ISSV rahbari Laziz Kudratov ilgari Qatar Davlati Bosh vazirining o‘rinbosari, Tashqi ishlar vaziri hamda Mudofaa vaziri lavozimlarida faoliyat yuritgan “Thirty-Five Group” kompaniyasi asoschisi va boshqaruvi raisi doktor Xolid bin Muhammad Al-Attiya bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda ISSV matbuot xizmati.
“Thirty-Five Group” ko‘chmas mulk, infratuzilma, energetika, sanoat, tog‘-konchilik va zamonaviy texnologiyalar sohalarida xalqaro bozorda muvaffaqiyatli ish olib borayotgan Qatarning yirik investitsion xoldingi hisoblanadi.
Muloqot davomida tomonlar investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish va O‘zbekiston iqtisodiyotiga uzoq muddatli kapitalni jalb etish, jumladan, energetika, logistika, ta’lim, kimyo sanoati, geologiya va tog‘-konchilik sohalarida yirik loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. Qatar tomoniga kelgusida birgalikda ishlab chiqish uchun mo‘ljallangan istiqbolli loyiha takliflari taqdim etildi.
Uchrashuv yakunida Qatar tomoni O‘zbekistonning yuqori investitsiyaviy salohiyatini alohida e’tirof etib, amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanligini bildirdi. Tomonlar qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish bo‘yisha navbatdagi qadamlarni kelishib oldilar.

The Minister of Investment, Industry and Trade met with the Founder and Chairman of the Board of Thirty-Five Group, former Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs, and Minister of State for Defense Affairs of the State of Qatar
Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade, met with Dr. Khalid bin Mohamed Al Attiyah, Founder and Chairman of the Board of Thirty-Five Group, former Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs, and Minister of State for Defense Affairs of the State of Qatar. This was reported by the press service of the MIIT.
Thirty-Five Group is a major Qatari investment holding company operating internationally across real estate, infrastructure, energy, industry, mining, and advanced technologies.
During the meeting, the parties discussed prospects for expanding investment cooperation and attracting long-term capital into the Uzbek economy. The discussions focused on the execution of major projects in energy, logistics, education, the chemical industry, geology, and mining. The Qatari delegation was presented with promising project proposals for further joint evaluation.
Following the meeting, the Qatari side highly commended Uzbekistan’s investment potential and expressed strong interest in establishing practical cooperation. The parties agreed on subsequent steps to advance these joint initiatives.