O‘zbekiston Prezidenti Xitoy bilan hududlararo hamkorlikni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar borligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-mart kuni Xitoy Xalq Respublikasining Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni Xalq hukumati raisi Erkin Tuniyaz boshchiligidagi delegatsiyasini qabul qildi, deb xabar beradi davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
O‘zbekiston va Xitoyning ko‘p qirrali hamkorligini yanada kengaytirish, shu jumladan O‘zbekiston hududlari va SHUAR o‘rtasidagi amaliy aloqalarni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Xitoy do‘stlik va barcha sharoitda strategik sheriklik munosabatlaridagi bugungi yuksak daraja katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekistonning Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni bilan tovar ayirboshlashi oshmoqda – bugungi kunda mamlakatlarimiz o‘zaro savdosining qariyb 10 foizi shu hududga to‘g‘ri keladi.
SHUARning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikdagi investitsiya loyihalari portfeli 3,5 milliard dollarni tashkil etib, bugungi kunda “yashil” energetika va elektrotexnika, qurilish tarmog‘i va yangi turdagi qurilish materiallarini ishlab chiqarish, metallurgiya, infratuzilmani modernizatsiya qilish va boshqa yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Madaniy almashinuvlar dasturi faol amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari SHUAR bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni jadallashtirish muhimligini ta’kidladi. Innovatsion texnologiyalar, qishloq va suv xo‘jaligi, transport va logistika, bank-moliya sohasi, ta’lim, an’anaviy tibbiyot kabi bir qator ustuvor yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston har yili Urumchi shahrida o‘tkazib kelinayotgan “Ekspo Xitoy-Yevroosiyo” bosh ko‘rgazmasida faol ishtirok etishi qayd etildi.
Uchrashuvda gumanitar va turizm aloqalarini rivojlantirish masalalari ham atroflicha muhokama qilindi.
“O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy” temir yo‘lini qurish loyihasini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана отметил широкие возможности для наращивания межрегионального сотрудничества с Китаем
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 марта принял делегацию Китайской Народной Республики во главе с председателем Народного правительства Синьцзян-Уйгурского автономного района Эркином Туниязом, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Были рассмотрены приоритетные направления дальнейшего расширения узбекско-китайского многопланового сотрудничества, включая развитие практического взаимодействия регионов Узбекистана с СУАР.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного стратегического партнерства.
Растут показатели товарооборота Узбекистана с Синьцзян-Уйгурским автономным районом – в настоящее время на этот регион приходится порядка 10 процентов взаимной торговли между странами.
Портфель инвестиционных проектов с ведущими компаниями из СУАР составляет 3,5 миллиарда долларов и сегодня охватывает такие направления как «зеленая» энергетика и электротехническая отрасль, строительный сектор и производство новых видов стройматериалов, металлургия, модернизация инфраструктуры и другие.
Активно осуществляется программа культурного обмена.
Глава нашего государства отметил важность дальнейшего наращивания взаимовыгодного сотрудничества с СУАР и ускорения совместных проектов. Обозначен ряд приоритетных направлений – инновационные технологии, сельское и водное хозяйство, транспорт и логистика, банковско-финансовый сектор, образование, традиционная медицина.
Подчеркнуто, что Узбекистан примет активное участие в главной выставке «Экспо Китай-Евразия», ежегодно проводимой в городе Урумчи.
В ходе встречи были также подробно обсуждены вопросы развития гуманитарных и туристических связей.
Особое внимание уделено продвижению проекта строительства железной дороги Узбекистан- Кыргызстан-Китай.