O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligi masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 1-aprel’ kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fudjiyama bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar hamkorlikning bugungi holati, mavjud kelishuvlarning amalga oshirilishi va ustuvor yo‘nalishlarda sheriklikni chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Yaponiya diplomatik missiyasi rahbari xalqaro biznes hamjamiyatida mamlakatimizning iqtisodiy, investisiyaviy va savdo salohiyatini ilgari surish nuqtai nazaridan joriy yilning mart oyida o‘tkazilgan Toshkent xalqaro investisiya forumining ko‘lami va darajasini yuqori baholadi. Tadbirda «Sojitz Corporation», «Kyuden International», «Nekkie», «Toyota Tsusho Corporation», «Mitsubishi Corporation» va Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) kabi yirik yapon kompaniyalari va tijorat banklari rahbarlari ishtirok etgani Yaponiya biznesining O‘zbekiston bozoriga qiziqishi tobora ortib borayotganidan dalolat berishi ta’kidlandi. Tomonlar O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirish uchun Yaponiya korporatsiyalarini jalb qilish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan munosabatlarni chuqurlashtirish istiqbollari ham muhokama qilindi. Tomonlar qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda erishilgan katta yutuqlarni olqishladilar, shuningdek, JICA faoliyatini O‘zbekistonda kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Chorvachilik, irrigasiya va suvni tejaydigan texnologiyalar sohalari bu borada eng istiqbolli yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarining boshqa yo‘nalishlarini ko‘rib chiqib, amaliy hamkorlik, ikki tomonlama kelishuvlarni ilgari surish va kelishilgan loyihalarni hayotga tatbiq etishni jadallashtirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni belgilab oldilar.

Обсуждены вопросы узбекско-японского сотрудничества
1 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан Ёшинори Фуджияма.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, ход реализации имеющихся договоренностей и перспективы углубления партнерства в приоритетных направлениях.
Глава японской дипломатической миссии высоко оценил масштаб и уровень проведения состоявшегося в марте текущего года Ташкентского международного инвестиционного форума в контексте продвижения экономического, инвестиционного и торгового потенциала страны в международном деловом сообществе. Было подчеркнуто, что в мероприятии приняли участие руководители крупных японских компаний и коммерческих банков, таких как «Sojitz Corporation», «Kyuden International», «Nekkie», «Toyota Tsusho Corporation», «Mitsubishi Corporation» и Японский банк международного сотрудничества (JBIC), что свидетельствует о растущем интересе японского бизнеса к рынку Узбекистана. Стороны договорились развивать сотрудничество в области привлечения японских корпораций к реализации проектов в Узбекистане.
Обсуждены перспективы углубления взаимодействия с Японским агентством международного сотрудничества (JICA). Стороны приветствовали заметный прогресс, достигнутый в реализации совместных проектов, а также рассмотрели возможности для расширения деятельности JICA в Узбекистане. Перспективными направлениями в данном контексте были обозначены сферы животноводства, ирригации и водосберегающих технологий.
По итогам встречи стороны, рассмотрев и другие направления узбекско-японского сотрудничества, наметили дальнейшие шаги по практическому взаимодействию, продвижению двусторонних договоренностей и ускорению реализации согласованных проектов.