O‘zbekiston parlament delegatsiyasi Ozarbayjonga tashrif buyuradi
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi O‘zbekiston parlament delegatsiyasi 29-iyun – 2-iyul kunlari Ozarbayjonda rasmiy tashrif bilan bo‘ladi.
Parlament yuqori palatasi axborot xizmati xabariga ko‘ra, tashrif doirasida parlament delegatsiyasining ikki tomonlama uchrashuvlari o‘tkaziladi, O‘zbekiston va Ozarbayjon tadbirkor ayollarining iqtisodiy imkoniyatlari va salohiyatini kengaytirishga qaratilgan birinchi biznes-forumi tashkil etiladi. ikki mamlakat ayollari.
Bundan tashqari, O‘zbekiston delegatsiyasining Qo‘shilmaslik harakati parlament tarmog‘i yig‘ilishida ishtirok etishi rejalashtirilgan.

Parliamentary delegation of Uzbekistan to visit Azerbaijan
The parliamentary delegation of Uzbekistan headed by the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva will pay an official visit to Azerbaijan from June 29 to July 2.
According to the information service of the upper house of the Parliament, during the visit, the parliamentary delegation will hold bilateral meetings, and the first business forum of women entrepreneurs of Uzbekistan and Azerbaijan will be organized, aimed at expanding the economic opportunities and potential of women in the two countries.
In addition, the participation of the delegation of Uzbekistan in the meeting of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement is planned.