O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligi masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 1-aprel’ kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fudjiyama bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar hamkorlikning bugungi holati, mavjud kelishuvlarning amalga oshirilishi va ustuvor yo‘nalishlarda sheriklikni chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Yaponiya diplomatik missiyasi rahbari xalqaro biznes hamjamiyatida mamlakatimizning iqtisodiy, investisiyaviy va savdo salohiyatini ilgari surish nuqtai nazaridan joriy yilning mart oyida o‘tkazilgan Toshkent xalqaro investisiya forumining ko‘lami va darajasini yuqori baholadi. Tadbirda «Sojitz Corporation», «Kyuden International», «Nekkie», «Toyota Tsusho Corporation», «Mitsubishi Corporation» va Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) kabi yirik yapon kompaniyalari va tijorat banklari rahbarlari ishtirok etgani Yaponiya biznesining O‘zbekiston bozoriga qiziqishi tobora ortib borayotganidan dalolat berishi ta’kidlandi. Tomonlar O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirish uchun Yaponiya korporatsiyalarini jalb qilish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan munosabatlarni chuqurlashtirish istiqbollari ham muhokama qilindi. Tomonlar qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda erishilgan katta yutuqlarni olqishladilar, shuningdek, JICA faoliyatini O‘zbekistonda kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Chorvachilik, irrigasiya va suvni tejaydigan texnologiyalar sohalari bu borada eng istiqbolli yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarining boshqa yo‘nalishlarini ko‘rib chiqib, amaliy hamkorlik, ikki tomonlama kelishuvlarni ilgari surish va kelishilgan loyihalarni hayotga tatbiq etishni jadallashtirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni belgilab oldilar.

Issues of Uzbek-Japanese cooperation discussed
On 1 April, Deputy Prime Minister – Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardpr Umurzakov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Uzbekistan Yoshinori Fujiyama.
During the meeting, the parties discussed the current state of political, trade, economic, cultural and humanitarian cooperation, the implementation of existing agreements and prospects for deepening partnership in priority areas.
The head of the Japanese diplomatic mission highly appreciated the scale and level of the Tashkent International Investment Forum held in March this year in the context of promoting the country’s economic, investment and trade potential in the international business community. It was emphasized that the event was attended by the heads of large Japanese companies and commercial banks such as Sojitz Corporation, Kyuden International, Nikkie, Toyota Tsusho Corporation, Mitsubishi Corporation and the Japan Bank for International Cooperation (JBIC), which indicates the growing interest of Japanese business in the Uzbek market. The parties agreed to develop cooperation in the field of attracting Japanese corporations to implement projects in Uzbekistan.
The prospects for deepening cooperation with the Japan International Cooperation Agency (JICA) were discussed. The parties welcomed the notable progress made in the implementation of joint projects, and also considered opportunities for expanding JICA’s activities in Uzbekistan. Promising areas in this context were the areas of animal husbandry, irrigation and water-saving technologies.
Following the meeting, the parties, having considered other areas of Uzbek-Japanese cooperation, outlined further steps for practical cooperation, promotion of bilateral agreements and accelerating the implementation of agreed projects.