300 million dollar – biznesni qo’llab-quvvatlash uchun
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 19-aprel kuni qabul qilingan “Hududlarda tadbirkorlik loyihalarini moliyalashtirish mexanizmlarini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori kichik va o‘rta biznes uchun qo‘shimcha rag‘bat bo‘ldi. Gap hududlarda amalga oshirilayotgan tadbirkorlik loyihalarini mustahkam moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlik tashabbuslarining o‘z vaqtida amalga oshirilishini ta’minlash haqida bormoqda.
Hujjatga ko‘ra, respublika tijorat banklariga Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan kichik biznes subyektlari faoliyatini moliyalashtirish uchun 300 million AQSH dollari ekvivalentida kredit liniyasi ajratilgan.
Har qanday tadbirkor kredit olishi mumkin, ammo uning hajmi korxonaning vaqtiga bog’liq.
6 oydan kam bo’lsa – 1 milliard so’mgacha;
6-12 oy – 2 milliard so‘mgacha;
1-2 yil – 3 milliard so‘mgacha;
2-3 yil – 4 milliard so’mgacha;
3 yildan ortiq – 5 mlrd so’mgacha.
Imtiyozli kredit ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish sohasidagi barcha loyihalar uchun ajratiladi, biroq cheklovlar mavjud. Ushbu tashabbus doirasida qurilish, savdo, vositachilik faoliyati sohasidagi loyihalar tashabbuskorlari, aktsiz to’lanadigan tovarlarni ishlab chiqaruvchilar, shuningdek, davlat korxonalari va ustav kapitalida davlat ulushi bo’lgan yuridik shaxslarga kreditlar berilmaydi. , shuningdek aylanma mablag’larni to’ldirish uchun.
Boshqa tomondan, mezonlarga javob beradigan subyektlar 5 yil muddatga (2 yillik imtiyozli davrni hisobga olgan holda) yillik 14 foizli kredit olishlari mumkin bo‘ladi.
Muhim yangilik – kreditning kamida 70 foizi Nukus shahridan tashqarida, viloyatlar ma’muriy markazlari va viloyatlarga bo‘ysunuvchi shaharlarda tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirayotgan tadbirkorlarga ajratiladi. Shu tariqa qishloqda tadbirkorlik va infratuzilmani rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish rag‘batlantirilmoqda.
Mazkur hujjat doirasida ajratilgan kredit liniyasidan samarali foydalanishni muvofiqlashtirish yuklangan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi zimmasiga uning bandlarini amalga oshirish yuzasidan qator vazifalar amalga oshirilmoqda. Xususan, kredit liniyalari resurslarini hududlar va tijorat banklari bo‘yicha ehtiyojdan kelib chiqib taqsimlashni ta’minlash, tijorat banklari bilan hamkorlikda loyiha zavodlari va mahalliy guruhlar tomonidan sifatli loyiha va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish choralari ko‘rilmoqda. Shuningdek, jarayonning barcha ishtirokchilari tomonidan kredit liniyasidan samarali va maqsadli foydalanilishi ustidan tizimli monitoringni amalga oshirish mexanizmi joriy etilmoqda.
Hujjatda har xil kechikishlarning oldini olish maqsadida banklar tomonidan so‘ralgan mablag‘larni arizalar kelib tushgan kundan boshlab uch kun ichida joylashtirish ko‘zda tutilgan.

300 миллионов долларов – в поддержку бизнеса
19 апреля Президентом Республики Узбекистан принято Постановление «О мерах по дальнейшему расширению механизмов финансирования предпринимательских проектов в регионах», послужившее дополнительным стимулом для субъектов малого и среднего бизнеса. Речь о солидной финансовой поддержке предпринимательских проектов, реализуемых в регионах, обеспечении своевременной реализации предпринимательских инициатив.
Согласно документу, коммерческим банкам республики выделяется кредитная линия в эквиваленте 300 миллионов долларов США за счет средств Фонда реконструкции и развития – для финансирования деятельности субъектов малого предпринимательства.
Кредит может получить любой желающий предприниматель, однако, его размер зависит от времени работы предприятия.
менее 6 месяцев – до 1 млрд сумов;
6−12 месяцев – до 2 млрд сумов;
1−2 года – до 3 млрд сумов;
2−3 года – до 4 млрд сумов;
свыше 3 лет – до 5 млрд сумов.
Льготный кредит выделяется для всех проектов в сфере производства и оказания услуг, но есть ограничения. В рамках данной инициативы кредиты недоступны инициаторам проектов в сфере строительства, торговли, посреднической деятельности, производителей подакцизных товаров, кроме того, для государственных предприятий и юридических лиц, имеющих государственную долю в уставном фонде, а также для пополнения оборотных средств.
Зато субъекты, подходящие по критериям, смогут получить кредит под 14% годовых, на 5 лет (включая 2 года льготного периода).
Важно отметить существенное нововведение – не менее 70 процентов кредита будет выделено тем предпринимателям, кто осуществляет свой бизнес на территории за пределами города Нукуса, административных центров областей и городов областного подчинения. Таким образом, стимулируется развитие бизнеса и инфраструктуры, создания рабочих мест именно в сельской местности.
Министерством инвестиций и внешней торговли, на которое возложена координация эффективного использования кредитной линии, выделенной в рамках данного документа, осуществляется ряд задач по реализации его положений. В частности, ведётся работа по обеспечению распределения ресурсов кредитной линии в разрезе регионов и коммерческих банков исходя из потребностей, принимаются меры по качественной разработке проектной и предпроектной документации проектными фабриками и группами на местах в сотрудничестве с коммерческими банками. Также внедряется механизм по осуществлению системного мониторинга за эффективным и адресным использованием средств кредитной линии всеми участниками процесса.
Для предотвращения различного рода задержек, документом предусмотрено размещение запрашиваемых банками ресурсов в трехдневный срок после поступления заявок.
Как ожидается, в результате реализации инвестиционных проектов, финансируемых в рамках данного Постановления Главы государства, будут созданы новые рабочие места – преимущественно в сельской местности республики, активизируется внедрение инноваций и новых технологий, запустят мощности новые современные производственные объекты.