Boʻlib oʻtgan muzokaralar yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze Strategik sheriklik munosabatlarini oʻrnatish toʻgʻrisidagi deklaratsiyani imzoladilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Shuningdek, delegatsiyalar rahbarlari huzurida qator ikki tomonlama hujjatlar almashildi. Jumladan:
– Bojxona ishlarida hamkorlik va oʻzaro maʼmuriy yordam toʻgʻrisida bitim;
– Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va raqamlashtirish sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida bitim;
– Kasbiy va oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida bitim;
– Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati va Gruziya Hukumati oʻrtasida 2026-2027-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi;
– Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va Gruziya Madaniyat vazirligi oʻrtasida 2027-2030-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi;
– Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Gruziya Moliya vazirligi oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi;
– “E-Permit” ruxsatnomalar almashinuvi axborot tizimini joriy etish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida memorandum;
– Qishloq xoʻjaligi sohasida oʻzaro anglashuv memorandumi;
– Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida memorandum;
– Sogʻliqni saqlash sohasida oʻzaro anglashuv memorandumi;
– Radiatsiyaviy himoya va yadroviy xavfsizlik masalalari boʻyicha hamkorlik hamda axborot almashish toʻgʻrisida memorandum;
– Mehnat migratsiyasi sohasida oʻzaro anglashuv memorandumi;
– Turizm sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida memorandum.
Shuningdek, tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Majburiy ijro byurosi bilan Gruziya Adliya vazirligi huzuridagi Milliy ijro byurosi oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida memorandum ham imzolandi.

По итогам прошедших переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе подписали Декларацию об установлении отношений стратегического партнерства, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В присутствии глав делегаций также состоялся обмен рядом двусторонних документов. В их числе:
– Соглашение о сотрудничестве и административной помощи в таможенных делах;
– Соглашение о сотрудничестве в сфере информационно-коммуникационных технологий и цифровизации;
– Соглашение о сотрудничестве в области профессионального и высшего образования, науки и инноваций;
– Программа сотрудничества между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Грузии на 2026-2027 годы;
– Программа сотрудничества между Министерством культуры Республики Узбекистан и Министерством культуры Грузии на 2027-2030 годы;
– Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан и Министерством финансов Грузии;
– Меморандум о сотрудничестве по внедрению информационной системы электронного обмена разрешениями «E-Permit»;
– Меморандум о взаимопонимании в области сельского хозяйства;
– Меморандум о сотрудничестве в области охраны окружающей среды;
– Меморандум о взаимопонимании в сфере здравоохранения;
– Меморандум о сотрудничестве и обмене информацией по вопросам радиационной защиты и ядерной безопасности;
– Меморандум о взаимопонимании в сфере трудовой миграции;
– Меморандум о сотрудничестве в сфере туризма.
В рамках визита также был подписан Меморандум о сотрудничестве между Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан и Национальным бюро исполнения при Министерстве юстиции Грузии.