Xususiylashtirish borasidagi vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-mart kuni davlat mulkini xususiylashtirish ishlarining ijrosi va bu borada joriy yilgi rejalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqida davlat rahbari matbuot xizmati xabar beradi.
Xususiylashtirish – iqtisodiyotda davlat ishtirokini kamaytirib, mulkdorlar ko‘payishiga yo‘l ochadi. Shu maqsadda yurtimizda bu sohada katta ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, o‘tgan o‘n yilda 1,2 trillion so‘mlik davlat aktivlari sotilgan bo‘lsa, 2022-yilning o‘zida bu ko‘rsatkich 11,3 trillion so‘mga yetdi. Ya’ni, so‘nggi bir yilda o‘n yil davomida qilingan ishlardan 10 karra ko‘p natijaga erishildi.
Xususiylashgan mulklar samaradorligi ham oshmoqda. Misol uchun, uzoq yillar ishlamagan Andijon tajriba sinov zavodi negizida 18 million dollar investitsiya hisobiga to‘qimachilik korxonasi tashkil etilib, mingta ish o‘rni yaratilgan, 40 million dollarlik mahsulot eksport qilingan. Qo‘qon superfosfat zavodini xorijiy investor olib, 40 million dollar investitsiya kiritgan, ishlab chiqarish hajmini 4 baravarga oshirgan. “Ipoteka bank” 324 million dollarga va “Koka-kola” kompaniyasidagi davlat ulushi 252 million dollarga sotilgani ham oxirgi yillardagi eng yirik bitimlar bo‘ldi.
Bu boradagi ishlar hamma joyda ham bir maromda ketmayapti. Masalan, Toshkent viloyatida 112 ta obyekt sotilib, ularning negizida 150 ta tadbirkorlik subyekti va mingdan ziyod yangi ish o‘rni paydo bo‘lgan. Lekin Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qashqadaryo, Namangan, Surxondaryo va Sirdaryoda o‘tgan yili savdoga chiqarilgan mulklarning 30 foizi ham sotilmagan. Tarmoqlar kesimida aytganda, “O‘zdonmahsulot” aksiyadorlik kompaniyasi tarkibidagi mulklarning xususiylashtirilishi sust.
Umuman, joriy yil boshida 30 mingdan ortiq davlat obyektida o‘tkazilgan xatlov bu borada ishlar hali ko‘pligini ko‘rsatgan.
Shu bois bugun davlatimiz rahbarining qarori bilan xususiylashtirish dasturi tasdiqlandi. Unda uchta yo‘nalishda – aksiya, ko‘chmas mulk va IPO bo‘yicha xususiylashtirish rejalari belgilangan.
Birinchidan, 1 mingta korxonadagi davlat aksiya paketlari sotuvga chiqariladi.
Ikkinchidan, 1 mingta ko‘chmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga qo‘yiladi. Ularda 600 gektar yer va 1 million kvadrat metrli bino-inshootlar mavjud. Eng muhimi, infratuzilma bilan ta’minlangan va aholi punktlariga yaqin.
Ushbu obyektlarni sotishni tezlashtirish uchun mulklarni sotishga tayyorlash muddati hozirgi 80 kundan 48 kunga qisqartiriladi. 2 ming kvadrat metrgacha bo‘lgan obyektlarni tadbirkorlarning murojaati asosida to‘g‘ridan-to‘g‘ri savdoga chiqarishga ruxsat beriladi.
Uchinchidan, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi “xalqchil IPO” orqali sotiladi. Jumladan, ilk bor Navoiy va Olmaliq kombinatlari, Metallurgiya kombinati, “O‘ztelekom”, Milliy bank, Sanoatqurilishbank kabi yirik korxonalarning o‘rtacha 2 foiz aksiyalari aholiga taklif etiladi. Bunda aholiga aksiyalarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotib olish imkoniyati yaratiladi. Aksiyalari sotilgan korxonalar besh yil davomida sof foydasining kamida 30 foizi dividend to‘lashga yo‘naltiradi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, mazkur dastur samarasida joriy yilda 13 trillion so‘m tushum ta’minlanadi, 3 mingta yangi korxona tashkil etish va 50 mingta ish o‘rni yaratish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Yig‘ilishda ushbu vazifalar barcha hudud va tarmoqlar kesimida muhokama qilindi. Mutasaddilar dastur ijrosini ta’minlash bo‘yicha hisobot berdi.
