Joriy yilning 24-may kuni Investisiyalar va tashqi savdo vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati o‘rtasida Texnik-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Hujjat O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov va Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Szyan Yan tomonidan imzolandi.
Bitim Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati tomonidan O‘zbekiston Respublikasida ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni birgalikda amalga oshirish uchun 250 mln. yuan’ (37,5 mln. dollar) miqdorida beg‘araz yordam ko‘rsatishni nazarda tutadi.
Bugungi kungacha ikki mamlakat o‘rtasidagi texnik-iqtisodiy hamkorlik doirasida sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq va suv xo‘jaligi, madaniyat, transport va boshqa sohalarda loyihalar amalga oshirildi.

Подписано Соглашение о технико-экономическом сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой
24 мая текущего года в здании Министерства инвестиции и внешней торговли состоялась церемония подписания Соглашения о технико-экономическом сотрудничестве между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики.
Документ был подписан первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан А.Воитовым и Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Цзян Янь.
Соглашение предусматривает предоставление Правительством КНР безвозмездной финансовой помощи в размере 250 млн юаней (в эквиваленте – 37,5 млн долларов) для реализации совместных социально значимых проектов в Республике Узбекистан.
До настоящего времени в рамках технико-экономического сотрудничества между двумя странами были осуществлены проекты в таких направлениях, как здравоохранение, образование, сельское и водное хозяйство, культура, транспорт и других сферах.