“NKMK» AJ faoliyatining 2023-yildagi yakunlari bo‘yicha matbuot anjumani o‘tkazildi
27-mart kuni «NKMK» AJning matbuot anjumanlarini o’tkazish zalida «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati faoliyatining 2023-yildagi yakunlari bo’yicha ommaviy axborot vositalari vakillari va jurnalistlar uchun matbuot anjumani o’tkazildi. Bu haqida NKMK matbuot xizmati xabar beradi.
270320241
Bugungi kunda Navoiy kon-metallurgiya kombinati – geologiya-qidiruv ishlaridan tortib, tayyor birja mahsulotlarini olishgacha bo’lgan ishlab chiqarish jarayonlari to’liq amalga oshiriladigan sanoat klasteri. Keyingi yillarda kombinat oltin ishlab chiqarish bo’yicha yetakchi xorijiy kompaniyalar orasida 7-o’rindan 4-o’ringa ko’tarildi. 2023-yilda oltin ishlab chiqarish hajmi 2016-yildagiga nisbatan 25 foiz, kumush esa 47 foizga, shuningdek, ma’dan qazib olish hajmi 2,5 barobar, ma’danni qayta ishlash hajmi 1,6 barobarga oshdi.
2023-yilda 67,5 trln so’mlik mahsulot ishlab chiqarilib, o’sish sur’ati 2022-yilga nisbatan 103,8 foizga teng bo’ldi. Mahsulot tannarxi 5,6 foizga kamaytirildi, davlat byudjetiga 38,6 trln so’m to’lovlar amalga oshirildi, 1 445 ta yangi ish o’rni yaratildi.
2023-yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti tarkibida korxona ulushi o’rtacha 6,3 foizni, respublika sanoat mahsuloti hajmidagi hissasi 10,3 foizni, davlat byudjeti daromadlaridagi ulushi 14,1 foizni tashkil etdi. Eng yirik soliq to’lovchilar ro’yxatida 1-o’rinda turadi.
Kombinatda 2023-yilga mo’ljallangan Investitsiya dasturi doirasida 12 ta loyiha bo’yicha 473,5 mln dollarlik kapital qo’yilmalar o’zlashtirildi. Xususan, eng yirik investitsion loyiha doirasida Nurota tumanidagi «Pistali» konida yiliga 4 mln tonna oltin ma’danni qayta ishlash quvvatiga ega 6-gidrometallurgiya zavodi ishga tushirildi. Navoiy mashinasozlik zavodida Mexanik yig’uv sexining yangi binosi qurilib, zamonaviy, samaradorligi yuqori dastgohlar ishga tushirildi hamda Quymachilik sexida 25 tonnalik zamonaviy metall eritish pechi foydalanishga topshirildi. 2-gidrometallurgiya zavodida ishlab chiqarishning raqamlashtirilgan yagona boshqaruv markazi ishga tushirildi. «Turbay», «Balpantov» va «Tomdibuloq» konlarini gidrometallurgiya zavodlari bilan bog’lovchi 82,6 kilometrlik yangi temir yo’l liniyalari qurildi.
2023-yilda kombinatda Mahalliylashtirish dasturi bo’yicha jami 629,5 mlrd so’mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Sanoat kooperatsiyasi doirasida mahalliy korxonalardan 5,5 trln so’mlik mahsulot xarid qilindi.
Kombinatda transformatsiyaning maqsadlari va ustuvor yo’nalishlarini belgilaydigan «NKMK» AJning 2023-2025-yillarga mo’ljallangan transformatsiya dasturi amalga oshirilmoqda. Ushbu dastur xomashyo bazasini rivojlantirish, asosiy ishlab chiqarish va yordamchi jarayonlarning operatsion samaradorligini oshirish, raqamlashtirishni keng joriy qilish, investitsion jarayonlarni rivojlantirish va loyihaviy qarorlarni maqbullashtirish, tashkiliy tadbirlarni rivojlantirish, ESG (E – ekologiya, S – ijtimoiy soha, G – boshqaruv) va sanoat xavfsizligini ta’minlash kabi yo’nalishlardan iborat.
