“Gazeta.uz” muxbirining xabariga ko’ra, “International Hotel Tashkent” mehmonxonasi Shveytsariyaning Mövenpick brendi ostida ish boshlaydi. Bu haqida Accor mehmonxonalar guruhi va InterHotel o’rtasida kelishuv imzolangan.
O‘zbekistonda birinchi besh yulduzli mehmonxona 1997-yilda Toshkent teleminorasi yonida InterContinental brendi ostida ochilgan. 2012-yil may oyida ushbu mehmonxona brendi O‘zbekistonni tark etdi (2022-yil oxirida kompaniya poytaxtda yangi mehmonxona ochdi).
Yangi brend ostida mehmonxona mehmonlarga “xizmat ko‘rsatishning eng yuqori standartlari, sog‘lom turmush tarzi, gastronomiya va oilaviy dam olishni, shuningdek, global ALL sodiqlik dasturi – Accor Live Limitless orqali qo‘shimcha imtiyozlarni taklif etadi”, — deyiladi Accor press-relizida.
“O‘zbekistonda sayyohlik infratuzilmasi jadal rivojlanmoqda va biz Mövenpick Hotel Tashkent mehmonxonasining ochilishi xalqaro sayohatchilar va poytaxt aholisi uchun yana bir qulaylik bo‘lishiga ishonamiz, ular Toshkentning qoq markazidagi Shveytsariya mehmondo‘stligini qadrlashadi, – dedi Aleksis Delaroff, Accor New East Europe bosh direktori.
“International Hotel Tashkent” mehmonxona majmuasining rebrendingi nafaqat mehmonxona xizmatlari bozoridagi mavqeimizni mustahkamlaydi, balki mehmonlarimizga dam olishlari, turli darajadagi anjumanlar va tadbirlar o‘tkazishlari uchun yaxshilangan sharoitlar bilan ta’minlashga yordam beradi, – dedi InterHotel direktori Sardor Malikov.
“Mövenpick Hotel Tashkent” mehmonxonasining ochilishi 2023-yil oxiriga rejalashtirilgan. Mehmonxona mehmonlarga turli toifadagi 174 ta xonani taklif etadi – standartdan to suitgacha, basseyn va fitnes zaliga ega spa markazi, konferentsiya zallari va 500 kishigacha bo’lgan bayramlar va korporativ tadbirlar uchun mo’ljallangan ikkita ko’p funksiyali xona. Restoran menyusi Mövenpick Hotels & Resorts tarmog’ining barcha mehmonxonalarida taqdim etiladigan Shveytsariya taomlarini o’z ichiga oladi.

The International Hotel Tashkent will start operating under the Swiss brand Mövenpick, the correspondent of “Gazeta.uz” reports. An agreement on this was signed by the Accor hotel group and InterHotel.
The first five-star hotel in Uzbekistan was opened near the Tashkent TV tower in 1997 under the InterContinental brand. In May 2012, this hotel brand left Uzbekistan (at the end of 2022, the company opened a new hotel in the capital).
Under the new brand, the hotel will offer guests “the highest standards of service, wellness, gastronomy and family fun, as well as additional benefits through the global ALL loyalty program – Accor Live Limitless”, Accor said in a press release.
“Uzbekistan’s tourism infrastructure is rapidly developing, and we are confident that the opening of the Mövenpick Hotel Tashkent will be another benefit for international travelers and residents of the capital, who will appreciate Swiss hospitality in the heart of Tashkent,” said Alexis Delaroff, CEO of Accor New East Europe.
“The rebranding of the International Hotel Tashkent hotel complex will not only strengthen our position in the hotel services market, but will also help provide our guests with improved conditions for recreation, conferences and events of various levels,” said InterHotel Director Sardor Malikov.
The opening of the Mövenpick Hotel Tashkent is scheduled for the end of 2023. The hotel will offer guests 174 rooms of various categories – from standard to suites, a spa center with a swimming pool and a fitness room, conference rooms and two multifunctional spaces designed for celebrations and corporate events for up to 500 people. The restaurant menu will include Swiss specialties, which are served in all hotels of the Mövenpick Hotels & Resorts chain.
Accor, founded in 1967, unites 5400 hotels in more than 100 countries under different brands (more than 40). A hotel in Samarkand operates under the Mövenpick brand. The group also has Mercure hotels in Tashkent and Bukhara.