O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasi Dehli shahrida Hindiston Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi rahbariyati va aʼzolari bilan uchrashdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov kecha Dehli shahrida Hindiston Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi (FICCI) rahbariyati va aʼzolari bilan uchrashdi.
Tadbir doirasida O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyati taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Hindiston iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biri bo‘lgan, ulushiga jahon dori-darmon mahsulotlarining qariyb 10 foizi to‘g‘ri keladigan farmatsevtika sohasida qo‘shma mahsulot ishlab chiqarish istiqbollariga alohida eʼtibor qaratildi. Shu munosabat bilan O‘zbekistonda tashkil etilayotgan farmatsevtika erkin iqtisodiy zonalarida investorlarga taqdim etilayotgan imtiyoz va preferensiyalar haqida atroflicha so‘zlab berildi.
Taqdimot ishtirokchilari O‘zbekistonda iqtisodiyotni yana-da liberallashtirish va biznes yuritish uchun qulay shart-sharoitlarni mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan izchil chora-tadbirlar Hindiston ishbilarmon doiralarida katta qiziqish uyg‘otayotganini taʼkidladi. Shu bilan birga, O‘zbekiston rahbariyati tomonidan xorijiy investorlarning huquq va manfaatlarini himoya qilishga qaratilayotgan ulkan eʼtibor alohida qayd etildi.
Tadbir yakunlari bo‘yicha Hindistonning qator kompaniyalari bilan qo‘shma investitsiya loyihalarini, xususan, farmatsevtika, to‘qimachilik, AKT va boshqa sohalar, shuningdek, ikki tomonlama savdo aloqalarini yana-da ilgari surish maqsadida ularning vakillarining respublikaga tashriflarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Делегация МИД Узбекистана встретилась в Дели с руководством и членами Федерации торгово-промышленных палат Индии
Заместитель министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков вчера в Дели провел встречу с руководством и членами Федерации торгово-промышленных палат Индии (ФИККИ).
Проведена презентация торгово-экономического, инвестиционного и туристического потенциалов Узбекистана.
Особое внимание было акцентировано на перспективах совместного производства в сфере фармацевтики, являющейся одной из ведущих отраслей экономики Индии, на долю которой приходится около 10 процентов мирового производства фармацевтической продукции. В этой связи подробно раскрыты льготы и преференции, которые предлагаются инвесторам в созданных в Узбекистане фармацевтических свободных экономических зонах.
Участники презентации отметили, что осуществляемые в Узбекистане последовательные меры по дальнейшей либерализации экономики и укреплению благоприятных условий для ведения бизнеса вызывают большой интерес среди деловых кругов Индии. При этом особо подчеркнуто огромное внимание, уделяемое Правительством Узбекистана вопросам защиты прав и интересов иностранных инвесторов.
По итогам мероприятия достигнута договоренность с рядом индийских компаний об организации визитов их представителей в республику для дальнейшего продвижения совместных инвестиционных проектов, в частности в сферах фармацевтики, текстиля, ИКТ и других, а также двусторонних торговых связей.
Отметим, что Федерация торгово-промышленных палат Индии учреждена в 1927 году и является одной из крупнейших и старейших деловых организацией страны. ФИККИ также является координатором Делового совета «Индия–Центральная Азия».