Togʻ-kon sanoati va geologiya sohasida raqamli texnologiyalarni keng joriy etish choralari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev togʻ-kon sanoati va geologiya sohasida raqamli va sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Mamlakatimiz iqtisodiyotida togʻ-kon sanoati va geologiya tarmogʻi muhim oʻrin tutadi. 2025-yilda jami sanoat mahsulotining 20 foizi ushbu soha korxonalari hissasiga toʻgʻri keldi. Ularning budjetga tushumlari 118,5 trillion soʻmni tashkil etdi.
Shu bois, sohani texnologik transformatsiya qilish, ishlab chiqarish va mehnat resurslaridan samarali foydalanish, zamonaviy raqamli yechimlarni keng tatbiq etish iqtisodiy xavfsizlikni taʼminlash, investitsiyalarni koʻpaytirish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanishda strategik ahamiyat kasb etadi.
Dunyoda “barqaror rivojlanish” va “raqamli geologiya” konsepsiyalari jadal rivojlanmoqda. Mamlakatimizda ham bu borada muayyan ishlar amalga oshirilgan. Xususan, 2025-yilda yirik togʻ-kon sanoati korxonalarida 7,3 trillion soʻm operatsion xarajatlar tejalib, mahsulot tannarxi 9,1 foizga kamaygan.
Shuningdek, “Geomonitoring” axborot tizimi joriy qilinib, 2 mingdan ortiq qazilma uchastkalariga oid maʼlumotlar raqamlashtirilgan.
Kelgusi besh yilda oltin zaxirasini qoʻshimcha 879 tonnaga, kumushni 510 tonnaga, misni 676 ming tonnaga oshirish boʻyicha ishlar boshlangani qayd etildi.
Sunʼiy intellekt texnologiyalari geologik maʼlumotlarni tezkor tahlil qilish, qazilma boyliklarni prognozlash, zaxiralarni aniq hisoblash va burgʻilash ishlari samaradorligini oshirish imkonini beradi. Shu maqsadda geologiya-qidiruv jarayonlarining barcha bosqichlariga sunʼiy intellekt yechimlarini joriy etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz buning uchun sohada texnologik transformatsiyani yangi bosqichga olib chiqish, ishlab chiqarish jarayonlarini sunʼiy intellekt yordamida boshqarish va tahlil qilish tizimini shakllantirish zarurligini taʼkidladi.
Togʻ-kon sanoati va geologiyada xaritalar, qidiruv natijalari, burgʻilash maʼlumotlari, laboratoriya tahlillari va ishlab chiqarish koʻrsatkichlari kabi juda katta hajmdagi maʼlumotlar shakllanadi. Ularni yagona elektron bazaga jamlash, tezkor qidirish va 3D modellar orqali tahlil qilish yangi konlarni aniqlash imkoniyatini oshiradi.
Buning natijasida tannarxni 10 foizga kamaytirish, yangi konlarni ochish muddatini 2 karra qisqartirish, investorlarga taqdim etiladigan takliflar sonini 4 barobar oshirish mumkinligi koʻrsatib oʻtildi.
Taqdimotda 2030-yilgacha geologiya va togʻ-kon sanoatiga 30 milliard dollardan ortiq investitsiya jalb qilish maqsad qilingani taʼkidlandi. Buning uchun, avvalo, investorlar talab qilayotgan sifatli va ishonchli raqamli maʼlumotlar bazasini shakllantirish zarur.
Shu munosabat bilan Geologik maʼlumotlar milliy bazasini yaratish taklif qilindi. Mazkur jarayonda “Texnologik transformatsiya markazi” tashkil etilib, mavjud 36 mingdan ortiq hisobotlar va birlamchi maʼlumotlar raqamli koʻrinishga oʻtkaziladi. Natijada geologik maʼlumotlarni shakllantirish, konlarni modellash va zaxiralarni hisoblash jarayoni 2 karra tezlashadi.
Taqdimotda 2026-2030-yillarda geologiya sohasida hamda 6 ta yirik korxona – “Navoiy kon-metallurgiya kombinati”, “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati”, “Navoiyuran”, “Oʻzmetkombinat”, “Oʻzbekkoʻmir” hamda “Oʻzbekiston texnologik metallar kombinati”da sunʼiy intellekt va raqamli texnologiyalarni joriy etish boʻyicha jami 44 ta loyihani amalga oshirish rejalari haqida axborot berildi.
Ushbu loyihalar besh asosiy yoʻnalishni qamrab oladi: ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish, korporativ boshqaruvni raqamlashtirish, sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish, mehnat va sanoat xavfsizligini taʼminlash hamda kon-geologiya ishlarini raqamli transformatsiya qilish.