Xususiylashtiriladigan davlat mulklari imkoniyatini aholi va tadbirkorlar o‘rtasida targ‘ibot qilish, hujjatlarni rasmiylashtirishda ularga ko‘maklashish muhimligi ta’kidlandi. Yirik davlat kompaniyalarini kapital bozoriga olib chiqish, investitsiya loyihalari samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Tasks in the sphere of privatization were defined
On March 24, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the progress of state property privatization and plans for the current year. This was reported by the press service of the head of state.
Privatization reduces the presence of the state in the economy and creates conditions for an increase in the number of private owners. To this end, large-scale work in this direction is being carried out in our country. So, if over the past ten years, state assets worth 1.2 trillion were sold, then in 2022 alone this figure reached 11.3 trillion soums. That is, over the past year, a 10 times greater effect has been achieved in this area than in ten years.
The efficiency of privatized facilities is also growing. For example, on the basis of the Andijan Experimental Plant, which has been inactive for many years, a textile enterprise has been organized with investments worth $18 million, a thousand jobs have been created, and products worth $40 million have been exported. A foreign investor purchased the Kokand Superphosphate Plant, and by investing $40 million, increased production by 4 times. The sale of the state stake in Ipoteka Bank for $324 million and in Coca-Cola Uzbekistan for $252 million were also the largest transactions in recent years.
However, the privatization process is not moving dynamically in all regions and industries. For example, 112 facilities have been implemented in the Tashkent region, on the basis of which 150 business entities and more than a thousand new jobs have appeared. However, in Karakalpakstan, Kashkadarya, Namangan, Surkhandarya and Syrdarya regions, even 30 percent of the property put up for sale last year was not sold. In the context of industries, the privatization of the assets of the joint-stock company “Uzdonmakhsulot” is the slowest.
In general, the inventory carried out in more than 30,000 state facilities at the beginning of this year showed that much remains to be done in the field of privatization.
In this regard, today the head of state approved by his decree a new privatization program, which defines measures in three areas – the sale of shares, real estate and the organization of an IPO.
First, state-owned stakes in 1,000 enterprises will be put up for sale.
Secondly, 1,000 real estate objects will be put up for public auction. They include 600 hectares of land and buildings with a total area of 1 million square meters. Most importantly, they are provided with infrastructure and are located close to settlements.
In order to speed up the implementation of these objects, the period for preparing objects for sale will be reduced from the current 80 days to 48 days. It will be allowed to put up for sale objects with an area of up to 2,000 square meters at the direct request of entrepreneurs.
Thirdly, the state share in 40 large enterprises and banks will be realized through a “people’s IPO”. In particular, for the first time, the population will be offered about 2 percent of the shares of such large enterprises as the Navoi and Almalyk mining and smelting enterprises, the Uzbek metallurgical plant, Uztelecom, the National Bank, Sanoatkurilishbank. The population will have the opportunity to buy shares directly from enterprises. Companies whose shares are acquired through an IPO will spend at least 30 percent of their net profit on dividend payments for five years.
According to estimates, this program will provide revenues in the amount of 13 trillion soums this year, will contribute to the creation of 3,000 new enterprises and 50,000 jobs.
At the meeting, these tasks were discussed in the context of regions and industries. Responsible persons provided information on the implementation of the program.
The importance of broadly informing the population and entrepreneurs about the possibility of privatizing state property and assisting them in paperwork was emphasized.
Instructions were given to bring large state-owned companies to the capital market and improve the efficiency of investment projects.