15-may kuni ISSV vaziri o‘rinbosari Akram Aliyev Chexiyaning «Ferrit» kompaniyasi mintaqaviy direktori Dmitriy Nagorniy bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati.
1993-yilda tashkil etilgan Chexiyaning «Ferrit» kompaniyasi kon-metallurgiya uskunalarini loyihalash va ishlab chiqarish, shuningdek, yer osti logistikasi va tonnel qurilishi yechimlariga ixtisoslashgan. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, korxona tog‘-kon texnikasini ishlab chiqaruvchi dunyodagi eng yirik 50 ta kompaniya ro‘yxatiga kirdi. Bugungi kunda kompaniya dunyoning to‘qqizta mamlakatida, jumladan, Xitoy, Polsha, Meksika va Qozog‘istonda o‘z filiallari hamda servis markazlariga ega.
Muzokaralar davomida xorijiy tomon O‘zbekistonda yaratilgan investitsiyaviy muhitni yuqori baholadi va geologiya sohasida qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga katta qiziqish bildirdi. Bunda «Ferrit» kompaniyasining respublikamizda tog‘-kon sanoati ehtiyojlari uchun texnikalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga tayyorligiga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish istiqbollari hamda yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar chiqarish uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni muhokama qildilar. Uchrashuv yakunida loyihalarni tez fursatlarda amaliy bosqichga o‘tkazish maqsadida investitsiyaviy hamkorlikning samarali mexanizmlarini shakllantirish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh tuzishga kelishildi.

Состоялась встреча заместителя главы МИПТ с региональным директором чешской компании Ferrit
15 мая состоялась встреча заместителя главы МИПТ Акрама Алиева с региональным директором чешской компании Ferrit Дмитрием Нагорным, сообщает пресс-служба министерства, сообщает пресс-служба министерства.
Чешская компания Ferrit, основанная в 1993 году, специализируется на проектировании и производстве горнодобывающего оборудования, а также на решениях для подземной логистики и тоннелестроения. По итогам 2024 года предприятие вошло в топ-50 крупнейших мировых производителей техники для горной добычи. На сегодняшний день компания располагает разветвленной сетью филиалов и сервисных центров в девяти странах мира, включая Китай, Польшу, Мексику и Казахстан.
В ходе переговоров зарубежная сторона высоко оценила созданный в Узбекистане инвестиционный климат и выразила глубокую заинтересованность в реализации совместных инициатив в области геологии. Особое внимание было уделено готовности Ferrit запустить в нашей республике производство техники, предназначенной для нужд горнодобывающей промышленности.
Стороны детально обсудили перспективы расширения взаимовыгодного сотрудничества и внедрение современных технологий для выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью. По итогам встречи достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы, которая займется формированием эффективных механизмов инвестиционного взаимодействия для скорейшего перехода намеченных проектов в практическую стадию реализации.