Qoraqalpog‘istonning 12 shimoliy tumanida tadbirkorlar qanday ko‘mak oladi
Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonning shimoliy viloyatlarida ishlayotgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
Farmonga koʻra, shimoliy viloyatlarga Bozatau, Qorauzyak, Kegeyli, Qoʻngʻirot, Qanliqoʻl, Moʻynoq, Nukus, Taxiatosh, Taxtakoʻpir, Xoʻjayli, Chimbay va Shumanay tumanlari kiradi.
Mazkur sohada 2027-yil 1-yanvarga qadar boʻsh turgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirishning alohida tartibi joriy etiladi:
• xaridorlar ob’yektlar uchun 7 yil, tadbirkorlik yoki qurilish uchun yer uchastkalari uchun – 5 yil davomida bo‘lib-bo‘lib to‘lashlari mumkin bo‘ladi;
• ob’ekt narxi uch oy ichida to’liq to’langanda, xaridorga 25% chegirma taqdim etiladi;
• xususiy bolalar bog’chalarini DXSh doirasida ochishni xohlovchilarga smeta qiymatining 50 foizini to’lagan holda 3 yil foydalanishdan keyin xususiylashtirish imkoniyati bilan binolar ajratiladi.
Bundan tashqari, 2025-yil 1-yanvarga qadar qishloq xo‘jaligi aylanmasidan chiqqan yer maydonlarini meliorativ holatiga keltirish uchun investorlarga berishning eksperimental tartibi amal qiladi. Elektron auksion uchun uchastkalar ijara uchun maksimal miqdorni taklif qilgan ishtirokchiga topshiriladi.
Shartnomada kelishilgan summaning 50 foizini to’lagandan so’ng, ijarachi uchastkani ijaraga berish huquqini uchinchi shaxsga sotishi yoki ushbu huquq bilan kafolatlangan bank kreditini olishi mumkin. Shuningdek, u bu yerlarga ekinlarni tanlash va joylashtirish imkoniyatiga ega bo’ladi.
Mazkur uchastkalarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchi korxonalar (klasterlar bundan mustasno) oborot solig‘i, yer va mol-mulk solig‘ini umumiy stavkalardan 50 foiz kam stavkada to‘laydi.
Bundan tashqari, investitsiya shartnomasi yoki davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi shartnomaga muvofiq yerlarni muomalaga kiritish, shu jumladan artezian quduqlarini burg‘ulash va nasos stansiyalarini qurish xarajatlarining bir martalik qismini davlat byudjeti hisobidan qoplaydi.
2024-yil oxirigacha qonun loyihasini tayyorlash rejalashtirilgan, unga ko‘ra melioratsiya ishlariga investorlarni jalb qilish bo‘yicha tajriba boshqa hududlarda ham kengaytiriladi. Gap Surxondaryo, Qashqadaryo, Buxoro, Navoiy, Sirdaryo va Jizzax viloyatlari haqida bormoqda.
Qoraqalpog‘istonning yuqorida ko‘rsatilgan tumanlari aholisiga shamol va fotoelektr stansiyalarini qurish uchun butlovchi qismlar, shuningdek, quyosh suv isitgichlarini xarid qilish qiymatining 30 foizigacha kompensatsiya ham to‘lanadi. Maksimal miqdor – 3 million so’m.
Yoshlar masalalari agentligi tomonidan maʼlum hududdagi yoshlarni zamonaviy kasb-hunar, tadbirkorlik, axborot texnologiyalari va xorijiy tillarga oʻrgatish uchun har oy 4 BHM (1 iyundan – 1,2 million soʻm)gacha subsidiyalar ajratiladi.
Bundan tashqari, agentlik IT, fan, sport, madaniyat va sanʼat boʻyicha mashgʻulotlar olib boruvchi oʻquv markazlari uchun binolar ijarasi uchun 50 BHM (15 million soʻm)gacha mablagʻ ajratadi.

Какую поддержку получит бизнес в 12 северных районах Каракалпакстана
Шавкат Мирзиёев подписал постановление о поддержке предпринимателей, работающих в северных районах Каракалпакстана.
К северным районам, согласно постановлению, относятся Бозатауский, Караузякский, Кегейлийский, Кунградский, Канлыкульский, Муйнакский, Нукусский, Тахиаташский, Тахтакупырский, Ходжейлийский, Чимбайский и Шуманайский районы.
В этой местности до 1 января 2027 года вводится особый порядок приватизации пустующей государственной недвижимости:
• покупатели смогут оплачивать объекты в рассрочку в течение 7 лет, земельные участки для бизнеса или строительства — за 5 лет.
• при полной оплате цены объекта в течение трёх месяцев покупателю предоставят скидку в 25%;
• желающим открыть частные детсады по ГЧП выделят здания — с возможностью, после 3 лет работы, приватизации при выплате 50% оценочной стоимости.
Кроме того, до 1 января 2025 года будет действовать экспериментальный порядок передачи инвесторам в аренду земли, вышедшей из сельхозоборота, для рекультивации. Участки на E-auksion будут передавать претенденту, предложившему максимальную сумму за аренду.
После выплаты 50% суммы, условленной в договоре, арендатор сможет продать право на аренду участка третьему лицу или получить кредит в банке под залог этого права. Также он сможет сам выбирать и размещать сельхозкультуры на этих землях.
Предприятия, занимающиеся выращиванием сельхозпродукции на данных участках (кроме кластеров), будут платить налог с оборота, земельный и имущественный налоги по ставкам на 50% ниже общих.
Кроме того, в рамках инвестиционного соглашения или договора ГЧП госбюджет единоразово компенсирует часть расходов на введение земли в оборот, в том числе на бурение артезианских скважин и строительство насосных станций.
До конца 2024 года планируется подготовить законопроект, согласно которому эксперимент с привлечением инвесторов к рекультивации земель расширят на другие регионы. Речь идёт о Сурхандарье, Кашкадарье, Бухарской, Навоийской, Сырдарьинской и Джизакской областях.
Жителям вышеуказанных районов Каракалпакстана также компенсируют до 30% затрат на покупку комплектующих при строительстве ветряных и фотоэлектростанций, а также солнечных водонагревателей. Максимальная сумма — 3 млн сумов.
Агентство по делам молодёжи ежемесячно будет выделять субсидии до 4 БРВ (с 1 июня — 1,2 млн сумов) на обучение молодёжи из данной местности современным профессиям, предпринимательству, IT и иностранным языкам.
Кроме этого, агентство предоставит до 50 БРВ (15 млн сумов) на расходы по аренде помещений для учебных центров, проводящих занятия по IT, наукам, спорту, культуре и искусству.