O‘zbekiston Prezidenti Xitoy bilan hududlararo hamkorlikni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar borligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-mart kuni Xitoy Xalq Respublikasining Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni Xalq hukumati raisi Erkin Tuniyaz boshchiligidagi delegatsiyasini qabul qildi, deb xabar beradi davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
O‘zbekiston va Xitoyning ko‘p qirrali hamkorligini yanada kengaytirish, shu jumladan O‘zbekiston hududlari va SHUAR o‘rtasidagi amaliy aloqalarni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Xitoy do‘stlik va barcha sharoitda strategik sheriklik munosabatlaridagi bugungi yuksak daraja katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekistonning Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni bilan tovar ayirboshlashi oshmoqda – bugungi kunda mamlakatlarimiz o‘zaro savdosining qariyb 10 foizi shu hududga to‘g‘ri keladi.
SHUARning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikdagi investitsiya loyihalari portfeli 3,5 milliard dollarni tashkil etib, bugungi kunda “yashil” energetika va elektrotexnika, qurilish tarmog‘i va yangi turdagi qurilish materiallarini ishlab chiqarish, metallurgiya, infratuzilmani modernizatsiya qilish va boshqa yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Madaniy almashinuvlar dasturi faol amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari SHUAR bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni jadallashtirish muhimligini ta’kidladi. Innovatsion texnologiyalar, qishloq va suv xo‘jaligi, transport va logistika, bank-moliya sohasi, ta’lim, an’anaviy tibbiyot kabi bir qator ustuvor yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston har yili Urumchi shahrida o‘tkazib kelinayotgan “Ekspo Xitoy-Yevroosiyo” bosh ko‘rgazmasida faol ishtirok etishi qayd etildi.
Uchrashuvda gumanitar va turizm aloqalarini rivojlantirish masalalari ham atroflicha muhokama qilindi.
“O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy” temir yo‘lini qurish loyihasini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

The President of Uzbekistan noted the wide opportunities for increasing interregional cooperation with China
On March 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the People’s Republic of China led by Chairman of the People’s Government of the Xinjiang Uyghur Autonomous Region Erkin Tuniyaz, the press service of the head of our state reports.
Priority areas for further expansion of Uzbek-Chinese multifaceted cooperation were considered, including the development of practical interaction between the regions of Uzbekistan and the XUAR.
The current highest level of Uzbek-Chinese relations of friendship and all-weather strategic partnership was noted with deep satisfaction.
Uzbekistan’s trade turnover with the Xinjiang Uygur Autonomous Region is growing – this region currently accounts for about 10 percent of mutual trade between the countries.
The portfolio of investment projects with leading companies from the XUAR amounts to $3.5 billion and today covers such areas as “green” energy and the electrical industry, the construction sector and the production of new types of building materials, metallurgy, infrastructure modernization and others.
A cultural exchange program is being actively implemented.
The head of our state noted the importance of further building up mutually beneficial cooperation with the XUAR and accelerating joint projects. A number of priority areas have been identified – innovative technologies, agriculture and water management, transport and logistics, banking and financial sector, education, traditional medicine.
It was emphasized that Uzbekistan will take an active part in the main exhibition “Expo China-Eurasia”, held annually in the city of Urumqi.
During the meeting, issues of developing humanitarian and tourism ties were also discussed in detail.
Particular attention was paid to promoting the project for the construction of the Uzbekistan-Kyrgyzstan-China railway.