Joriy yilning 24-may kuni Investisiyalar va tashqi savdo vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida Texnik-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Hujjat O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov va Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Szyan Yan tomonidan imzolandi.
Bitim Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati tomonidan O‘zbekiston Respublikasida ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni birgalikda amalga oshirish uchun 250 mln. yuan’ (37,5 mln. dollar) miqdorida beg‘araz yordam ko‘rsatishni nazarda tutadi.
Bugungi kungacha ikki mamlakat o‘rtasidagi texnik-iqtisodiy hamkorlik doirasida sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq va suv xo‘jaligi, madaniyat, transport va boshqa sohalarda loyihalar amalga oshirildi.

Agreement on technical and economic cooperation signed between the Republic of Uzbekistan and the People’s Republic of China
On May 24 of this year, the ceremony of signing the Agreement on Technical and Economic Cooperation between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Government of the People’s Republic of China took place in the building of the Ministry of Investment and Foreign Trade.
The document was signed by First Deputy Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan A. Voitov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Uzbekistan Jiang Yan.
The agreement provides for the provision by the Government of the PRC of gratuitous financial assistance in the amount of 250 million yuan (equivalent to $37.5 million) for the implementation of joint socially significant projects in the Republic of Uzbekistan.
To date, within the framework of technical and economic cooperation between the two countries, projects have been carried out in such areas as health, education, agriculture and water, culture, transport and other areas.