Xususiylashtirish borasidagi vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-mart kuni davlat mulkini xususiylashtirish ishlarining ijrosi va bu borada joriy yilgi rejalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqida davlat rahbari matbuot xizmati xabar beradi.
Xususiylashtirish – iqtisodiyotda davlat ishtirokini kamaytirib, mulkdorlar ko‘payishiga yo‘l ochadi. Shu maqsadda yurtimizda bu sohada katta ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, o‘tgan o‘n yilda 1,2 trillion so‘mlik davlat aktivlari sotilgan bo‘lsa, 2022-yilning o‘zida bu ko‘rsatkich 11,3 trillion so‘mga yetdi. Ya’ni, so‘nggi bir yilda o‘n yil davomida qilingan ishlardan 10 karra ko‘p natijaga erishildi.
Xususiylashgan mulklar samaradorligi ham oshmoqda. Misol uchun, uzoq yillar ishlamagan Andijon tajriba sinov zavodi negizida 18 million dollar investitsiya hisobiga to‘qimachilik korxonasi tashkil etilib, mingta ish o‘rni yaratilgan, 40 million dollarlik mahsulot eksport qilingan. Qo‘qon superfosfat zavodini xorijiy investor olib, 40 million dollar investitsiya kiritgan, ishlab chiqarish hajmini 4 baravarga oshirgan. “Ipoteka bank” 324 million dollarga va “Koka-kola” kompaniyasidagi davlat ulushi 252 million dollarga sotilgani ham oxirgi yillardagi eng yirik bitimlar bo‘ldi.
Bu boradagi ishlar hamma joyda ham bir maromda ketmayapti. Masalan, Toshkent viloyatida 112 ta obyekt sotilib, ularning negizida 150 ta tadbirkorlik subyekti va mingdan ziyod yangi ish o‘rni paydo bo‘lgan. Lekin Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qashqadaryo, Namangan, Surxondaryo va Sirdaryoda o‘tgan yili savdoga chiqarilgan mulklarning 30 foizi ham sotilmagan. Tarmoqlar kesimida aytganda, “O‘zdonmahsulot” aksiyadorlik kompaniyasi tarkibidagi mulklarning xususiylashtirilishi sust.
Umuman, joriy yil boshida 30 mingdan ortiq davlat obyektida o‘tkazilgan xatlov bu borada ishlar hali ko‘pligini ko‘rsatgan.
Shu bois bugun davlatimiz rahbarining qarori bilan xususiylashtirish dasturi tasdiqlandi. Unda uchta yo‘nalishda – aksiya, ko‘chmas mulk va IPO bo‘yicha xususiylashtirish rejalari belgilangan.
Birinchidan, 1 mingta korxonadagi davlat aksiya paketlari sotuvga chiqariladi.
Ikkinchidan, 1 mingta ko‘chmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga qo‘yiladi. Ularda 600 gektar yer va 1 million kvadrat metrli bino-inshootlar mavjud. Eng muhimi, infratuzilma bilan ta’minlangan va aholi punktlariga yaqin.
Ushbu obyektlarni sotishni tezlashtirish uchun mulklarni sotishga tayyorlash muddati hozirgi 80 kundan 48 kunga qisqartiriladi. 2 ming kvadrat metrgacha bo‘lgan obyektlarni tadbirkorlarning murojaati asosida to‘g‘ridan-to‘g‘ri savdoga chiqarishga ruxsat beriladi.
Uchinchidan, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi “xalqchil IPO” orqali sotiladi. Jumladan, ilk bor Navoiy va Olmaliq kombinatlari, Metallurgiya kombinati, “O‘ztelekom”, Milliy bank, Sanoatqurilishbank kabi yirik korxonalarning o‘rtacha 2 foiz aksiyalari aholiga taklif etiladi. Bunda aholiga aksiyalarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotib olish imkoniyati yaratiladi. Aksiyalari sotilgan korxonalar besh yil davomida sof foydasining kamida 30 foizi dividend to‘lashga yo‘naltiradi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, mazkur dastur samarasida joriy yilda 13 trillion so‘m tushum ta’minlanadi, 3 mingta yangi korxona tashkil etish va 50 mingta ish o‘rni yaratish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Yig‘ilishda ushbu vazifalar barcha hudud va tarmoqlar kesimida muhokama qilindi. Mutasaddilar dastur ijrosini ta’minlash bo‘yicha hisobot berdi.
