Xitoy kompaniyasi mamlakatimiz charm sanoatiga o‘z investitsiyasini yo‘naltiradi
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Xitoyning “Shenxiang Heshan” xalqaro import-eksport kompaniyasining Osiyo va Yevropa bo‘limi boshlig‘i Tan Ping bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar beradi Uyushma matbuot xizmati. Muloqot mavzusi ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kengaytirish, mamlakatimiz charm sanoatiga kompaniya sarmoyasini jalb qilish masalalari bo‘ldi.
Dastlab Uyushma tomonidan xorijiy hamkorlarga mamlakatimiz charm sanoatida so‘ngi yillarda olib borilayotgan islohotlar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport ko‘rsatkichlari to‘g‘risida taqdimot o‘tkazildi. Shuningdek, mahalliy va xorijiy investorlarga davlat tomonidan berilayotgan sharoit va imkoniyatlar, preferensiyalar to‘g‘risida maʼlumotlar berildi.
Muloqotda Xitoy kompaniyasi O‘zbekistonda bugungi kunda xorijik kompaniyalarga yaratib berilayotgan sharoitlar, hukumatning qo‘llab-quvvatlashi xorijiy sarmoyalar oqimining kengayishiga xizmat qilayotganini ta’kidladi. Shu maqsadda kompaniya respublikamizning charmsanoat tarmog‘ida ham hamkorlikda qoʼshma loyihalarni moliyalashtirishga tayyor ekanligini ta’kidlab o‘tdi.
Xitoy kompaniyaasi “O‘zcharmsanoat” uyushmasi bilan hamkorlikda soha korxonalarini zamonaviy texnika-texnologiyalar bilan ta’minlashni moliyalashtirishni maqsad qilgan. Modernizatsiya jarayonlarida mahalliy korxonalar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yish niyatida. Xalq iste’moli uchun yuqori qo‘shilgan qiymatli sifatli mahsulotlarni ishlab chiqarishda, respublikamizning eksport salohiyatini yanada oshirish, tashqi iqtisodiy faoliyatga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha amaliy yordam berishni reja qilgan.
Muloqot yakunida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yirik investitsiya loyihalari va dasturlarni moliyalashtirish bo‘yicha qaror qabul qilindi.

Китайская компания планирует направить инвестиции в узбекский кожпром
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провел встречу с руководителем азиатского и европейского отдела международной импортно-экспортной компании Китая «Shenxiang Heshan» Тан Пином, сообщает пресс-служба Ассоциации. Темой разговора стало расширение двустороннего сотрудничества, привлечение инвестиций компаний в кожевенно-обувную отрасль нашей страны.
В начале встречи руководитель Ассоциации подробно рассказал зарубежным партнерам о реформах в кожевенно-обувной и меховой отраслях нашей страны за последние годы, производственных, инвестиционных и экспортных показателях. Также была представлена информация об условиях, возможностях и преференциях, предоставляемых государством инвесторам.
Китайской стороной было отмечено, что бизнес среда, созданные сегодня в Узбекистане, поддержка правительства привлекают в страну крупных инвесторов. Компания также намерена финансировать совместные проекты по кожевенно-обувному направлению.
Китайская компания совместно с ассоциацией «Узчармсаноат» намерена участвовать в программах модернизации отрасли: профинансировать оснащение предприятий отрасли современным оборудованием и технологиями. Также она планирует оказать практическую помощь в производстве высококачественной продукции с высокой добавленной стоимостью, что благоприятно повлияет на дальнейшее повышение экспортного потенциала нашей республики.
По итогам диалога стороны договорились о реализации крупных инвестиционных проектов и программ, реализуемых в нашей стране.