Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Serbiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashdi
Joriy yilning 7-may kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Serbiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Marko Jurich bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Muloqot chog‘ida tomonlar O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sanoat va transport sohalaridagi hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va kiberxavfsizlik hamda turizm kabi strategik muhim tarmoqlarda amaliy sheriklikni chuqurlashtirishga bo‘lgan o‘zaro qiziqish alohida qayd etildi.
Tomonlar o‘zaro munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun mustahkam huquqiy asos bo‘lib xizmat qiluvchi Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim kuchga kirganini mamnuniyat bilan kutib oldilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni yanada faollashtirish, qo‘shma loyihalarni ilgari surish hamda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Состоялась встреча главы МИПТ Лазиза Кудратова с Министром иностранных дел Республики Сербия
7 мая текущего года состоялась встреча главы МИПТ Лазиза Кудратова с Министром иностранных дел Республики Сербия Марко Джуричем, сообщает пресс-служба министерства.
В ходе встречи стороны обсудили актуальные вопросы торгово-экономического, промышленного и транспортного сотрудничества между Узбекистаном и Сербией.
Был отмечен взаимный интерес к углублению практического взаимодействия в стратегически важных отраслях, включая машиностроение, сельское хозяйство, фармацевтику, химию, информационные технологии и кибербезопасность, а также туризм.
Стороны приветствовали вступление в силу Соглашения об экономическом сотрудничестве, которое формирует прочную правовую основу для дальнейшего развития двустороннего взаимодействия.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшей активизации практического сотрудничества, продвижению совместных проектов и укреплению прямых связей между деловыми кругами двух стран.