2023-yilda London oltin quymalari bozori assotsiatsiyasi (LBMA – London Bullion Market Association) tomonidan Navoiy kon-metallurgiya kombinatiga bozor talablariga to’la rioya qilish borasida navbatdagi test sinovlaridan muvaffaqiyatli o’tganligini tasdiqlovchi sertifikat taqdim etildi.
O’tgan yili korxonada NKMK tashkil topganligining 65 yilligi keng nishonlandi. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati tashkil etilganining 65 yilligi munosabati bilan ishlab chiqarish ilg’orlaridan bir guruhini mukofotlash to’g’risida»gi Farmoniga muvofiq kombinatning bir guruh ishchi-xodimlariga yuksak davlat mukofotlari topshirildi.

Состоялась пресс-конференция по итогам деятельности АО «НГМК» за 2023 год
27 марта в зале проведения пресс-конференций АО «НГМК» для представителей средств массовой информации и журналистов состоялась пресс-конференция по итогам деятельности Акционерного общества «Навоийский горно-металлургический комбинат» за 2023 год. Об этом сообщает пресс-служба НГМК.
270320241
На сегодняшний день Навоийский горно-металлургический комбинат является промышленным кластером, в котором полностью выполняются производственные процессы: от геологоразведочных работ до выпуска готовой биржевой продукции. За последние годы комбинат поднялся с 7-го на 4-е место среди ведущих зарубежных компаний-производителей золота. В 2023 году по сравнению с 2016 годом объем производства золота увеличился на 25%, серебра — 47%, объем добычи золота увеличился в 2,5 раза и объем переработки руды — 1,6 раза.
В 2023 году произведено продукции на сумму 67,5 трлн сумов, темп роста по сравнению с 2022 годом составил 103,8%. Себестоимость продукции снижена на 5,6%, в государственный бюджет выплачено 38,6 трлн сумов, создано 1 445 новых рабочих мест.
В 2023 году доля предприятия в валовом внутреннем продукте Узбекистана составила в среднем 6,3%, в объеме промышленного производства республики — 10,3%, в доходах государственного бюджета — 14,1%. Комбинат занимает 1-е место в списке крупнейших налогоплательщиков страны.
В рамках Инвестиционной программы комбината на 2023 год по 12 проектам освоены капитальные вложения в размере 473,5 млн долларов. В частности, в рамках крупнейшего инвестиционного проекта на базе месторождения Пистали в Нуратинском районе запущен Гидрометаллургический завод №6 по переработке 4 млн тонн золотосодержащей руды в год. На Навоийском машиностроительного завода построено новое здание Механо-сборочного цеха и запущены современные высокопроизводительные станки, а также в Литейном цехе завода введена в эксплуатацию современная металлоплавильная печь объёмом 25 тонн. На Гидрометаллургическом заводе №2 запущен единый ситуационный центр управления производством. Построено 82,6 км новых железнодорожных линий, соединяющих месторождения Турбай, Балпантау и Тамдыбулак с гидрометаллургическими заводами.
В 2023 году в рамках Программы локализации на комбинате произведено продукции на сумму 629,5 млрд сумов. В рамках межотраслевой промышленной кооперации у местных предприятий закуплено продукции на сумму 5,5 трлн сумов.
На комбинате реализуется Программа трансформации АО «НГМК» на 2023­2025 годы, определяющая цели и приоритетные направления трансформации. Данная программа направлена на развитие сырьевой базы, повышение операционной эффективности основных производственных и вспомогательных процессов, широкое внедрение цифровизации, развитие инвестиционных процессов и оптимизацию проектных решений, развитие организационной деятельности, обеспечение ESG (E — экология, S — социальная сфера, G — управление) и промышленной безопасности.
В 2023 году Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (LBMA — London Bullion Market Association) Навоийскому горно-металлургического комбинату предоставлен сертификат, подтверждающий успешное прохождение очередных тестовых испытаний на полное соответствие требованиям рынка.
В прошлом году на предприятии широко отметили 65-летие образования НГМК. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О награждении группы передовиков производства в связи с 65-летием образования акционерного общества «Навоийский горно-металлургический комбинат», группа работников комбината награждена высокими государственными наградами.