UBTIC-2022: Ikki tomonlama savdo va investitsiyani oshirish uchun yangi imkoniyatlar
Joriy yilning 30-noyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston-Buyuk Britaniya Savdo va sanoat kengashining (UBTIC) 26-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, unda ikki mamlakat vazirlik va idoralari rahbarlari, 70 ga yaqin yetakchi kompaniyalar hamda Buyuk Britaniyadagi xalqaro universitetlar va xalqaro moliya institutlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Badriddin Abidov tadbir ishtirokchilariga qutlov so‘zi bilan murojaat qilib, O‘zbekiston-Buyuk Britaniya savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorligining ijobiy dinamikasini qayd etdi. Keyingi yillarda O‘zbekistonda Britaniya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 338 taga yetdi, shundan 215 tasi qo‘shma, 123 tasi 100 foiz Britaniya kapitali ishtirokidagi korxonalardir. Mamlakatimizda yaratilgan qulay sarmoyaviy muhit tufayli mazkur korxonalar qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, tog‘-kon sanoati, farmatsevtika, to‘qimachilik va kimyo sanoatida o‘z faoliyatini muvaffaqiyatli amalga oshirib, xizmat ko‘rsatish va savdo sohalarida o‘z ifodasini topmoqda. Bunga ko’p jihatdan O’zbekiston Buyuk Britaniyaning Kengaytirilgan GSP tizimining Kengaytirilgan sxemasi benefitsiari maqomiga ega bo‘lgani yordam bermoqda.
Shuningdek, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tizimli islohotlarning konstruktivligi, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha olib borilayotgan izchil va jadal saʼy-harakatlar, shuningdek, ushbu jarayonda Britaniya tomoni mamlakatimizni faol qo‘llab-quvvatlayotgani ham qayd etildi. O‘zbekiston Hukumatining xorijiy investorlar faoliyatiga har tomonlama yordam berishga tayyorligi ta’kidlanib, Britaniya kompaniyalari rahbarlari o‘zbekistonlik hamkorlar bilan faol hamkorlik qilishga taklif etildi.
O‘z navbatida, Buyuk Britaniyaning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha savdo komissari – Istanbuldagi Bosh konsul Kenan Poleo, Buyuk Britaniya Xalqaro savdo departamenti bosh direktori Endryu Mitchell o‘z chiqishlarida o‘zaro savdo va investitsiyalarni rivojlantirish va ko‘paytirish imkoniyatlarini muhokama qilish uchun samarali platforma hisoblanadigan UBTICning yillik yig‘ilishlari muhimligini ta’kidladilar. Ular, shuningdek, O‘zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlarida investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun imkoniyatlar va qulay sarmoyaviy muhit mavjudligini ta’kidlagan holda, Britaniya kompaniyalari vakillarini O‘zbekistonning jadal rivojlanayotgan bozorida o‘z faoliyatini kengaytirishga chaqirdi.
Yig‘ilish doirasida professional moliyaviy xizmatlar ko‘rsatish, infratuzilmani modernizatsiya qilish, qurilish sohasini rivojlantirish, Buyuk Britaniyaning Preferensiyalar bosh tizimining Kengaytirilgan sxemasidan (Enhanced GSP) samarali foydalanish masalalari muhokama qilingan to‘rtta tarmoq sessiyasi o‘tkazildi. Sessiyalar davomida boʻlib oʻtgan muloqotlar doirasida, shuningdek, Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan xususiylashtirish dasturida britaniyalik investorlarning ishtirok etish istiqbollari, O‘zbekistonning bir qator yirik kompaniyalarining birlamchi ommaviy taklif (IPO)ga qo‘yilishi, davlat-xususiy sheriklik asosida yirik sarmoyaviy va infratuzilmaviy loyihalarini birgalikda amalga oshirish imkoniyatlari va ikki davlat o‘rtasida ta’lim sohasida hamkorlik salohiyati muhokama qilindi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar aniq investitsiya loyihalari va tashabbuslarini amalga oshirish doirasidagi hamkorlikning moliyaviy va texnik jihatlarini yanada chuqurroq muhokama qilish maqsadida B2B va G2B formatida muzokaralar olib borishdi.
Savdo-sanoat va Oʻzbekiston-Buyuk Britaniya kengashi yakunlari boʻyicha savdo, toʻqimachilik, togʻ-kon sanoati, atrof-muhitni muhofaza qilish, taʼlim va madaniyat sohalarida 8 ta ikki tomonlama hujjat, shuningdek, UBTIKning 2023 yil uchun qoʻshma harakat rejasi (“Yoʻl xaritasi”) imzolandi.

UBTIC-2022: New Opportunities for Increasing Bilateral Trade and Investment
On November 30 this year, the 26th meeting of the Uzbek-British Council for Trade and Industry (UBTIC) was held in Tashkent, which was attended by heads of ministries and departments of the two countries, as well as heads of about 70 leading companies, financial institutions and universities in the UK.
Addressing the participants of the event with a welcoming speech, Badriddin Abidov, Deputy Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, noted the positive dynamics of the Uzbek-British trade, economic and investment cooperation. In recent years, the number of enterprises with the participation of British capital in Uzbekistan has grown to 338, of which 215 are joint ventures and 123 with 100% British capital. Thanks to the comfortable investment climate created in the country, these companies successfully carry out their activities in the agricultural, food, mining, pharmaceutical, textile and chemical industries, are represented in the services and trade sectors. In many respects, this is facilitated by the status of a beneficiary of the expanded scheme of the Generalized System of Preferences of Great Britain Enhanced GSP, received by Uzbekistan.
The constructiveness of systemic reforms in the country, the consistent and intensive work on Uzbekistan’s accession to the WTO, as well as the active support of the British side in the process of joining the republic to this Organization were noted. The full readiness of the government to provide comprehensive support for the activities of foreign investors was emphasized. The present heads of British companies were invited to actively interact with Uzbek partners.
In turn, the UK Trade Commissioner for Eastern Europe and Central Asia – Consul General in Istanbul Kenan Poleo, Director General of the UK Department of International Trade Andrew Mitchell in their speeches emphasized the importance of the annual meetings of UBTIC, which are an effective platform for discussing promotion opportunities and increase bilateral trade and investment. Pointing to the existing potential for the development of investment cooperation in various sectors of the economy of Uzbekistan, a favorable investment climate, they also called on representatives of British companies to expand their activities in the rapidly developing market of Uzbekistan.
Within the framework of the meeting, four sectoral sessions were held to discuss the provision of professional financial services, infrastructure modernization, the development of the construction sector, and the effective use of the UK’s Enhanced Generalized System of Preferences (Enhanced GSP). As part of the dialogues that unfolded during the session, the prospects for the participation of British investors in the privatization program implemented in Uzbekistan, the IPO of a number of the largest Uzbek companies, the possibility of joint implementation of large investment and infrastructure projects on the basis of public-private partnerships and the potential for cooperation between the two countries in the field of education were discussed.
On the sidelines of the event, the participants were also able to hold negotiations in the B2B and G2B format in order to discuss more substantively the financial and technical aspects of interaction within the framework of the implementation of specific investment projects and initiatives.
As a result of the Uzbek-British Council for Trade and Industry, 8 bilateral documents were signed in the areas of trade, textile industry, mining, environmental protection, education and culture, as well as a joint UBTIC Action Plan (“Roadmap”) for 2023 .