O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon bilan strategik sheriklikning yangi yo‘nalishlarini ilgari surish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” strategik muloqoti bo‘yicha vazirlarning ikkinchi uchrashuvida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Ozarbayjon Respublikasi tashqi ishlar vaziri Jayxun Bayramovni qabul qildi, deb xabar beradi davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuv avvalida vazir davlatimiz rahbariga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik munosabatlari va ko‘p qirrali hamkorligini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish hamda hamkorlikning 10 ta yangi yo‘nalishi bo‘yicha istiqbolli loyihalar portfelini shakllantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Muntazam va samarali muloqotlar tufayli ikki tomonlama munosabatlar sifat jihatidan yangi darajaga chiqqani, amaliy mazmun bilan boyigani mamnuniyat ila qayd etildi.
O‘tgan yilda tovar ayirboshlash 27 foizga oshdi. Avtomobilsozlik, elektrotexnika, energetika, to‘qimachilik va qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Qo‘shma investitsiya fondi o‘z faoliyatini boshladi.

Президент Узбекистана выступил за продвижение новых направлений стратегического партнерства с Азербайджаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова, прибывшего в нашу страну для участия во второй министерской встрече по Стратегическому диалогу «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива», сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В начале встречи министр передал главе нашего государства искренние приветствия и добрые пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне и формированию портфеля перспективных проектов по 10 новым направлениям взаимодействия.
С удовлетворением отмечено, что благодаря регулярным и продуктивным контактам двусторонние отношения вышли на качественно новый уровень, наполнились конкретным содержанием.
В прошлом году товарооборот вырос на 27 процентов. Реализуются проекты кооперации в автомобилестроении, электротехнической, энергетической, текстильной и аграрной отраслях. Начал деятельность Совместный инвестиционный фонд.