Oʻzbekiston-Qirgʻiziston hamkorligini chuqurlashtirish boʻyicha keyingi qadamlar koʻrib chiqildi
Joriy yilning 25 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri J. Xodjayev Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari B. To‘roboyev bilan videokonferensaloqa rejimida muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Ma’lumot uchun: 2021-yilda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 953,5 million dollardan, 2022-yilning birinchi yarmida esa 590 million dollardan oshdi (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 39 foizga o‘sgan).
Uchrashuvda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar atroflicha ko‘rib chiqildi. Ayni paytda O‘zbekistonda Qirg‘iziston kapitali ishtirokidagi 289 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda, shundan 129 tasi qo‘shma korxona va 160 tasi 100 foiz xorijiy kapital ishtirokidagi korxonalardir. Energetika, yengil, farmatsevtika, avtomobilsozlik, qurilish materiallari va qishloq xoʻjaligi mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, qishloq xoʻjaligi texnikasi, avtomobillar va bazalt tolasi ishlab chiqarish kabi sohalarda qoʻshma loyihalar sonini koʻpaytirishga tayyorligi bildirildi.
Shuningdek, 2022-2025-yillarda ikki mamlakat o‘rtasida Savdo-iqtisodiy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturiga kiritilgan o‘zaro hamkorlikning boshqa ustuvor yo‘nalishlari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni amaliy amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘zaro majburiyat bildirildi.

Further steps to deepen Uzbek-Kyrgyz cooperation were considered
On July 25 this year, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan J. Khodjaev held negotiations via videoconference with Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic B. Torobaev. The parties exchanged views on topical issues of bilateral cooperation.
For reference: in 2021, the trade turnover between Uzbekistan and Kyrgyzstan exceeded $953.5 million, and in the first half of 2022 – $590 million (an increase of 39% compared to the same period last year).
During the meeting, practical measures for the development of industrial cooperation were considered in detail. Thus, 289 enterprises with Kyrgyz capital are currently operating in Uzbekistan, of which 129 are joint ventures and 160 are with 100% foreign capital. Readiness was expressed to increase the number of joint projects in the fields of energy, light, pharmaceutical, automotive industries, production of building materials and agricultural products, as well as the production of agricultural machinery, cars and basalt fiber.
Other priority areas of interaction included in the Program for Trade and Economic Cooperation and the Development of Industrial Cooperation between the two countries for 2022-2025 were also discussed.
As a result of the meeting, mutual commitment was expressed to support the practical implementation of the discussed projects and initiatives.