O‘zbekiston va Misr yetakchilari oliy darajadagi kelishuvlar ijrosini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi bilan 27-mart kuni o‘tgan telefon orqali muloqotida oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining tahlili batafsil ko‘rib chiqildi, deb xabar beradi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot xizmati.
O‘zbekiston va Misr yetakchilari suhbatni muborak Ramazon oyi kirib kelgani bilan bir-birini samimiy qutlashdan boshlab, do‘st xalqlarimizga farovonlik, tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Ikki mamlakat yetakchi kompaniyalarining energetika, tog‘-kon, charm va zargarlik tarmoqlari, sog‘liqni saqlash va telekommunikatsiya sohalari kabi yo‘nalishlarda aniq kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma loyihalarni samarali amalga oshirish uchun faol muloqotlarni davom ettirish va qulay sharoitlarni shakllantirish muhimligi qayd etildi.
Shu maqsadda ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazib borish zarurligi ta’kidlandi.

The leaders of Uzbekistan and Egypt discussed the implementation of agreements at the highest level
The analysis of the implementation of the agreements at the highest level was considered in detail during a telephone conversation between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Arab Republic of Egypt Abdelfattah al-Sisi, held on March 27. This was reported by the press service of the President of the Republic of Uzbekistan.
The leaders of Uzbekistan and Egypt began the conversation with an exchange of warm congratulations on the occasion of the holy month of Ramadan, sincerely wishing well-being, peace and prosperity to the friendly peoples.
Particular attention was paid to the promotion of specific cooperation projects of leading companies in such areas as energy, mining, leather and jewelry industries, healthcare and telecommunications.
The importance of continuing intensive contacts and creating favorable conditions for the effective practical implementation of joint projects was emphasized.
For these purposes, the need for regular meetings of the bilateral Intergovernmental Commission and the Business Council was noted.