“O‘zbekistonda Germaniya iqtisodiyoti kunlari” biznes-forumi hamda O‘zbekiston-Germaniya ishbilarmonlar kengashining 10-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
18-may kuni Toshkent shahrida “O‘zbekistonda Germaniya iqtisodiyoti kunlari” biznes-forumi hamda O‘zbekiston-Germaniya ishbilarmonlar kengashining 10-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Mazkur nufuzli tadbirlarda delegatsiyalar rahbarlari – O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va “Knauf Group” kompaniyasi ijrochi hamkori Uve Knotser qutlov so‘zlari bilan chiqish qildilar. Shuningdek, ochilish marosimida Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasi direktori Mixael Harms hamda Germaniya Elchisi Manfred Xuterer ishtirok etdi.
Tadbirlarda ISSV vaziri o‘rinbosari Akram Aliyev ham qatnashdi. Forum doirasida u nemis korxonalari faoliyatiga bag‘ishlangan sessiyada ma’ruza qildi, ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishida esa O‘zbekiston biznes doiralari vakillarining taqdimotlariga moderatorlik qildi.
Biznes-forum dasturi hamkorlik va kadrlar tayyorlash masalalarini qamrab oldi. Unda Soliq qo‘mitasi, Kasb-hunar ta’limi agentligi, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Gyote instituti rahbariyati hamda CLAAS, Schneider Group, GIZ, Wilo, Messe Frankfurt, Bericap, telc, Petroline Holding, Motiba, Prosica, GP Günter Papenburg va Askania Bildung kabi kompaniyalar ishtirok etdilar.
Ishbilarmonlar kengashi avtosanoat, AKT, geologiya va sanoat sohalariga investitsiyalar kiritish masalalariga bag‘ishlandi. Yig‘ilishda “O‘zavtosanoat”, Volkswagen, IT Park, Schwarz Digits, Henkel, CLAAS, Control Union, Telc, Ernst Klett Sprachen, Olmaliq KMK, Procab, Akfa group hamda “Yangi O‘zbekiston” universiteti vakillari ma’ruzalar bilan so‘zga chiqdilar. Kunning yakuniy qismi ikki tomonlama muzokaralarga boy bo‘ldi.

Cостоялись бизнес-форум «Дни германской экономики в Узбекистане» и 10-е заседание Узбекско-Германского делового совета
18 мая в Ташкенте состоялись бизнес-форум «Дни германской экономики в Узбекистане» и 10-е заседание Узбекско-Германского делового совета, сообщает пресс-служба МИПТ. На мероприятиях с приветствиями выступили главы делегаций — Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и исполнительный партнер Knauf Group Уве Кнотцер. В открытии также участвовали директор Восточного комитета германской экономики Михаэль Хармс и Посол ФРГ Манфред Хутерер.
Замглавы МИПТ Акрам Алиев выступил на форуме на сессии по деятельности немецких предприятий, а на заседании делового совета модерировал презентации узбекистанских бизнес-кругов.
Форум охватил вопросы сотрудничества и подготовки кадров. В ней участвовали руководители ГНК, Агентства профобразования, Алмалыкского ГМК, Института Гёте, а также компаний CLAAS, Schneider Group, GIZ, Wilo, Мессе Франкфурт, Bericap, telc, Petroline Holding, Motiba, Prosica, GP Günter Papenburg и Askania Bildung.
Заседание делового совета под модераторством М. Хармса посвятили инвестициям в автопром, ИТ, геологию и промышленность. С докладами выступили представители «Узавтосаноат», Volkswagen, IT Park, Schwarz Digits, Henkel, CLAAS, Control Union, Telc, Ernst Klett Sprachen, Алмалыкского ГМК, Procab, Akfa group и Университета «Новый Узбекистан». Итогом дня стали двусторонние переговоры.