O‘zbekistonning Buyuk Britaniyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Ravshan Usmonov Buyuk Manchester Savdo palatasining bosh ijrochi direktori Emma Holt bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Muzokaralar davomida Emma Holt Manchester Buyuk Britaniyaning muhim iqtisodiy markazi sifatidagi mavqeini mustahkamlashda davom etayotganini, mamlakatning savdo-investitsiyaviy hamkorligi hamda transport-logistika infratuzilmasining asosiy markazlaridan biri sifatida muhim rol o‘ynayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Buyuk Manchesterning sobiq meri Endi Bernem Buyuk Britaniya Bosh vaziri lavozimiga tayinlangani, shuningdek, Bosh vazir apparatining Manchesterdagi vakolatxonasi ochilgani ushbu jarayonlarga yanada kuchli sur’at bag‘ishlamoqda.
Uchrashuv davomida qurilish va development, injiniring va sanoat ishlab chiqarishi, axborot texnologiyalari, shuningdek, moliyaviy va professional xizmatlar mintaqaning eng raqobatbardosh va istiqbolli tarmoqlari sifatida qayd etildi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar ko‘p jihatdan Manchester rivojlanishining ustuvor yo‘nalishlariga hamohang ekani, bu esa o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish va umumiy manfaatlarga mos sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun qulay sharoit yaratishi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Manchester ishbilarmon doiralari bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish, ikki tomonlama ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish va istiqbolli qo‘shma loyihalarni ilgari surish bo‘yicha ustuvor vazifalarni belgilab oldilar.
Buyuk Manchester Savdo-sanoat palatasi Buyuk Britaniyaning eng yirik palatasi bo‘lib, qariyb 35 ming korxonani birlashtiradi. Palataga a’zo kompaniyalar 700 mingdan ortiq kishining bandligini ta’minlaydi, bu esa mintaqaning umumiy ishchi kuchining qariyb uchdan bir qismini tashkil etadi. 230 yildan ortiq tarixga ega bo‘lgan ushbu palata tadbirkorlikni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi, savdoni rivojlantirish, kompaniyalarning xalqaro bozorlarga chiqishi, ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish, biznes manfaatlarini davlat siyosati darajasida ilgari surish va kadrlar malakasini oshirishga ko‘maklashadi. Tashkilot har yili 10 mingdan ortiq biznes vakillari ishtirokida 150 dan ziyod tadbir o‘tkazadi hamda kompaniyalar, davlat organlari, investorlar va xalqaro hamkorlar o‘rtasidagi hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda muhim rol o‘ynaydi.

Сотрудничество Узбекистана с деловыми кругами Большого Манчестера будет развиваться по приоритетным направлениям
Посол Узбекистана Равшан Усманов встретился с главным исполнительным директором Торговой палаты Большого Манчестера Эммой Холт, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе переговоров Эмма Холт отметила, что Манчестер продолжает укреплять свои позиции в качестве важного экономического центра Великобритании, играя важную роль как одного из основных узлов торгово-инвестиционного взаимодействия, а также транспортно-логистической инфраструктуры страны. По ее словам, эти процессы приобретают еще более динамичный характер в связи с приходом бывшего мэра Большого Манчестера Энди Бёрнема на пост Премьер-министра Великобритании, а также открытием представительства аппарата Премьер-министра в Манчестере.
В ходе встречи в качестве наиболее конкурентоспособных и перспективных отраслей региона были выделены строительство и девелопмент, инженерное дело и промышленное производство, информационные технологии, а также финансовые и профессиональные услуги.
Отмечено, что проводимые в Узбекистане масштабные экономические реформы во многом соответствуют приоритетам развития Манчестера, что создает благоприятные условия для развития взаимовыгодного сотрудничества и реализации совместных проектов в представляющих взаимный интерес сферах.
По итогам встречи стороны определили приоритетные задачи по расширению практического взаимодействия с деловыми кругами Манчестера, развитию двусторонних деловых связей и продвижению перспективных совместных проектов.
Торгово-промышленная палата Большого Манчестера является крупнейшей палатой Великобритании, объединяющей около 35 тысяч предприятий. Компании-члены Палаты обеспечивают занятость более 700 тысяч человек, что составляет почти треть всей рабочей силы региона. Имея более чем 230-летнюю историю, палата оказывает всестороннюю поддержку предпринимательству, содействуя развитию торговли, выходу компаний на международные рынки, установлению деловых контактов, продвижению интересов бизнеса на уровне государственной политики и повышению квалификации кадров. Ежегодно организация проводит свыше 150 мероприятий с участием более 10 тысяч представителей бизнеса и играет важную роль в налаживании взаимодействия компаний с государственными органами, инвесторами и международными партнерами.