O‘zbekiston Prezidenti va Vengriya Bosh vaziri keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-mart kuni Turkiy davlatlar tashkiloti navbatdan tashqari sammitining asosiy tadbirlari doirasida Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot xizmati xabar beradi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Bosh vazir va do‘st venger xalqini milliy bayram – Vengriya inqilobi kuni bilan samimiy qutladi.
Ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlari va ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatlarimizning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi qo‘shma investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va tezlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish hamda O‘zbekiston va Vengriya korxonalarining samarali kooperatsiyasi uchun ishlab chiqarish maydonini tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Венгрии подчеркнули важность развития полномасштабного партнерства
16 марта в рамках программы основного дня внеочередного саммита Организации тюркских государств Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном. Об этом сообщает пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
В начале глава нашего государства искренне поздравил Премьер-министра и дружественный народ Венгрии с национальным праздником — Днем венгерской революции.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие двусторонних отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Были рассмотрены вопросы поддержки и ускорения совместных инвестиционных проектов с участием ведущих компаний двух стран.
Особое внимание уделено налаживанию прямого авиасообщения и созданию производственной площадки для эффективной кооперации предприятий Узбекистана и Венгрии.