Senat “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi qonunni ma’qulladi
Senatda “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi qonun ma’qullandi, deb xabar beradi «Gazeta.uz». Endilikda ushbu munosabatlarni tartibga solish uchun Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi vakolatli organ bo‘lib, sohadagi faoliyatni muvofiqlashtiradi hamda manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq holatlar aniqlanganda sudga da’vo kiritadi.
Oliy Majlis Senatining qirq birinchi yalpi majlisida senatorlar “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi qonunni ko‘rib chiqdi. Ushbu qonun Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan ikkinchi va uchinchi o‘qishda 2022-yil 25-oktabr kuni ma’qullanib Senatga yuborilgan. Quyi palata ushbu qonunni ma’qullar ekan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi rahbari o‘z idorasi tomonidan davlat xizmatida manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq minglab holatlar aniqlangani, biroq qonunchilik bazasi yo‘qligi sababli bunday holatlarni bartaraf etish muammoli ekanini ta’kidlagandi.
Senat raisi Tanzila Narbayeva manfaatlar to‘qnashuvi davlat organlaridagi korrupsiyaviy holatlarning boshlang‘ich nuqtasi ekanini qayd etdi.
“Qonun bilan korrupsiyaga qarshi kurash yo‘nalishidagi qonunchilikda manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq bo‘shliqlar yopilmoqda, bu yo‘nalishni qonunan tartibga soluvchi aniq mexanizmlar belgilanmoqda. Manfaatlar to‘qnashuvining huquqiy oqibatlari belgilanmoqda, ya’ni bunday holatda qabul qilingan qarorlar va tuzilgan bitimlar sud hukmi orqali bekor qilinishi mustahkamlanmoqda”, — dedi rais.
“Tabiiyki, bu manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va shu orqali umuman korrupsiyaga qarshi kurash jarayonini faollashtirishga ham ijobiy ta’sir etadi. Zero, aynan manfaatlar to‘qnashuvi davlat organlaridagi korrupsiyaviy holatlarning boshlang‘ich nuqtasi hisoblanadi”, — dedi Tanzila Narbayeva.
Senatorlarni ushbu qonun mazmunini bilan tanishtirish uchun minbarga chiqqan Narimon Umarovning ta’kidlashicha, bir qator qonun hujjatlarida manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida tushuntirish berilgan bo‘lsada, davlat organlari va muassasalarida ularni amalga oshirish va nazorat qilishning aniq mexanizmlari belgilanmagan. Sohada yagona amaliyotni shakllantiruvchi vakolatli organ mavjud emas, manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida xabar berish amaliyoti yo‘lga qo‘yilmagan.
“Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonunda davlat organlarining manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish yoki uni bartaraf etish talablari buzilishiga yo‘l qo‘ygan xodimlari, shuningdek, ularning rahbarlari qonunchilikka muvofiq javobgar bo‘lishi belgilangan bo‘lishiga qaramasdan, qonunchilik hujjatlarida javobgarlik masalalari nazarda tutilmagan.
Qonun bilan manfaatlar to‘qnashuvining tushunchasi, davlat xizmatchilarining majburiyatlari hamda uni tartibga solish bo‘yicha aniq mexanizmlar belgilangan. Qonun bilan uning qo‘llanilish doirasi aniqlashtirilmoqda.
Xususan, qonun davlat organlari va mahalliy davlat hokimiyati organlariga, davlat muassasalariga, davlat unitar korxonalariga, davlat maqsadli jamg‘armalariga, shuningdek, ustav fondida davlat ulushi 50 foiz miqdorda va undan ortiq bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlariga, ustav fondida davlat organlarining yoki boshqa tashkilotlarning ulushi jami 50 foiz miqdorda va undan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslarga nisbatan tatbiq etiladi.
Shunindek, davlat organi yoki boshqa tashkilot xodimining yaqin qarindoshlari, davlat organining yoki boshqa tashkilotning xodimi va (yoki) uning yaqin qarindoshlari qaysi yuridik shaxsning ustav fondi aksiyalariga yoki ulushlariga egalik qilsa, o‘sha yuridik shaxs ushbu xodimga aloqador shaxs hisoblanishi mustahkamlanmoqda. Davlat tashkiloti faoliyatida manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solishda vakolatli organlar belgilanmoqda.
Endilikda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, davlat tashkilotlarining odob-axloq komissiyalari, kadrlar bo‘linmalari va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solishni amalga oshiradigan organlar sifatida mustahkamlanmoqda.
