Belarus Respublikasi investorlari uchun qo’shimcha kafolatlar
O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Belarus Respublikasi Hukumati o‘rtasida investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi bitimni tasdiqlash to‘g‘risida Prezidentning 2022-yil 20-iyuldagi PQ-327-son qarori qabul qilindi.
Bitim 2019-yil 1-avgust kuni Minskda imzolangan bo‘lib, ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, fuqarolar va korxonalarning sarmoyalarini himoya qilishga qaratilgan. Hujjat tufayli investitsiyalar uchun qulay rejim yaratiladi, xususiy kapitalning kirib kelishi va davlatlarning iqtisodiy rivojlanishini rag‘batlantiradi. Barqaror investitsiya bazasi iqtisodiy resurslardan maksimal darajada samarali foydalanish va aholi turmush darajasini oshirishga xizmat qiladi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi ushbu xalqaro shartnomani amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan vakolatli organ tomonidan belgilanadi.
Tashqi ishlar vazirligiga Belarus tomoniga ushbu xalqaro shartnomaning kuchga kirishi uchun zarur bo‘lgan davlat ichki tartib-taomillari O‘zbekiston Respublikasi tomonidan bajarilganligi, shuningdek uning shartlarini bajarish uchun mas’ul vakolatli organ tayinlanganligi to‘g‘risida tegishli bildirishnoma yuborish topshirildi. amalga oshirish.

Additional guarantees for investors of the Republic of Belarus
Decree of the President of July 20, 2022 No. PP-327 was adopted on the approval of the Agreement on mutual promotion and protection of investments between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Government of the Republic of Belarus.
The agreement was signed in Minsk on August 1, 2019 and is aimed at strengthening cooperation between the two states, protecting the investments of their citizens and enterprises. Thanks to the document, a favorable regime will be created for investments, stimulating the inflow of private capital and the economic development of states. A stable investment base will contribute to the most efficient use of economic resources and improve living standards.
The Ministry of Investments and Foreign Trade is determined by the authorized body responsible for the implementation of this international agreement.
The Ministry of Foreign Affairs was instructed to send the Belarusian side an appropriate notification of the completion by the Republic of Uzbekistan of the domestic procedures necessary for the entry into force of this international treaty, as well as the appointment of a competent authority responsible for its implementation.