Qoraqalpog‘istonning 12 shimoliy tumanida tadbirkorlar qanday ko‘mak oladi
Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonning shimoliy viloyatlarida ishlayotgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
Farmonga koʻra, shimoliy viloyatlarga Bozatau, Qorauzyak, Kegeyli, Qoʻngʻirot, Qanliqoʻl, Moʻynoq, Nukus, Taxiatosh, Taxtakoʻpir, Xoʻjayli, Chimbay va Shumanay tumanlari kiradi.
Mazkur sohada 2027-yil 1-yanvarga qadar boʻsh turgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirishning alohida tartibi joriy etiladi:
• xaridorlar ob’yektlar uchun 7 yil, tadbirkorlik yoki qurilish uchun yer uchastkalari uchun – 5 yil davomida bo‘lib-bo‘lib to‘lashlari mumkin bo‘ladi;
• ob’ekt narxi uch oy ichida to’liq to’langanda, xaridorga 25% chegirma taqdim etiladi;
• xususiy bolalar bog’chalarini DXSh doirasida ochishni xohlovchilarga smeta qiymatining 50 foizini to’lagan holda 3 yil foydalanishdan keyin xususiylashtirish imkoniyati bilan binolar ajratiladi.
Bundan tashqari, 2025-yil 1-yanvarga qadar qishloq xo‘jaligi aylanmasidan chiqqan yer maydonlarini meliorativ holatiga keltirish uchun investorlarga berishning eksperimental tartibi amal qiladi. Elektron auksion uchun uchastkalar ijara uchun maksimal miqdorni taklif qilgan ishtirokchiga topshiriladi.
Shartnomada kelishilgan summaning 50 foizini to’lagandan so’ng, ijarachi uchastkani ijaraga berish huquqini uchinchi shaxsga sotishi yoki ushbu huquq bilan kafolatlangan bank kreditini olishi mumkin. Shuningdek, u bu yerlarga ekinlarni tanlash va joylashtirish imkoniyatiga ega bo’ladi.
Mazkur uchastkalarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchi korxonalar (klasterlar bundan mustasno) oborot solig‘i, yer va mol-mulk solig‘ini umumiy stavkalardan 50 foiz kam stavkada to‘laydi.
Bundan tashqari, investitsiya shartnomasi yoki davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi shartnomaga muvofiq yerlarni muomalaga kiritish, shu jumladan artezian quduqlarini burg‘ulash va nasos stansiyalarini qurish xarajatlarining bir martalik qismini davlat byudjeti hisobidan qoplaydi.
2024-yil oxirigacha qonun loyihasini tayyorlash rejalashtirilgan, unga ko‘ra melioratsiya ishlariga investorlarni jalb qilish bo‘yicha tajriba boshqa hududlarda ham kengaytiriladi. Gap Surxondaryo, Qashqadaryo, Buxoro, Navoiy, Sirdaryo va Jizzax viloyatlari haqida bormoqda.
Qoraqalpog‘istonning yuqorida ko‘rsatilgan tumanlari aholisiga shamol va fotoelektr stansiyalarini qurish uchun butlovchi qismlar, shuningdek, quyosh suv isitgichlarini xarid qilish qiymatining 30 foizigacha kompensatsiya ham to‘lanadi. Maksimal miqdor – 3 million so’m.
Yoshlar masalalari agentligi tomonidan maʼlum hududdagi yoshlarni zamonaviy kasb-hunar, tadbirkorlik, axborot texnologiyalari va xorijiy tillarga oʻrgatish uchun har oy 4 BHM (1 iyundan – 1,2 million soʻm)gacha subsidiyalar ajratiladi.
Bundan tashqari, agentlik IT, fan, sport, madaniyat va sanʼat boʻyicha mashgʻulotlar olib boruvchi oʻquv markazlari uchun binolar ijarasi uchun 50 BHM (15 million soʻm)gacha mablagʻ ajratadi.

What support will business receive in 12 northern districts of Karakalpakstan
Shavkat Mirziyoyev signed a resolution on supporting entrepreneurs working in the northern regions of Karakalpakstan.
The northern regions, according to the decree, include Bozatau, Karauzyak, Kegeyli, Kungrad, Kanlykul, Muynak, Nukus, Takhiatash, Takhtakupyr, Khodjeyli, Chimbay and Shumanai regions.
In this area, until January 1, 2027, a special procedure for the privatization of empty state-owned real estate is introduced:
• buyers will be able to pay for objects in installments within 7 years, land plots for business or construction – for 5 years;
• upon full payment of the price of the object within three months, the buyer will be provided with a 25% discount;
• those wishing to open private kindergartens under PPP will be allocated buildings – with the possibility, after 3 years of operation, of privatization upon payment of 50% of the estimated cost.
In addition, until January 1, 2025, an experimental procedure will be in effect for transferring land that has come out of agricultural circulation to investors for reclamation. Plots for “E-auksion” will be handed over to the applicant who offered the maximum amount for rent.
After paying 50% of the amount agreed in the contract, the tenant will be able to sell the right to lease the plot to a third party or get a bank loan secured by this right. He will also be able to choose and place crops on these lands.
Enterprises engaged in the cultivation of agricultural products on these plots (except for clusters) will pay turnover tax, land and property taxes at rates 50% lower than the general ones.
In addition, under an investment agreement or a PPP agreement, the state budget compensates one-time part of the costs of putting land into circulation, including drilling artesian wells and building pumping stations.
By the end of 2024, it is planned to prepare a draft law, according to which the experiment with attracting investors to land reclamation will be expanded to other regions. We are talking about Surkhandarya, Kashkadarya, Bukhara, Navoi, Syrdarya and Jizzakh regions.
Residents of the above districts of Karakalpakstan are also compensated for up to 30% of the cost of purchasing components for the construction of wind and photoelectric power plants, as well as solar water heaters. The maximum amount is 3 million soums.
The Agency for Youth Affairs will monthly allocate subsidies up to 4 BCV (from June 1 – 1.2 million soums) to train young people from a given area in modern professions, entrepreneurship, IT and foreign languages.
In addition, the agency will provide up to 50 BCV (15 million soums) for the cost of renting premises for training centers that conduct classes in IT, science, sports, culture and art.