“NKMK» AJ faoliyatining 2023-yildagi yakunlari bo‘yicha matbuot anjumani o‘tkazildi
27-mart kuni «NKMK» AJning matbuot anjumanlarini o’tkazish zalida «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati faoliyatining 2023-yildagi yakunlari bo’yicha ommaviy axborot vositalari vakillari va jurnalistlar uchun matbuot anjumani o’tkazildi. Bu haqida NKMK matbuot xizmati xabar beradi.
270320241
Bugungi kunda Navoiy kon-metallurgiya kombinati – geologiya-qidiruv ishlaridan tortib, tayyor birja mahsulotlarini olishgacha bo’lgan ishlab chiqarish jarayonlari to’liq amalga oshiriladigan sanoat klasteri. Keyingi yillarda kombinat oltin ishlab chiqarish bo’yicha yetakchi xorijiy kompaniyalar orasida 7-o’rindan 4-o’ringa ko’tarildi. 2023-yilda oltin ishlab chiqarish hajmi 2016-yildagiga nisbatan 25 foiz, kumush esa 47 foizga, shuningdek, ma’dan qazib olish hajmi 2,5 barobar, ma’danni qayta ishlash hajmi 1,6 barobarga oshdi.
2023-yilda 67,5 trln so’mlik mahsulot ishlab chiqarilib, o’sish sur’ati 2022-yilga nisbatan 103,8 foizga teng bo’ldi. Mahsulot tannarxi 5,6 foizga kamaytirildi, davlat byudjetiga 38,6 trln so’m to’lovlar amalga oshirildi, 1 445 ta yangi ish o’rni yaratildi.
2023-yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti tarkibida korxona ulushi o’rtacha 6,3 foizni, respublika sanoat mahsuloti hajmidagi hissasi 10,3 foizni, davlat byudjeti daromadlaridagi ulushi 14,1 foizni tashkil etdi. Eng yirik soliq to’lovchilar ro’yxatida 1-o’rinda turadi.
Kombinatda 2023-yilga mo’ljallangan Investitsiya dasturi doirasida 12 ta loyiha bo’yicha 473,5 mln dollarlik kapital qo’yilmalar o’zlashtirildi. Xususan, eng yirik investitsion loyiha doirasida Nurota tumanidagi «Pistali» konida yiliga 4 mln tonna oltin ma’danni qayta ishlash quvvatiga ega 6-gidrometallurgiya zavodi ishga tushirildi. Navoiy mashinasozlik zavodida Mexanik yig’uv sexining yangi binosi qurilib, zamonaviy, samaradorligi yuqori dastgohlar ishga tushirildi hamda Quymachilik sexida 25 tonnalik zamonaviy metall eritish pechi foydalanishga topshirildi. 2-gidrometallurgiya zavodida ishlab chiqarishning raqamlashtirilgan yagona boshqaruv markazi ishga tushirildi. «Turbay», «Balpantov» va «Tomdibuloq» konlarini gidrometallurgiya zavodlari bilan bog’lovchi 82,6 kilometrlik yangi temir yo’l liniyalari qurildi.
2023-yilda kombinatda Mahalliylashtirish dasturi bo’yicha jami 629,5 mlrd so’mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Sanoat kooperatsiyasi doirasida mahalliy korxonalardan 5,5 trln so’mlik mahsulot xarid qilindi.
Kombinatda transformatsiyaning maqsadlari va ustuvor yo’nalishlarini belgilaydigan «NKMK» AJning 2023-2025-yillarga mo’ljallangan transformatsiya dasturi amalga oshirilmoqda. Ushbu dastur xomashyo bazasini rivojlantirish, asosiy ishlab chiqarish va yordamchi jarayonlarning operatsion samaradorligini oshirish, raqamlashtirishni keng joriy qilish, investitsion jarayonlarni rivojlantirish va loyihaviy qarorlarni maqbullashtirish, tashkiliy tadbirlarni rivojlantirish, ESG (E – ekologiya, S – ijtimoiy soha, G – boshqaruv) va sanoat xavfsizligini ta’minlash kabi yo’nalishlardan iborat.
2023-yilda London oltin quymalari bozori assotsiatsiyasi (LBMA – London Bullion Market Association) tomonidan Navoiy kon-metallurgiya kombinatiga bozor talablariga to’la rioya qilish borasida navbatdagi test sinovlaridan muvaffaqiyatli o’tganligini tasdiqlovchi sertifikat taqdim etildi.
O’tgan yili korxonada NKMK tashkil topganligining 65 yilligi keng nishonlandi. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati tashkil etilganining 65 yilligi munosabati bilan ishlab chiqarish ilg’orlaridan bir guruhini mukofotlash to’g’risida»gi Farmoniga muvofiq kombinatning bir guruh ishchi-xodimlariga yuksak davlat mukofotlari topshirildi.

The press conference on the results of the activities of JSC NMMC in 2023
On March 27, there was held a press conference for representatives of the media and journalists on the results of the activities of JSC Navoi Mining and Metallurgical Company in 2023 at the press conference hall of NMMC. This was reported by the press service of NMMC.
270320241
Today, Navoi Mining and Metallurgical Company is an industrial cluster in which production processes are fully carried out: from geological exploration to the release of finished exchange products. In recent years, the company has risen from 7th to 4th place among the leading foreign gold producer companies. In 2023, compared to 2016, the volume of gold production increased by 25%, silver – 47%, the volume of gold mining increased by 2.5 times and the volume of ore processing – 1.6 times.
In 2023, the company produced products worth 67.5 trillion soums. The growth rate compared to 2022 was 103.8%. The cost of production was reduced by 5.6%, 38.6 trillion soums were paid to the state budget, and 1 445 new jobs were created.
In 2023, the enterprise’s share in the gross domestic product of Uzbekistan averaged 6.4%, in the volume of industrial production of the republic – 10.3%, in state budget revenues – 14.1%. The company ranks 1st on the list of the country’s largest taxpayers.
As part of the company’s Investment Program for 2023, capital investments in the amount of $473.5 million have been spent on 12 projects. As part of the largest investment project, Hydrometallurgical Plant №6 for processing 4 million tons of gold ore per year was launched on the basis of the Pistali deposit in Nurata district of Navoi region. A new building of the Mechanical Assembly Unit was  built and modern high-performance machines were launched, and also a modern metal smelting furnace with a capacity of 25 tons was put into operation in the Foundry Unit of Navoi Machine-Building Plant. A unified situational production control center was launched at Hydrometallurgical plant №2. 82.6 km of new railway lines were built connecting the Turbay, Balpantau and Tamdybulak deposits with hydrometallurgical plants.
In 2023, within the framework of the Localization program, the company produced products worth 629.5 billion soums, within the framework of intersectoral industrial cooperation products worth 5.5 trillion soums were purchased from local enterprises.
The company is implementing the Transformation Program of JSC NMMC for 2023-2025, which defines the goals and priority areas of transformation. This program is aimed at developing the raw material base, increasing the operational efficiency of main production and auxiliary processes, widespread implementation of digitalization, development of investment processes and optimization of design solutions, development of organizational activities, ensuring ESG and industrial safety.
In 2023, the London Bullion Market Association (LBMA) awarded Navoi mining and metallurgical company the certificate confirming the successful completion of the next tests for full compliance with market requirements.
Last year, the company widely celebrated the 65th anniversary of the formation of NMMC. In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, a group of employees of the company were awarded high state awards.