Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Serbiya Respublikasining xalqaro iqtisodiy hamkorlik masalalariga mas’ul vaziri bilan onlayn muzokaralar o‘tkazdi
13-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Serbiya Respublikasining xalqaro iqtisodiy hamkorlik masalalariga mas’ul vaziri Nenad Popovich bilan onlayn muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar bermoqda ISSV matbuot xizmati.
Tomonlar O‘zbekiston–Serbiya savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarining rivojlanishi hamda ularni yanada kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Joriy yilning kuzida Belgrad shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishiga tayyorgarlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Aniq savdo va investitsiya tashabbuslari muhokama qilindi. Farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, kimyo sanoati, mashinasozlik, to‘qimachilik sohasi va transport infratuzilmasi istiqbolli yo‘nalishlar sifatida belgilandi.
Muzokaralar yakunida o‘zaro savdo hajmini oshirish va yangi loyihalarni ilgari surish bo‘yicha qo‘shma ishlarni davom ettirishga kelishib olindi.

Состоялись онлайн-переговоры министра инвестиций, промышленности и торговли с министром Республики Сербия, ответственным за международное экономическое сотрудничество
13 августа состоялись онлайн-переговоры министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с министром Республики Сербия Ненадом Поповичем, ответственным за международное экономическое сотрудничество, сообщает пресс-служба МИПТ.
Стороны рассмотрели развитие узбекско-сербских торгово-экономических и инвестиционных связей и возможности их дальнейшего расширения.
Особое внимание уделено подготовке первого заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, запланированного к проведению осенью текущего года в Белграде.
Проработаны конкретные торговые и инвестиционные инициативы. Перспективными направлениями определены фармацевтика, сельское хозяйство, химическая промышленность, машиностроение, текстильная отрасль и транспортная инфраструктура.
По итогам переговоров достигнута договорённость продолжить совместную работу по расширению взаимной торговли и продвижению новых проектов.