Toshkent shahrida bo‘lib o‘tayotgan Xalqaro investitsiya forumida xususiylashtirish va davlat aktivlari: investitsiyalar uchun yangi imkoniyatlar mavzusida panel muhokamasi bo‘lib o‘tdi, deb xabar beradi ISSV matbuot xizmati.
Sessiya ishida quyidagi spikerlar ishtirok etdi:
- Viyebke Shloyemer, Xalqaro Moliya Korporatsiyasi mintaqaviy direktori
- Shri Prakash Lohia, Indorama Corporation asoschisi va raisi
- Stiven Naderni, CNH Industrial Vitse-Prezidenti
- Tek Xoan Ong, Franklin Templeton Xususiy kapital direktori
- Saltanat Sandybayeva, KPMG Caspian Hamkor, Tranzaksiya bo‘yicha maslahatchi.
- Akmalhon Ortiqov, Davlat Aktivlarini Boshqarish Agentligi Direktori
Ekspertlar xorijiy investitsiyalarni jalb etishning muhim omili sifatida davlat aktivlarini xususiylashtirishning global tajribasini muhokama qildilar. Bundan tashqari, ishtirokchilar so‘nggi yillarda O‘zbekistonda davlat aktivlarini xususiylashtirish to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini uyg‘unlashtirish orqali iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish, xususiy mulkni kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni muhokama qildilar. Shuningdek, ushbu sohadagi istiqbolli rejalar va mahalliy va xorijiy investorlar uchun yangi xususiylashtirish dasturining ulkan imkoniyatlari muhokama qilindi.
Muhokamalar jarayonida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortiqov O‘zbekistonda davlat mulklarini xususiylashtirish va bu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlar yuzasidan ma’lumot berdi.
“Biz birinchi navbatda qonun ustuvorligini ta’minlashga e’tibor qaratdik. “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi qonunni ishlab chiqib, amaliyotga joriy etildi. Mazkur qonun bozor o‘yinlarini belgilab berdi, desak bo‘ladi.
Ikkinchi qonun — “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi qonun yangitdan ishlab chiqildi. Qonun 1991-yilda qabul qilingan bo‘lib, ma’nan eskirgan edi. Uni qaytadan tahrir qildik, 15-maydan rasman kuchga kiradi. Mazkur qonunda har bir qadam, metod, shartnomalar, xususiylashtirish kabi masalalarga izoh berib ketilgan. Bu xalqaro bozorda investorlarga qonun asosida ishlarimizni amalga oshirayotganimizni ko‘rsatadi.
Bu yilgi asosiy ishlarimiz: jarayonni tezlashtirish, xalqaro bozorga aktivlar chiqarishni ko‘paytirish. Shu yilning o‘zida 250 davlat ulushlari bor korxonalar, mingdan dan ortiq binolar sotuvga chiqariladi”, — dedi Akmalxon Ortiqov.
Bundan tashqari, 2024-yilda 1030 ta davlat koʻchmas mulk obyektlari, shuningdek, 6098 gektar yerni xususiylashtirish rejalashtirilgan.
Xalqaro Moliya Korporatsiyasi mintaqaviy direktori Viebke Shloyemer O‘zbekistonda xususiylashtirish jarayonlarida qonunlarni takomillashtirish borasidagi ishlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirib o‘tdi.

На Международном инвестиционном форуме в Ташкенте состоялась панельная дискуссия на тему «Приватизация и государственные активы: новые возможности для инвестиций», сообщает пресс-служба МИПТ.
Мероприятие собрало видных экспертов и руководителей из разных стран.
Среди участников были:
- Вибке Шлёмер, региональный директор Международной финансовой корпорации;
- Шри Пракаш Лохия, основатель и председатель Indorama Corporation;
- Стивен Надерни, вице-президент CNH Industrial;
- Тек Хоан Онг, директор в Franklin Templeton Private Equity;
- Салтанат Сандыбаева, Каспийский партнер КПМГ, консультант по сделкам;
- Акмалхон Артыков, директор Агентства по управлению государственными активами.
Эксперты обсудили реализованные в Узбекистане реформы, направленные на сокращение участия государства в экономике и стимулирование частной собственности через приватизацию государственных активов. Также рассматривались стратегии и перспективы привлечения иностранных инвестиций.
Акмалхон Артыков поделился своим видением текущей работы: «Прежде всего, мы сосредоточились на обеспечении верховенства закона. Введен в действие новый Закон ‘Об управлении государственным имуществом’, который определяет правила игры на рынке. Также переработан закон ‘О приватизации государственного имущества’, который уточняет процедуры приватизации и начнет действовать с 15 мая. Наша цель — ускорить процесс выхода активов на международный рынок. В этом году планируется продажа 250 государственных предприятий и более тысячи зданий.»
Кроме того, в 2024 году планируется приватизация 1030 объектов государственной недвижимости, а также 6098 гектаров земли.
Тек Хоан Онг добавил, что важно сделать активы доступными для широкой публики: «Продажа активов должна быть открыта не только для крупных инвесторов, но и для обычных граждан, чтобы каждый мог воспользоваться этой возможностью.»
Вибке Шлёмер выразила поддержку усилиям Узбекистана по улучшению законодательной базы и созданию благоприятной инвестиционной среды.