O‘zbekiston Prezidenti AQSH parlamenti delegatsiyalarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni AQSHning senator Stiven Deyns hamda Vakillar palatasi qo‘mitasi raisi, kongressmen Mayk Rojers boshchiligidagi delegatsiyalarini qabul qildi, deb xabar beradi davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
O‘zbekiston-AQSH strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikda yuqori darajaga erishilgani, faol muloqotlar va o‘zaro tashriflar davom etayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘tgan yilning sentyabr oyida Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSH yetakchilarining “S5+1” formatidagi birinchi sammiti hamda samarali ishbilarmonlik uchrashuvlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari parlamentlararo aloqalarni, shu jumladan AQSH Kongressida faoliyat yuritayotgan O‘zbekiston bilan hamkorlik bo‘yicha kokus ishini yuqori baholadi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshib bormoqda, 2023-yil yakunida u 30 foizga oshdi. O‘zbekiston bozorida muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgan AQSH kompaniyalari soni ortmoqda. Misol tariqasida mamlakatimizda qiymati 10 milliard dollardan ziyod bo‘lgan investitsiya loyihalarini amalga oshirayotgan “Air Products” kompaniyasining faoliyati qayd etildi.
Amerikalik qonun chiqaruvchilar vakillik qilayotgan Montana, Alabama, Vashington, Kaliforniya va Texas shtatlari bilan faol amaliy hamkorlikni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’lim, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, tog‘-kon sanoati, “yashil” energetika, farmatsevtika, oziq-ovqat tarmog‘i va boshqa sohalar kooperatsiya uchun istiqbolli yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
AQSH hududlari biznesining O‘zbekistonga safarlarini tashkil etishga kelishib olindi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan ham fikr almashildi.

The President of Uzbekistan received delegations from the US Parliament
On March 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the US delegation led by Senator Stephen Daines and Chairman of the House Committee, Congressman Mike Rogers, the press service of the head of our state reports.
Issues of further strengthening Uzbek-American strategic partnership relations and building up multifaceted interaction were discussed.
The high level of bilateral cooperation achieved in recent years, the ongoing active contacts and exchanges of visits were noted with particular satisfaction. Last September, the first summit of leaders of Central Asian countries and the United States in the C5+1 format, as well as fruitful business meetings, was successfully held in New York City.
The head of our state highly appreciated inter-parliamentary interaction, in particular the work of the Caucus for Cooperation with Uzbekistan, operating in the US Congress.
The volume of mutual trade turnover is increasing, which at the end of 2023 grew by 30 percent. The number of successfully operating American companies in the Uzbekistan market is growing.
As an example, the activities of the Air Products company are given, which is implementing investment projects worth over $10 billion in our country.
Special attention is paid to continuing active practical interaction with the states of Montana, Alabama, Washington, California and Texas, which are represented by American legislators.
Promising areas of cooperation include education, agriculture, digital technologies, mining, green energy, pharmaceuticals, food industry and others.
An agreement was reached on organizing business missions of American regions to Uzbekistan.
There was also an exchange of views on current international and regional issues, including the situation in Afghanistan.