Misrning Orascom Construction kompaniyasi O‘zbekistonda sanoat parklarini yaratadi
Joriy yilning 13-iyun kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida vazir Laziz Kudratov Misrning “Orascom Construction” kompaniyasining sanoat parklarini tashkil etish va qurilish materiallari ishlab chiqarish bo‘limi rahbari O. Bebars boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi. Bu haqida ISSV matbuot xizmati xabar beradi.
Misr tomoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning joriy yil fevral oyida Misrga bo‘lib o‘tgan va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi faol hamkorlikka hamda yangi qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirishga kuchli turtki bergan rasmiy tashrifi yakunlarini yuqori baholadi.
Suhbat chog‘ida Misr delegatsiyasining bir kun avval soha birlashmalari rahbarlari va mahalliy hokimiyat organlari bilan o‘tkazgan qator ishchi uchrashuvlari yakunlari sarhisob qilindi. Navoiy viloyatida tayyor elektrotexnika, to‘qimachilik va farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarni joylashtirish uchun sanoat zonasini tashkil etish loyihasini amalga oshirish imkoniyatlari o‘rganildi.
Shuningdek, kompaniya Toshkent, Andijon, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida tayyor to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan yangi sanoat parklarini boshqarishda ishtirok etish rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Shu o‘rinda, kompaniya vakillariga mamlakatimizga o‘z investitsiya, tajriba va innovatsion ishlanmalarini olib kirishda har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar hamkorlikni yanada chuqurlashtirish niyatlarini bildirib, erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida o‘zaro hamkorlik formatini ishlab chiqdilar.

Египетская Orascom Construction создаст индустриальные парки в Узбекистане
13 июня этого года в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли состоялась встреча министра Лазиза Кудратова с делегацией египетской компании Orascom Construction во главе с руководителем подразделения компании по созданию индустриальных парков и производству строительных материалов О.Бебарсом. Об этом сообщает пресс-служба МИПТ.
Египетской стороной высоко оценены итоги официального визита президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеева в Египет, состоявшегося в феврале текущего года и придавшего мощный импульс активному взаимодействию деловых кругов двух стран, реализации новых совместных инвестиционных проектов.
В ходе беседы подведены итоги ряда прошедших накануне рабочих встреч египетской делегации с руководителями отраслевых объединений, органов местной власти. Изучены возможности реализации проекта по созданию промышленной зоны в Навоийской области для размещения предприятий по производству готовой электротехнической, текстильной и фармацевтической продукции.
Компания также поделилась планами по участию в управлении новыми индустриальными парками, специализирующимися на производстве готовой текстильной продукции в Ташкентской, Андижанской, Кашкадарьинской и Наманганской областях. Выражена готовность к оказанию всесторонней поддержки в привлечении инвестиций, опыта и инновационных разработок компании в нашу страну.
По итогам встречи сторонами подтверждена готовность к дальнейшему развитию сотрудничества и выработан формат взаимодействия с целью своевременного и качественной реализации достигнутых договорённостей.