Loyihalarni amalga oshirish natijasida operatsion samaradorlik 7 foizga, texnika va uskunalar ishonchliligi 20 foizga, energiya samaradorligi esa 8 foizga oshishi kutilmoqda. Shuningdek, inson omili bilan bogʻliq xato va xavflar 15 foizga kamayishi mumkin.
Keyinchalik ushbu yechimlarni patentlash zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Mutasaddilarga togʻ-kon sanoati korxonalari biznes-rejalarini tuzishda ishlab chiqarish va mehnat resurslari samaradorligini oshirishga oid chora-tadbirlarni kiritish, texnologik va sunʼiy intellekt loyihalari boʻyicha alohida dasturlarni tasdiqlab borish topshirildi.

Рассмотрены меры по широкому внедрению цифровых технологий в горной промышленности и геологии
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по внедрению цифровых решений и технологий искусственного интеллекта в горной промышленности и сфере геологии, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Горная отрасль занимает важное место в экономике нашей страны. В 2025 году на долю отраслевых предприятий пришлось 20 процентов общего объема промышленного производства. Они обеспечили 118,5 триллиона сумов бюджетных поступлений.
Поэтому решение задач по технологической трансформации отрасли, эффективному использованию производственных и трудовых ресурсов, а также широкому внедрению современных цифровых решений имеет стратегическое значение для обеспечения экономической безопасности, увеличения инвестиций и рационального использования природных богатств.
В мире активно развиваются концепции «устойчивого развития» и «цифровой геологии». Определенная работа в этом направлении проделана и в нашей стране. В частности, в 2025 году на крупных предприятиях горной промышленности было сэкономлено 7,3 триллиона сумов операционных расходов, а себестоимость продукции снизилась на 9,1 процента.
Также внедрена информационная система «Геомониторинг», оцифрованы данные по более чем 2 тысячам месторождений.
Отмечено, что начаты работы по обеспечению в ближайшие пять лет прироста запасов золота на 879 тонн, серебра – на 510 тонн, меди – на 676 тысяч тонн.
Технологии искусственного интеллекта позволяют оперативно анализировать геологические данные, прогнозировать месторождения полезных ископаемых, точно оценивать запасы и повышать эффективность буровых работ. В этих целях планируется внедрить решения на основе искусственного интеллекта на всех этапах геологоразведочного процесса.
Президент нашей страны подчеркнул, что для этого необходимо вывести технологическую трансформацию в отрасли на новый уровень, создать систему управления и анализа производственных процессов на основе искусственного интеллекта.
В горной промышленности и геологии формируются большие объемы данных, включая карты, результаты геологоразведки, буровые данные, лабораторные анализы и производственные показатели. Объединив их в единую электронную базу и создав возможности для оперативного поиска и анализа с использованием 3D-моделей можно повысить возможности выявления новых месторождений.
Указано, что в результате этого появится возможность снизить себестоимость на 10 процентов, сократить сроки открытия новых месторождений в 2 раза и увеличить количество предложений для инвесторов в 4 раза.
На презентации отмечено, что до 2030 года в геологию и горную промышленность планируется привлечь 30 миллиардов долларов инвестиций. Для этого, прежде всего, необходимо сформировать качественную и надежную цифровую базу данных в соответствии с требованиями инвесторов.
В этой связи предложено создать Национальную базу геологических данных. В рамках этого процесса будет создан Центр технологической трансформации, более 36 тысяч отчетов и первичных данных будут переведены в цифровой формат. В результате в два раза повысятся качество и скорость формирования геологических данных, моделирования месторождений и расчета запасов.
Доложено о планах реализации 44 проектов в 2026-2030 годах по внедрению искусственного интеллекта и цифровых технологий в сфере геологии и в деятельности 6 крупных предприятий – Навоийского горно-металлургического комбината, Алмалыкского горно-металлургического комбината, «Навоиурана», «Узметкомбината», «Узбекугля» и Узбекского комбината технологических металлов.
Эти проекты охватывают пять основных направлений: автоматизацию производственных процессов, цифровизацию корпоративного управления, внедрение технологий искусственного интеллекта, обеспечение трудовой и промышленной безопасности, а также цифровую трансформацию геологоразведочных работ.
Ожидается, что за счет реализации проектов операционная эффективность увеличится на 7 процентов, надежность техники и оборудования повысится на 20 процентов, энергоэффективность увеличится на 8 процентов. Также прогнозируется сокращение ошибок и рисков, связанных с человеческим фактором, на 15 процентов.
Отмечено, что в дальнейшем данные решения необходимо запатентовать.
Ответственным лицам поручено включать меры по повышению эффективности производственных и трудовых ресурсов при разработке бизнес-планов предприятий горной промышленности, а также утвердить отдельные программы по проектам в области технологий и искусственного интеллекта.