Xususiylashtiriladigan davlat mulklari imkoniyatini aholi va tadbirkorlar o‘rtasida targ‘ibot qilish, hujjatlarni rasmiylashtirishda ularga ko‘maklashish muhimligi ta’kidlandi. Yirik davlat kompaniyalarini kapital bozoriga olib chiqish, investitsiya loyihalari samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Определены задачи в сфере приватизации
Президент Шавкат Мирзиёев 24 марта провел совещание, на котором обсуждены ход приватизации государственного имущества и планы на текущий год. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Приватизация сокращает присутствие государства в экономике и создает условия для увеличения числа частных собственников. С этой целью в нашей стране проводится масштабная работа в этом направлении. Так, если за последние десять лет было реализовано государственных активов на сумму 1,2 триллиона, то в одном 2022 году этот показатель достиг 11,3 триллиона сумов. То есть за последний год в этой сфере достигнут в 10 раз больший эффект, чем за десять лет.
Растет и эффективность приватизированных объектов. К примеру, на базе бездействовавшего много лет Андижанского опытно-экспериментального комбината организовано текстильное предприятие с привлечением инвестиций на 18 миллионов долларов, создано тысяча рабочих мест, экспортировано продукции на 40 миллионов долларов. Иностранный инвестор приобрел Кокандский суперфосфатный завод, и вложив 40 миллионов долларов, увеличил объем производства в 4 раза. Продажа государственной доли в «Ипотека-банке» за 324 миллиона долларов и в компании «Coca-Cola Uzbekistan» за 252 миллиона долларов также стали крупнейшими сделками последних лет.
Однако процесс приватизации динамично продвигается не во всех регионах и отраслях. Например, в Ташкентской области реализовано 112 объектов, на базе которых появилось 150 предпринимательских субъектов и более тысячи новых рабочих мест. Однако в Каракалпакстане, Кашкадарьинской, Наманганской, Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях из выставленного на продажу в прошлом году имущества не продано и 30 процентов. В разрезе отраслей наиболее медленно идет приватизация активов акционерного общества «Уздонмахсулот».
В целом инвентаризация, проведенная в более 30 тысяч государственных объектов в начале текущего года, показала, что в сфере приватизации предстоит еще многое сделать.
В связи с этим сегодня глава государства своим постановлением утвердил новую программу приватизации, в которой определены мероприятия по трем направлениям — продажа акций, недвижимости и организация IPO.
Во-первых, на продажу будут выставлены государственные пакеты акций 1 тысячи предприятий.
Во-вторых, на публичные торги будет выставлена 1 тысяча объектов недвижимости. Они включают 600 гектаров земли и сооружения общей площадью 1 миллион квадратных метров. Самое главное, они обеспечены инфраструктурой и расположены недалеко от населенных пунктов.
В целях ускорения реализации данных объектов срок подготовки объектов к продаже будет сокращен с нынешних 80 дней до 48 дней. Будет разрешено выставлять на продажу объекты площадью до 2 тысяч квадратных метров по прямым заявкам предпринимателей.
В-третьих, государственная доля в 40 крупных предприятиях и банках будет реализована через «народное IPO». В частности, впервые населению будет предложено около 2 процентов акций таких крупных предприятий, как Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические, Узбекский металлургический комбинаты, «Uztelecom», Национальный банк, «Саноаткурилишбанк». У населения будет возможность покупать акции напрямую у предприятий. Компании, акции которых приобретены на IPO, будут в течение пяти лет направлять не менее 30 процентов своей чистой прибыли на выплату дивидендов.
По оценкам, эта программа обеспечит поступления в размере 13 триллионов сумов в нынешнем году, будет способствовать созданию 3 тысяч новых предприятий и 50 тысяч рабочих мест.
На совещании эти задачи обсуждены в разрезе регионов и отраслей. Ответственные лица представили информацию о реализации программы.
Подчеркнута важность широкого информирования населения и предпринимателей о возможности приватизации государственного имущества, оказания им помощи в оформлении документов.
Даны поручения по выводу крупных государственных компаний на рынок капитала и повышению эффективности инвестиционных проектов.