2026-yil 21-may kuni Xitoy Xalq Respublikasining Sian shahrida Uchinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumi bo‘lib o‘tadi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Tadbir doirasida O‘zbekistonning Milliy pavilyoni tashkil etiladigan ko‘rgazma ham o‘tkaziladi. Mazkur pavilyon mamlakatimizning eksport mahsulotlari, investitsiyaviy takliflari, ishlab chiqarish salohiyati hamda hududlarning imkoniyatlarini namoyish etuvchi yagona platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Tadbirlar Sian xalqaro konferensiya markazida bo‘lib o‘tadi hamda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va hududlararo hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiluvchi muhim muloqot maydoniga aylanadi.
Forum ikki mamlakat davlat idoralari, hududiy ma’muriyatlar, tarmoq uyushmalari, investorlar va ishbilarmon doiralar vakillarini istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilish, kooperatsiyani kengaytirish hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish maqsadida birlashtiradi.
Forum va ko‘rgazma dasturi doirasida O‘zbekistonning investitsiyaviy, sanoat, eksport va turizm salohiyati, shuningdek, ta’lim, ilm-fan, qishloq xo‘jaligi, logistika va transport, raqamli texnologiyalar hamda turizm sohalaridagi istiqbolli loyihalar taqdim etiladi.

21 мая в Сиане пройдет Третий Межрегиональный форум «Узбекистан-Китай»
21 мая 2026 года в городе Сиань (КНР) состоится Третий Межрегиональный форум «Узбекистан-Китай», сообщает пресс-служба МИПТ. В рамках мероприятия также будет организована выставка, где наша страна представит Национальный павильон. Он станет единой площадкой для демонстрации экспортной продукции, инвестиционных предложений, производственного потенциала и возможностей регионов страны.
Мероприятия пройдут на площадке Международного конференц-центра города Сиань и станут важной платформой для дальнейшего укрепления торгово-экономического, инвестиционного и межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Китаем.
Форум объединит представителей государственных структур, региональных администраций, отраслевых объединений, инвесторов и деловых кругов двух стран для обсуждения перспективных направлений взаимодействия, расширения кооперации и установления прямых партнерских контактов.
В рамках форума и выставочной программы будут представлены инвестиционный, промышленный, экспортный и туристический потенциал Узбекистана, а также перспективные проекты в сферах образования, науки, сельского хозяйства, логистики и транспорта, цифровых технологий и туризма.