V Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida 16-iyun kuni soat 10:00 da CAEx majmuasining «Toshkent» zalida «O‘zbekiston – AQSh» biznes-forumi bo‘lib o‘tadi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Ushbu tadbir ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot o‘rnatish, amaliy tajriba almashish, dolzarb iqtisodiy va sarmoyaviy masalalarni muhokama qilish hamda uzoq muddatli, barqaror savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash uchun yaxshi imkoniyatdir.
Tadbir davomida O‘zbekiston va AQShning iqtisodiy hamda sarmoyaviy salohiyati, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari va asosiy tarmoqlari taqdim etiladi. Shuningdek, qo‘shma sarmoyaviy, sanoat, infratuzilma va texnologik loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilinadi.
Forumda sanoat, tog‘-kon sektori va metallurgiya, infratuzilma, transport, qurilish, raqamli texnologiyalar, moliya, qishloq xo‘jaligi hamda investitsiyalar kabi sohalarda faoliyat yurituvchi Amerikaning yetakchi kompaniyalari va moliya institutlari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.
Xususan, BlackRock, Oppenheimer, JP Morgan, Franklin Templeton, Boeing, Traxys, General Motors, Oracle, Air Products, Google, Meta, Citi, Nasdaq, Cove Capital, BNY Mellon, Visa, Auerbach Grayson, John Deere, FLSmidth, CNH Industrial, The Coca-Cola Company, Valmont Irrigation va Morgan Stanley kabi kompaniyalardan delegatlar tashrif buyurishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, forumda AQSh Eksport-import banki (US EXIM Bank) va Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasi (DFC) vakillari ham ishtirok etadi.
Ishtirokchilar ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini, biznes va davlat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik mexanizmlarini, shuningdek, qo‘shma tashabbus va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy qadamlarni muhokama qiladilar. Forum doirasida B2B va G2B formatidagi uchrashuvlar ham tashkil etilib, bu har ikki davlat tadbirkorlari, sarmoyadorlari va davlat organlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish uchun ajoyib sharoit yaratadi.
Tadbirda ishtirok etish uchun ushbu havola orqali ro‘yxatdan o‘tish anketasini to‘ldirishingizni so‘raymiz.

As part of the V Tashkent International Investment Forum, the Uzbekistan-USA Business Forum will take place on June 16 at 10:00 AM in the Tashkent Hall of the CAEx complex, the press service of the MIIT reports. This event will serve as a vital platform for establishing direct dialogue between the business communities of both nations, sharing practical expertise, addressing pressing economic and investment matters, and further solidifying long-term, stable trade and economic relations.
Throughout the event, the economic and investment potentials of both Uzbekistan and the United States will be showcased. Participants will explore priority areas and key sectors for partnership, alongside opportunities for executing joint investment, industrial, infrastructure, and technological projects.
The forum anticipates the participation of representatives from premier American corporations and financial institutions operating across various sectors, including manufacturing, mining and metallurgy, infrastructure, transportation, construction, digital technology, finance, agriculture, and investment.
Notably, delegates are expected from BlackRock, Oppenheimer, JP Morgan, Franklin Templeton, Boeing, Traxys, General Motors, Oracle, Air Products, Google, Meta, Citi, Nasdaq, Cove Capital, BNY Mellon, Visa, Auerbach Grayson, John Deere, FLSmidth, CNH Industrial, The Coca-Cola Company, Valmont Irrigation, and Morgan Stanley. Furthermore, representatives from the Export-Import Bank of the United States (US EXIM Bank) and the U.S. International Development Finance Corporation (DFC) will be in attendance.
Attendees will deliberate on prospects for expanding bilateral trade, economic, and investment cooperation, mechanisms for collaboration between businesses and government entities, and actionable steps for implementing joint initiatives. B2B and G2B meetings will also be organized on the sidelines of the forum, fostering an optimal environment for direct engagement among entrepreneurs, investors, and government officials from both countries.