V Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida 16-iyun kuni soat 10:00 da CAEx majmuasining «Toshkent» zalida «O‘zbekiston – AQSh» biznes-forumi bo‘lib o‘tadi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Ushbu tadbir ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot o‘rnatish, amaliy tajriba almashish, dolzarb iqtisodiy va sarmoyaviy masalalarni muhokama qilish hamda uzoq muddatli, barqaror savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash uchun yaxshi imkoniyatdir.
Tadbir davomida O‘zbekiston va AQShning iqtisodiy hamda sarmoyaviy salohiyati, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari va asosiy tarmoqlari taqdim etiladi. Shuningdek, qo‘shma sarmoyaviy, sanoat, infratuzilma va texnologik loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilinadi.
Forumda sanoat, tog‘-kon sektori va metallurgiya, infratuzilma, transport, qurilish, raqamli texnologiyalar, moliya, qishloq xo‘jaligi hamda investitsiyalar kabi sohalarda faoliyat yurituvchi Amerikaning yetakchi kompaniyalari va moliya institutlari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.
Xususan, BlackRock, Oppenheimer, JP Morgan, Franklin Templeton, Boeing, Traxys, General Motors, Oracle, Air Products, Google, Meta, Citi, Nasdaq, Cove Capital, BNY Mellon, Visa, Auerbach Grayson, John Deere, FLSmidth, CNH Industrial, The Coca-Cola Company, Valmont Irrigation va Morgan Stanley kabi kompaniyalardan delegatlar tashrif buyurishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, forumda AQSh Eksport-import banki (US EXIM Bank) va Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasi (DFC) vakillari ham ishtirok etadi.
Ishtirokchilar ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini, biznes va davlat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik mexanizmlarini, shuningdek, qo‘shma tashabbus va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy qadamlarni muhokama qiladilar. Forum doirasida B2B va G2B formatidagi uchrashuvlar ham tashkil etilib, bu har ikki davlat tadbirkorlari, sarmoyadorlari va davlat organlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish uchun ajoyib sharoit yaratadi.
Tadbirda ishtirok etish uchun ushbu havola orqali ro‘yxatdan o‘tish anketasini to‘ldirishingizni so‘raymiz.

16 июня в Ташкенте состоится бизнес-форум «Узбекистан – США»
В рамках V Ташкентского международного инвестиционного форума 16 июня в 10:00 в зале «Ташкент» комплекса CAEx состоится бизнес-форум «Узбекистан — США», сообщает пресс-служба МИПТ. Данное мероприятие послужит важной платформой для установления прямого диалога между деловыми кругами двух стран, обмена практическим опытом, обсуждения актуальных экономических и инвестиционных вопросов, а также дальнейшего укрепления долгосрочных и стабильных торгово-экономических связей.
В ходе мероприятия будут представлены экономический и инвестиционный потенциалы Узбекистана и США, приоритетные направления и ключевые отрасли для партнерства, а также обсуждены возможности реализации совместных инвестиционных, промышленных, инфраструктурных и технологических проектов.
Ожидается участие представителей ведущих американских компаний и финансовых институтов, работающих в таких сферах, как промышленность, горнодобывающий сектор и металлургия, инфраструктура, транспорт, строительство, цифровые технологии, финансы, сельское хозяйство и инвестиции.
В частности, ожидается присутствие делегатов от компаний BlackRock, Oppenheimer, JP Morgan, Franklin Templeton, Boeing, Traxys, General Motors, Oracle, Air Products, Google, Meta, Citi, Nasdaq, Cove Capital, BNY Mellon, Visa, Auerbach Grayson, John Deere, FLSmidth, CNH Industrial, The Coca-Cola Company, Valmont Irrigation и Morgan Stanley. Кроме того, в форуме примут участие представители Экспортно-импортного банка США (US EXIM Bank) и Американской корпорации по финансированию международного развития (DFC).
Участники обсудят перспективы расширения двустороннего торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия, механизмы сотрудничества между бизнесом и государственными структурами, а также практические шаги по реализации совместных инициатив и проектов.
На полях форума также будут организованы встречи в форматах B2B и G2B, что создаст отличные условия для установления прямых контактов между предпринимателями, инвесторами и государственными органами обеих стран.