Bundan buyon manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga solish uchun Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi vakolatli organ bo‘lib, sohadagi faoliyatni muvofiqlashtiradi, hamda manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq holatlar aniqlanganda davlat organi va boshqa tashkilotlar tomonidan tuzilgan bitim, qaror va boshqa hujjatni o‘zgartirish yoki bekor qilish bo‘yicha sudga da’vo kiritadi.
Qonunda davlat tashkiloti xodimlariga nisbatan manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish bo‘yicha cheklovlar, manfaatlar to‘qnashuviga oid talablarni buzganlikning huquqiy oqibatlari, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ygan holda qabul qilingan va tuzilgan bitimlarni sud tartibida haqiqiy emas deb topish asoslari, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘yganlik uchun javobgarlik choralari belgilanmoqda.
Endilikda, manfaatlar to‘qnashuvi haqida xabar bermaganligi uchun davlat organi xodimlari BHMning 3 baravardan 5 baravarigacha, manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solmaganligi uchun esa mansabdor shaxslar BHMning 5 baravardan 10 baravarigacha miqdorda jarimaga tortiladi.
“Qonunning amaliyotga tatbiq etilishi manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solishning aniq qonuniy mexanizmi belgilanishiga xizmat qiladi. Qonunning qabul qilinishi natijasida manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solishda davlat nazoratining amalga oshirilishiga, davlat xizmatchilarining bevosita rahbarlari tomonidan manfaatlar to‘qnashuvi holatlari yuzaga kelganda tegishli choralar ko‘rilishiga, davlat xizmatchilari tomonidan sodir etilishi mumkin bo‘lgan korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarning oldi olinishiga erishiladi”, — dedi senator.

The Senate of Uzbekistan approved the law “On Conflict of Interest”
According to the report of “Gazeta.uz”, the senators of Uzbekistan approved the law “On Conflict of Interests”. A requirement to declare a conflict of interest is introduced. Finally, responsibility for this offense is established. “It is the conflict of interest that is considered the starting point of corruption situations in government agencies,” said the head of the Senate.
The Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan at the 41st plenary session on Thursday approved the law “On Conflict of Interest”. This was reported to Gazeta.uz by the press service of the Senate.
The speeches at the meeting said that despite the reforms in the field of combating corruption, problems persist in some areas. In particular, a number of legislative acts contain provisions on a conflict of interest, but there are no clear mechanisms for their implementation and control in state bodies and institutions.
The Law “On Combating Corruption” establishes that employees of state bodies who have violated the requirements for preventing or eliminating conflicts of interest, as well as their leaders, are liable in accordance with the law, but legislative acts do not provide for liability measures.
In this area, there is also no authorized body that forms a unified practice. The practice of notification of a conflict of interest has not been established.
The Law “On Conflict of Interest” eliminates these problems and is aimed at regulating relations in the field of conflict of interest that give rise to corruption situations.
Speaker of the Senate Tanzila Narbaeva, speaking at the meeting, said: “We often see in the media, social networks, one of the situations that attract the most attention and cause the most public discontent is that despite the prohibition of cases of conflict of interest in the current legislation, for there were no legal consequences.”
“From now on, this law in the direction of combating corruption closes the gaps associated with a conflict of interest, specific regulatory mechanisms are defined in this area,” she noted.
“The legal consequences of a conflict of interest are being established, that is, decisions and agreements adopted and signed in the conditions of a conflict of interest can be canceled by a court decision,” said Tanzila Narbayeva.
She expressed confidence that this will serve to reduce cases of conflict of interest and intensify efforts to combat corruption in the country. “After all, it is the conflict of interest that is considered the starting point of corruption situations in state bodies,” the head of the Senate noted.
The law defines the concept of a conflict of interest, the duties of civil servants, as well as specific mechanisms for its regulation.
The law applies to state bodies and local government bodies, state institutions, state unitary enterprises, state trust funds, as well as legal entities in the authorized capital of which the share of state bodies or other organizations is 50% or more.
It is also stipulated that close relatives of an employee of a government agency or other organization, a legal entity, shares or shares of the authorized capital of which are owned by an employee of a government agency or other organization and (or) his close relatives, are related persons of an employee of a government organization.
The Anti-Corruption Agency, ethics commissions of state organizations, personnel departments and internal anti-corruption control departments have been identified as bodies regulating relations related to a conflict of interest.
The law establishes norms for the prevention of conflicts of interest in relation to employees of a state organization, the legal consequences of violation of the requirements for a conflict of interest, the grounds for invalidating transactions with a conflict of interest in court, and measures of responsibility for allowing a conflict of interest.
For failure to report a conflict of interest, a fine is set for civil servants in the amount of from 3 to 5 basic settlement units, and for officials who do not resolve these situations – from 5 to 10 BRC.