтачинском, Кошрабадском и Каттакурганском районах, а также двукратному наращиванию объемов услуг и промышленного производства в Булунгурском, Нарпайском, Нурабадском, Пайарыкском, Пахтачинском, Кошрабадском, Каттакурганском районах и городе Каттакургане.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения туристического потенциала Самаркандской области.
С начала текущего года число иностранных туристов, посетивших нашу страну, увеличилось на 27,3 процента и достигло 5,4 миллиона человек. Узбекистан поставил амбициозные цели довести количество иностранных туристов до 20 миллионов человек, а объем экспорта туристических услуг – до 10 миллиардов долларов. Подчеркнуто, что для этого необходимо расширить в регионах сеть туристических маршрутов и объектов сервиса, способных увеличить продолжительность пребывания туристов.
С этой целью поддержана инициатива по преобразованию 13 улиц в историческом центре Самарканда в пешеходные зоны, а также по созданию новых туристических и сервисных объектов.
Также было предложено расширить территорию туристско-рекреационной зоны «Охалик – Окбуйро – Миронкул». Рассмотрены и вопросы благоустройства территории вдоль коллектора «Шаар», протекающего напротив мемориального комплекса Имама Матуриди.
В городе Самарканде, Нурабадском и Самаркандском районах за счет реализации этих мер поставлена задача довести количество гостиниц до 850, номерной фонд – до 20 тысяч мест, а объем туристических услуг – до 750 миллионов долларов.
На совещании подчеркнуто, что создание инфраструктуры для комфортного проживания населения является важнейшей задачей. В этих целях предложено направить 1,2 триллиона сумов на строительство социальных объектов, улучшение дорог, водопроводных и канализационных сетей, электроснабжения, реализацию сервисных и реновационных проектов, обеспечение инфраструктурой промышленных проектов.
В Самарканде в рамках программы реновации поручено в течение месяца утвердить мастер-план по преобразованию поселка «Кимёгарлар» в комфортный для проживания населения жилой массив. Поставлена задача расширить территорию строящегося в Булунгурском районе массива «Янги Ўзбекистон», а на месте пустующих земель и зданий, расположенных у железной дороги города Самарканда, до конца года создать объекты спорта, культуры, музыки и искусства.
Кроме того, одобрено создание фонда строительства и ремонта объектов социальной сферы при хокимияте области. Средства, сэкономленные в рамках реализации программ социально-экономического развития Самаркандской области, решено направлять в этот фонд.
На совещании заслушаны доклады ответственных лиц. Глава государства дал конкретные поручения по полному задействованию имеющихся возможностей каждого района Самаркандской области, созданию новых рабочих мест, увеличению доходов населения и сокращению экономического разрыва между территориями.