Belarus Respublikasi investorlari uchun qo’shimcha kafolatlar
O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Belarus Respublikasi Hukumati o‘rtasida investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi bitimni tasdiqlash to‘g‘risida Prezidentning 2022-yil 20-iyuldagi PQ-327-son qarori qabul qilindi.
Bitim 2019-yil 1-avgust kuni Minskda imzolangan bo‘lib, ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, fuqarolar va korxonalarning sarmoyalarini himoya qilishga qaratilgan. Hujjat tufayli investitsiyalar uchun qulay rejim yaratiladi, xususiy kapitalning kirib kelishi va davlatlarning iqtisodiy rivojlanishini rag‘batlantiradi. Barqaror investitsiya bazasi iqtisodiy resurslardan maksimal darajada samarali foydalanish va aholi turmush darajasini oshirishga xizmat qiladi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi ushbu xalqaro shartnomani amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan vakolatli organ tomonidan belgilanadi.
Tashqi ishlar vazirligiga Belarus tomoniga ushbu xalqaro shartnomaning kuchga kirishi uchun zarur bo‘lgan davlat ichki tartib-taomillari O‘zbekiston Respublikasi tomonidan bajarilganligi, shuningdek uning shartlarini bajarish uchun mas’ul vakolatli organ tayinlanganligi to‘g‘risida tegishli bildirishnoma yuborish topshirildi. amalga oshirish.

Дополнительные гарантии для инвесторов Республики Беларусь
Принято Постановление Президента от 20.07.2022 г. №ПП-327 об утверждении Соглашения о взаимном поощрении и защите инвестиций между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Беларусь.
Соглашение заключено в г. Минске 1 августа 2019 года и направлено на укрепление сотрудничества между двумя государствами, защиту инвестиций их граждан и предприятий. Благодаря документу, для инвестиций будет создан благоприятный режим, стимулирующий приток частного капитала и экономическое развитие государств. Стабильная основа для инвестиций будет способствовать наиболее эффективному использованию экономических ресурсов и повышению уровня жизни.
Министерство инвестиций и внешней торговли определено уполномоченным органом, ответственным за реализацию данного международного соглашения.
Министерству иностранных дел поручено направить белорусской стороне соответствующее уведомление о завершении Республикой Узбекистан внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего международного договора, а также о назначении компетентного органа, ответственного за его реализацию.