O‘zbekiston va Misr yetakchilari oliy darajadagi kelishuvlar ijrosini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi bilan 27-mart kuni o‘tgan telefon orqali muloqotida oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining tahlili batafsil ko‘rib chiqildi, deb xabar beradi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot xizmati.
O‘zbekiston va Misr yetakchilari suhbatni muborak Ramazon oyi kirib kelgani bilan bir-birini samimiy qutlashdan boshlab, do‘st xalqlarimizga farovonlik, tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Ikki mamlakat yetakchi kompaniyalarining energetika, tog‘-kon, charm va zargarlik tarmoqlari, sog‘liqni saqlash va telekommunikatsiya sohalari kabi yo‘nalishlarda aniq kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma loyihalarni samarali amalga oshirish uchun faol muloqotlarni davom ettirish va qulay sharoitlarni shakllantirish muhimligi qayd etildi.
Shu maqsadda ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazib borish zarurligi ta’kidlandi.

Лидеры Узбекистана и Египта обсудили реализацию договоренностей на высшем уровне
Анализ исполнения договоренностей на высшем уровне был подробно рассмотрен в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Арабской Республики Египет Абдельфаттахом ас-Сиси, состоявшегося 27 марта. Об этом сообщает пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
Лидеры Узбекистана и Египта начали беседу с обмена теплыми поздравлениями по случаю наступления священного месяца Рамазан, искренне пожелав дружественным народам благополучия, мира и процветания.
Особое внимание было уделено продвижению конкретных проектов кооперации ведущих компаний в таких направлениях, как энергетическая, горнодобывающая, кожевенная и ювелирная отрасли, здравоохранение и телекоммуникации.
Подчеркнута важность продолжения интенсивных контактов и формирования благоприятных условий для эффективной практической реализации совместных проектов.
В этих целях отмечена необходимость регулярного проведения заседаний двусторонней Межправительственной комиссии и Делового совета.